Babské rady

Využití bílého octa (část 1.)

Ocet je známý svým všestranným využitím, od vaření po úklid, a už ho známe tisíce let. Ve skutečnosti už před rokem 5000 před naším letopočtem staří Babyloňané ho využívali jako čistící prostředek. Během procesu objevování všech jeho účinku zjistili, že dokáže zpomalit, nebo zastavit bakterie kazící jídlo, a dokázali ho využít jako konzervační prostředek. Staří Řekové, Římané a Egypťané ho též využívali jako konzervant, a říká se, že Helena Trojská ho dokonce vyžívala na relaxační koupele.

Hlavní přísadou tohoto zcela přírodního produktu, která dělá ocet tak užitečným, je kyselina octová, jež skládá až 5 procent hotového produktu. Produkt se tím stává levný a všestranný. Tak všestranný, že naleznete nekonečný seznam jeho využití. Některé body vás možná i překvapí.

Odstraňování samolepek

Co se stane, pokud někam přilepíte samolepku, a po několika měsících se rozhodnete, že už se vám to takto nelíbí a chcete se jí zbavit? Seškrábání většinou není nejlehčí, pokud nepoužijete bílý ocet. Vše, co musíte udělat, je nalít ocet do rozprašovače a několikrát samolepku postříkat, až bude úplně nasáklá. Nechte několik hodin odstát a poté se odlepí prakticky sama. Nebudete tedy muset bojovat nejen se špatně odrhnutou nálepkou, ale ani s lepivým zbytkem, kterého se špatně zbavuje.

Zabraňte kočce škrábat nábytek

Kočky rády škrábou drápy o nábytek, aby jim bolestivě nepřerostly. Protože však nemají rádi ocet a za každou cenu se vyhnou kontaktu s ním, stává se z něj skvělá zbraň proti těmto malým roztomilým delikventům.

Rozřeďte ocet s vodou v poměru jedna ku jedné. Poté nastříkejte malé množství na místa, která vaše kočka nejraději škrábe. Pokud máte problém s kočkami využívající vaši zahrádku nebo jiná venkovní prostranství jako záchod, můžete také namočit houbu do octa a nechat ji na takových místech, abyste kočky držely pryč – také je účinné ta místa ještě postříkat výše zmíněnou směsí v rozprašovači.

Přírodní dětské ubrousky

Můžete vyrobit vaše vlastní přírodní dětské ubrousky jako efektivní alternativu těm drahým, často chemicky naplněným ubrouskům, které koupíte v obchodě. Většina běžně dostupných ubrousků má dlouhý seznam složení a některé z nich jsou spojené s větším rizikem k alergiím, vývojovým problémům, rakovině atd. Tím, že si uděláte vlastní dětské ubrousky, si zajistíte, že vaše dítě nepřijde do kontaktu s těmito škodlivými chemikáliemi.

Na výrobu dětských ubrousků budete potřebovat:
  • Kuchyňské papírové utěrky
  • 1 hrnek vroucí vody
  • ½ hrnku aloe vera šťávy
  • ½ hrnku extraktu z vilínu
  • 1 lžíci bílého octa
  • 1 lžíce olivového oleje
  • 1 lžíce tekutého kastilského mýdla
  • Nádoba dle vašeho výběru
Návod:
  1. Použijte ostrý nůž, abyste rozřízli roli kuchyňských papírových utěrek napůl a tu poté položte ruličkou nahoru do nádoby
  2. Nalijte všechny ingredience do misky a řádně promíchejte
  3. Nalijte směs na papírové utěrky a nechte deset minut odstát
  4. Nyní nádobu obraťte vzhůru nohama a nechte stát dalších deset minut
  5. Vraťte nádobu do původní polohy a vyjměte zevnitř papírovou uličku. Tím také vystrčíte první ubrousek, který poskytne počáteční bod pro každý následující

Přilijte trošku octa do vaší koupele

Helena Trojská opakovaně používala ve své koupeli ocet, aby mohla řádné relaxovat. Možná si říkáte, že to zní šíleně, ale opravdu to má logické vysvětlení. Ocet totiž může být využit na detoxikační koupele. Octová koupel může být zejména nápomocná, pokud bojujete s kvasinkovými onemocněními, která postihují kůži. Ocet pomáhá navrátit kůži optimální, lehce kyselejší pH, které je nehostinné po kvasinky a jiné patogeny, jež by se chtěly usadit. Kyselost octu také pomáhá na vyplavení kyseliny močové (ta vzniká, když tělo rozkládá určité substance z jídel a nápojů) ven z těla. Většinou je kyselina močová likvidována v ledvinách, někteří lidé jsou však náchylní na dnu a mohou mýt problémy s nadbytkem této kyseliny. A sezam nekončí: octové koupele mají příznivý vliv na bolavé klouby a problémy s nimi spojené, jako je artritida, zánět tíhového váčku (burzitida) nebo zánět šlach. Pokud máte citlivou kůži, bude pro vás lepší, pokud použijete jablečný ocet, protože ocet bílý má nižší pH, jinak však je dobrou volbou.

Octová koupel je též příznivá na zjemnění pokožky a zklidnění bolavých svalů – přidejte okolo dvaceti kapek levandulového esenciálního oleje rozpuštěného v rostlinném oleji pro lepší účinky, mezi něž patří i uvolnění.

Zabiják plevele

Díky obsahu kyseliny octové je ocet skvělým zabijákem plevele. Kyselina octová ze všech zdrojů je známá svými hubícími účinky, protože vysaje z listů veškerou vodu. Pokud nastříkáte olej přímo na plevel nebo rostlinu, které se chcete zbavit, do několika hodin ji naleznete zcela vysušenou.

Prodlužte život řezaným květinám

Je překvapivé, že zatímco bílý ocet zabíjí plevel, tak může i stejně dobře prodloužit život řezaných květin, protože snižuje pH vody. Nižší pH pomáhá květině vypít více vody a vytváří pohostinné prostředí pro mikroby. Mikroby, které se živí odumřelými částmi květin a přidanými cukry, snižují předpokládanou délku života řezané květiny. Cukr je důležitý pro všechny rostliny, protože je bohatý na sacharidy a živí rostliny i po jejich uříznutí; otevírá poupata a zároveň vyživuje již rozkvetlé květy.

Použijte rovnoměrný počet rozpuštěného cukru a bílého octa, abyste dodali adekvátní hladinu glukózy a okyselili vodu. Pro litrovou vázu použijte dvě čajové lžičky jak rozpuštěného cukru, tak bílého octa.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button