Zahrada

Chcete mít krásný trávník? Musíte se o něj dobře starat

Patříte-li mezi majitele trávníku, tak víte, že je potřeba se o něj pečlivě a pravidelně starat. Aby prospíval a nabídl hustý a zelený pažit, nestačí jej jen pravidelně sekat. Také vyžaduje provzdušňování, hnojení a v případě sucha i zalévání. Trávník vyžaduje péči po celý rok.

Péče o trávník v období jara

První činnost můžeme zaměřit již na přelom března a dubna. Je dobré sledovat počasí. Jakmile dojde k jeho ustálení, můžeme začít s prvními jarními pracemi, ale jen v případě, že je již dostatečně vyschlý. Můžeme pomalu a zlehka shrabat listí a odstranit popadané větvičky. Zlehka lze také sekat a provzdušnit půdu. Tady nám bude dobrým pomocníkem vertikutátor. Díky němu se také zbavíme mechu a odstraníme nahromaděné, odumřelé části rostlin a zbytky plevele. Také podpoříme růst nových výhonků, díky kterým dochází k omlazení trávníku. Díky provzdušnění, které vertikutátor zajistí, může půda lépe přijímat vláhu, živiny a vzduch a poskytuje tak trávníku dokonalé prostředí pro růst.

  • Jak na vertikutaci?

Vertikutátor lze na trávník použít jen v případě, že je teplo a sucho. Pokud je po dešti, počkáme ještě dva dny. Pak je potřeba posekat trávník na výšku asi 3 centimetry. Vertikutace by neměla být prováděna do hloubky, mohli bychom poškodit kořenový systém rostlin.

  • Odstranění plevele

Jarní čas je ideální dobou pro odstranění plevele. Mladé rostlinky mají ještě mělký kořenový základ a odstraníme je tak daleko snáze, než rostliny většího vzrůstu, s kořeny hlubokými.

  • Hnojení

Hnojení patří do jarních činností, které rozhodně není radno podceňovat.

  • Obnova pažitu

Pokud se po zimě objeví na trávníku místa, kde je málo trávy, je potřeba je znovu osít.

Péče během léta

Jestliže jsou teploty příliš vysoké, není dobré trávník sekat na příliš krátko. Pokud necháme trávu delší, bude trávník lépe odolávat slunečním paprskům a nebude žloutnout.

Také je potřeba mu dodat dostatek vláhy. Zalévání je vhodné směřovat do brzkých ranních nebo pozdějších večerních hodin. Nikdy ne, když na trávník dopadají ostré sluneční paprsky. Také můžeme přihnojovat.

Podzimní péče

Během podzimního času není na škodu opravit poškozená místa. Pokud na ně zasejeme travní semeno, do zimy ještě vyroste. Ideální volbou je osivo určené pro obnovu trávníku. Jakmile se na trávníku objeví listí, je potřeba jej shrabat. Také můžeme trávník lehce provzdušnit, zbavit jej mechu a dalších nečistot. Ty totiž brání přístupu vzduchu. Opět lze využít vertikutátor. Pokud je podzimní období suché, je potřeba trávníku dodat dostatek vláhy.

Poslední sekání je vhodné provést na konci října nebo na začátku listopadu, pak už necháme trávník odpočívat. Při posledním sekání necháme trávu o malinko delší. Pokud je trávník posekaný hodně nízko, snadno pak vymrzá. Také je dobré provést vápnění a to v případě, že je půda málo nebo naopak hodně kyselá. Vápno vylepší trávníku strukturu a sníží jeho náchylnost k případným chorobám. Vápno je potřeba použít v malém množství.

I v zimě je potřeba o trávník pečovat

Během zimy nejsou potřeba na trávníku žádné práce. Pokud odklízíme sníh, je potřeba jej umísťovat pokaždé na jiné místo. Jen tak zabráníme nadměrnému zatěžování. Kromě toho má sněhová pokrývka pozitivní vliv na výskyt sněžných plísní nebo hub. Během zimy není vhodné chodit po trávníku často a to ať už je zamrzlý či nikoli.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button