Zdraví

TOP důvody způsobující trávicí obtíže a jak je eliminovat

Pokud naše trávicí soustava a zažívání nefungují tak, jak by měli, je to pro nás velmi nepříjemná záležitost. Jaké jsou však důvody špatného trávení? Podívejte se na ty nejčastější a co proti nim dělat.

Nerovnováha střevní mikroflóry

Mezi časté důvody patří právě nerovnováha mikroflóry vyskytující se ve střevech. Tu mají na starosti střevní bakterie. Ve střevech se nacházejí dobré i špatné bakterie. Pokud těch dobrých je více, než 80 %, pak je vše v pořádku. Bakterie podporují správné trávení vlákniny, cukrů a škrobů. Rovnováhu mezi bakteriemi porušují nevhodné stravovací návyky nebo užívání antibiotik. Dobrou střevní mikroflóru podpoříme konzumací potravin s obsahem probiotických kultur. Patří mezi ně jogurty, fermentované potraviny nebo zelená listová zelenina.

Stres

Ten se může projevovat třeba pálením žáhy, poruchami trávení, žaludečními křečemi nebo průjmem. Když mozek zažívá stres, uvolňují se hormony, které jsou příčinou změn objevujících se v trávicím traktu. Dlouhodobý stres je pak příčinou chronického pálení žáhy nebo syndromu dráždivého tračníku. Také může zvyšovat pravděpodobnost vzniku některé ze žaludečních infekcí. Pokud chceme eliminovat stres, můžeme vyzkoušet meditaci, jógu nebo hluboké dýchání. Také mohou pomoci bylinné čaje připravované z heřmánku, meduňky či levandule. Ty mají uklidňující vlastnosti.

Nedostatek enzymů

Naše tělo musí produkovat dostatečné množství enzymů, které podpoří činnost trávicího traktu. Produkci enzymů v našem těle podporuje celá řada faktorů. Za nižší produkcí je především nevhodné životní prostředí, nedostatek kvalitního spánku, nezdravá strava, stres, nadýmání, pálení žáhy nebo zácpa. Aby naše tělo mělo dostatek enzymů, je potřeba do jídelníčku zařadit syrovou zeleninu a přírodní zeleninové či ovocné šťávy.

Nedostatek hořčíku

Naše tělo potřebuje hořčík pro celou řadu procesů. Patří mezi ně i trávení. Jeho nedostatek má za následek zpomalení trávicích procesů a vznik zácpy. Bez něj tělo nedokáže správně trávit některé druhy potravin. Hořčík podporuje aktivaci enzymů, které se podílejí na štěpení potravy. Hořčík můžeme tělu dodávat ve stravě. Nachází se v sušeném ovoci, zelené listové zelenině, fazolích, čočce, banánech, celých zrnech, semenech a obsahují jej také ořechy.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button