Babské rady

Využití bílého octa (část 2.)

Jak už bylo zmíněno v první části (která je dostupná zde, pokud jste ji nečetli), bílý ocet má mnohá všestranná využití. Rozeberme si tedy i zbytek:

Čistění kancelářského vybavení a elektroniky

Udržováním vašeho laptopu, počítače, tiskárny a jiného kancelářského vybavení bez prachu pomůže prodloužit jejich životnost a správnou funkci. Bílý ocet je pro to přesně určený. Než začnete, ujistěte se, že zařízení, které chcete očistit, je vypnuté. Poté smíchejte stejné množství octa a vody v misce nebo kýblu. Nepoužívejte rozprašovač, ten by totiž mohl zapříčinit, že by se voda dostala do elektrických obvodů, a zařízení by již nadále nemuselo fungovat. Namísto toho namočte v roztoku jemnou čistou utěrku, kterou řádně vyždímejte před použitím. Pro malé špatně dostupné otvory a škvíry můžete použít tyčinky do uší.

Čištění žaluzií

Čištění žaluzií, obzvláště pokud jsou malé, může být občas pořádná výzva, ocet vám však již jde na pomoc. Budete potřebovat bílou bavlněnou rukavici, proto se také tomuto procesu říká „ošetření bílou rukavičkou“. Nasaďte si rukavici na jednu ruku a poté ji navlhčete roztokem horké vody a bílého octa. Poté jednoduše přejeďte rukavicí obě strany každého článku – budete překvapení, jak lehce bude nepořádek mizet. Mezi mytím použijte mísu nebo kbelík, abyste smyli přebytečnou špínu a nenanesli jí zpět na žaluzie.

Odstranění mokrých koleček z dřevěného nábytku

Nehledě na to, kolikrát lidi upozorníte, aby používali podtácky, někdo vždy nevyhnutelně položí skleničku na konferenční stolek nebo jiný dřevěný nábytek, což zanechá nepěkný mokrý kroužek, který ani za boha nejde smýt. Naštěstí, díky síle bílého octa, už to není tak nemožné. Abyste odstranili tyto nevzhledné kroužky, které ničí estetiku vašeho krásného starožitného nábytku, smíchejte rovnocenně olivový olej a ocet. Namočte v roztoku utěrku, položte na kroužek a stírejte po směru dřevěných vrubů. Mokré kroužky můžete také odstranit z koženého nábytku za použití utěrky namočené pouze v octu, musíte však jen lehce poklepávat!

Zbavte se skvrn na koberci

Je to k neuvěření, ale můžete se zbavit i těch nejhorších skvrn, pokud použijete bílý ocet. Na lehčí skvrny rozpusťte dvě čajové lžičky soli a poté je přijdete do půl hrnku bílého octa. Vetřete roztok do skvrny a nechte zaschnout. Až skvrna zaschne, vyluxujte ji. Pro tmavé nebo větší skvrny rozpusťte dvě polévkové lžíce soli a přimíchejte ji do půl hrnku bílého octa jako předtím. Navíc ještě přidejte do roztoku dvě polévkové lžíce boraxu, poté stejně jako předtím nalijte roztok na skvrnu, nechte zaschnout a po úplném vysušení vyluxujte.

Pro opravdu náročné skvrny, jako jsou od zeminy nebo trávy, vytvořte pastu smícháním jedné polévkové lžíce kukuřičného škrobu s jednou lžící bílého octa. Vetřete do skvrny pomocí suché utěrky a nechte dva dny působit. Po dvou dnech vyluxujte.

Pomocí bílého octa můžete také vyrobit sprej na odstraňování skvrn. Naplňte rozprašovač pěti částmi vody ku jedné části octa. Poté naplňte další rozprašovač pěti částmi vody ku jedné části nešpinícího čpavku. Nastříkejte roztok octa na skvrnu, dokud nebude zcela mokrá. Nechte několik minut působit a poté čistou, suchou utěrkou vysušte. Posléze nastříkejte roztok se čpavkem, znovu nechte několik minut působit a vytřete do sucha utěrkou. Tento proces opakujte, dokud skvrna zcela nezmizí.

Čistší a jasnější prádlo

Použitím bílého octa při praní získáte nejen čistší a jasnější prádlo, ale také se zbavíte zápachů a oblečení bude bělejší a měkčí – vše bez použití agresivních chemikálií. Bílý ocet je bezpečný použít pro všechny typy praček a je také přínosný životnímu prostředí, stejně jako septikům, na rozdíl od chemií naplněných pracích prostředků, které jsou určené pro tyto úplně stejné účinky.

Přestože kyselina octová není dost silná na poškození pratelných látek, je dost silná na rozpuštění zbytků čistících prostředků, které zapříčiňují šednutí prádla. Jednoduše přidejte půlku hrnku do finálního máchání a získáte jasnější barvy a bělejší bílou. Pokud má vaše pračka automatický dávkovač, přilijte ocet do vaničky na aviváž, nebo ho přidejte vlastnoručně před začátkem máchacího programu.

Pokud máte opravdu silně zašpiněné, flekaté bílé ponožky, které jsou vyrobené ze stoprocentní bavlny, a rádi byste z nich znovu měli krásně bílý pár, můžete i na ně použít bílý ocet. Přilijte hrnek bílého octa do velkého hrnce plného vody, poté přiveďte roztok k varu. Dejte ponožky (bílým kuchyňským utěrkám může být také pomoci) do hrnce a nechte je nasáknout přes noc před běžným praním další den.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button