Spolupráce

Zdravější alternativy oblíbených dobrot

Existuje mnoho potravin, po kterých můžete nechtěně přibírat. Takzvané kalorické pasti na nás dnes číhají na každém rohu, ať už v úhledně vyskládaných regálech v potravinách, nebo v kavárně naproti přes ulici. Jejich zdravější alternativy přitom mohou být stejně chutné. Zkusili jste je už?

Každá změna se počítá

Máte chuť na něco slaného nebo sladkého, ale snažíte se hubnout či jíst zdravěji? Ničeho se nebojte, změny nemusí být nijak zásadní, a i s mnohem nižším počtem kalorií si můžete dopřát své oblíbené dobroty jen v trochu jiné podobě.

Olej

Nejdříve se zaměříme na jednotlivé suroviny. Všechny oleje jsou plné energie a tuku, ale z hlediska obsahu zdraví prospěšných látek se mohou velmi lišit. Který tedy vybrat?

Pokud chcete olej používat na smažení, doporučuje se sledovat tzv. kouřový bod. Hledejte pak ty, které mají tento parametr co nejvyšší. Z těch zdravých jsou to především řepkový, olivový či avokádový olej.

Řepkový olej

Jídelníček většiny lidí obsahuje příliš mnoho nasycených mastných kyselin. Řepkový olej je ideální v případě, pokud tento poměr chcete vyvážit. Z běžných olejů jich má v sobě totiž nejméně.

Naopak obsahuje vysoký podíl omega-3 mastných kyselin, které lidem často chybí. Je navíc oxidačně stabilní, a tudíž odolnější vůči žluknutí. Při výběru ale buďte pečliví a raději sáhněte po nerafinovaném řepkovém oleji v bio kvalitě.

Olivový olej

Blahodárné účinky olivového oleje jsou lidstvu známé již po tisíce let. Pro představu můžeme vyjmenovat některé z nich:

  • Má silné protizánětlivé vlastnosti.
  • Je skvělý jako prevence nádorových onemocnění, cukrovky a metabolických poruch.
  • Přispívá k regulaci hladiny cholesterolu.
  • Podporuje správné fungování srdce.
  • Zlepšuje schopnost koncentrace.

Ovšem není olej jako olej. Nejlepší typ olivového oleje je extra virgin, neboli extra panenský a za studena lisovaný.

olejíček

Avokádový olej

Exotické avokádo v našich končinách v posledních letech zdomácnělo. Olej z tohoto ovoce díky svým vlastnostem prospěje nejen vašemu zdraví, ale také pleti. Pomáhá například:

  • snižovat cholesterol,
  • zlepšovat zrak,
  • zmírňovat příznaky artritidy,
  • hojit rány,
  • snížit nadváhu

Mléko

Klasické kravské mléko je oblíbeným nápojem napříč generacemi. Mnoho lidí jej ale nemůže konzumovat, ať už kvůli osobním preferencím, dietním omezením, či nesnášenlivosti. Naštěstí dnes existuje celá řada alternativ. Zkusit můžete například sójový, mandlový, ovesný, kokosový nebo jiný rostlinný nápoj.

Cukr a náhradní sladidla

Cukry a různá sladidla nás lákají v mnoha podobách. U této suroviny ale obzvlášť platí, že je třeba si hlídat její přijaté množství. Pokud se nedokážete vzdát potřeby sladit, zvolte kvalitní nerafinovaný třtinový cukr, med, melasu nebo javorový sirup.

Chipsy

Klasické smažené brambůrky jsou velmi nezdravé. Konzumace chipsů zvyšuje riziko obezity, cukrovky nebo cévních onemocnění. Můžete je ale vyměnit za zdravější variantu v podobě zeleninových, cizrnových, rýžových nebo chia chipsů.

řepa

Sušenky

Ať už jde o mlsání, či malou svačinku, sušenky jsou vždy po ruce. Co se ale týče složení, žádná sláva to většinou není. Spousta cukru, lepek a ztužený rostlinný tuk. Při pravidelné konzumaci sušenek se zvyšuje riziko především kardiovaskulárních potíží.

Sáhněte proto po zdravější alternativě. Vyzkoušet můžete například špaldové sušenky, kakaové sušenky bez lepku nebo BIO sušenky s různými příchutěmi, které jsou vhodné i pro vegany.

 

 

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button