Zdraví

Semínka nabízejí celou řadu zajímavých benefitů

Existuje mnoho druhů jedlých semen. Jsou vynikajícím zdrojem esenciálních mastných kyselin, rostlinných bílkovin, vlákniny, vitamínů a minerálů. Můžeme je přidat do ovocných i zeleninových salátů, snídaňových kaší, cereálií, polévek, do pečiva nebo smoothie. Jejich zařazením do jídelníčku podpoříme imunitu i celkové zdraví.

Chia semínka

Často bývají označována jako superpotravina. Patří mezi nejbohatší přírodní zdroje omega-3 mastných kyselin. Nalezneme v nich rostlinné bílkoviny, antioxidanty, vlákninu a mangan. Po namočení vytvářejí želatinu. Můžeme je používat pro zahuštění některých pokrmů – polévky, omáčky, džemy, nebo jako náhradu vajec při pečení. V suchém stavu jimi můžeme posypat cereálie nebo saláty a přidat se dají také do smoothie.

Loupaná konopná semínka

Mají odstraněnou vnější slupku. Obsahují velké množství bílkovin, dokonce více, než třeba quinoa. Také nabízejí všechny aminokyseliny, včetně těch, které si naše tělo nedokáže samo vyrobit. Také mají vysoký obsah esenciálních mastných kyselin omega-3 a omega-6. Nalezneme v nich hořčík a zinek. Přidat je můžeme do smoothie, salátů nebo do zeleninových polévek.

Lněná semínka

Jsou dokonalým zdrojem omega-3 a omega-6, rostlinných bílkovin a minerálů (mangan, thiamin, hořčík). Mají malý obsah sacharidů a vysoký podíl rozpustné i nerozpustné vlákniny. Pro snazší trávení je vhodné semínka namočit, namlít nebo nechat naklíčit. Stejně jako chia semínka je po namočení můžeme použít jako náhradu vajec při pečení.

lněné semínko

Sezamová semínka

Jsou dobrým zdrojem mědi, manganu, hořčíku, vápníku, fosforu, zinku, železa a selenu. Zakoupit je můžete neloupaná i loupaná, ta mají krémovou barvu. Použít je můžete do salátů, zeleninových a masových pokrmů nebo zeleninových polévek. Také se používají jako posyp na slané pečivo.

Slunečnicová semínka

Jsou dobrým zdrojem vitamínu E, který má pozitivní vliv na pokožku a vlasy. Nachází se v nich také selen. Ten podporuje správnou funkci štítné žlázy a imunitního systému. Používají se pouze loupaná, vnější slupka není poživatelná. Přidat je můžeme do salátů, pečiva nebo si z nich můžeme vyrobit mouku.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button