Naše tělo železo potřebuje pro výrobu hemoglobinu a bílkovin v červených krvinkách, které zajišťují, kromě jiného, transport kyslíku po celém těle. Pokud tělu chybí hemoglobin, tkáně a svaly nedostanou potřebný kyslík a nemohou tak afektivně pracovat. Objevuje se stav nazývaný anémie.
Příčiny nedostatku železa v těle
Mezi velmi časté příčiny nedostatku železa patří strava postrádající přirozený obsah železa, zánětlivé onemocnění střev, zvýšené nároky na vyšší přísun železa (například během těhotenství) nebo větší ztráta krve v důsledku závažných zranění.
Nedostatek železa může mít za následek celou řadu zdravotních obtíží, které mohou ovlivňovat kvalitu našeho života. Patří mezi ně dušnost, únava nebo snížená koncentrace.
Příznaky anémie
Známky i příznaky nedostatku železa v organismu se liší. Závisejí na závažnosti anémie, věku dotyčné osoby, na jejím momentálním zdravotním stavu nebo na rychlosti vývoje anémie.
1. Neobvyklá únava
Mezi časté příznaky anémie patří pocit únavy. Tělo je nedostatečně zásobeno kyslíkem, chybí mu energie potřebná pro jeho správné fungování. Kromě toho musí více pracovat srdce, i to může organismus vyčerpat.
Vzhledem k tomu, že únava je často považována za běžnou součást našeho každodenního, hektického života, většina z nás jí nepřikládá žádný důležitý význam. Je tak velmi obtížné diagnostikovat nedostatek železa pouze díky tomuto příznaku.
2. Bledost
Bledá kůže nebo bledé zbarvení vnitřku dolních víček patří mezi další běžné příznaky nedostatku železa. Hemoglobin obsažený v červených krvinkách dodává červenou barvu krvi. Pokud jí chybí barvivo, je světlejší a díky tomu ztratí svou zdravou barvu i pokožka.
3. Dušnost
Hemoglobin umožňuje červeným krvinkám roznášet po našem těle dostatek kyslíku. Pokud je hladina hemoglobinu nízká, v těle bude chybět také kyslík. Tento fakt má za následek dušnost. Tělo se pokouší získat více kyslíku a jeho dechová frekvence se tak zvýší. Nedostatek kyslíku v těle také bývá jednou z příčin bolestí hlavy.
4. Nezdravý vzhled vlasů a pokožky
Také suchá a poškozená pokožka a vlasy mohou být jedním z příznaků nedostatku železa. Ten bývá spojován i s vypadáváním vlasů.
5. Neklidné nohy
Jedná se o syndrom neklidných nohou. Jde o silný, nutkavý pocit pohybovat nohama, i když jsme v klidu ten se velmi často objevuje během noci. Jeho příčiny nejsou doposud vyjasněny, ale výzkumy ukazují, že se mnohem častěji objevuje právě u lidí, kteří trpí nedostatkem železa.
6. Další potenciální příznaky
Kromě výše zmíněných se mohou objevovat i další příznaky oznamující nedostatek železa v těle. Patří mezi ně chutě na netradiční potraviny, studené nohy a ruce, pocity deprese, častěji se objevující infekce.
Prevence
Pokud chceme předcházet nedostatku železa v těle, je vhodné do jídelníčku zařadit potravy s jeho vyšším obsahem. Jedná se o červené maso, tmavě zelenou listovou zeleninu, sušené druhy ovoce (rozinky, meruňky) – mělo by být sušené přírodní cestou, luštěniny, plody moře nebo semínka a ořechy.
Důležitá je i konzumace vitamínu C, který v těle podpoří snazší vstřebávání železa. Naopak je vhodné se vyhýbat potravinám, které mohu tělu bránit ve vstřebávání železa – čaj, káva, potraviny obsahující vyšší množství vápníku.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.