Spolupráce

Roztroušená skleróza jako příčina inkontinence

Roztroušená skleróza je chronické autoimunitní onemocnění postihující centrum nervové soustavy. Bohužel způsobuje další přidružená onemocnění, mezi která patří i inkontinence.

Co je roztroušená skleróza (RS)?

Roztroušená skleróza je vcelku běžná nemoc, která postihuje velké množství lidí. Při RS dochází k přerušení komunikace mezi nervovými buňkami mozku a míchy, což se projevuje střídáním klidových stavů a autoimunitních zánětů. Příčiny tohoto onemocnění nemají přesnou definici. Předpokládá se ale, že záněty centrálního nervového systému jsou spouštěny faktory nezdravých návyků v kombinaci s genetickou predispozicí.

Roztroušená skleróza a inkontinence

Potíže s nechtěným únikem moči postihují 80–90 % pacientů s RS. Vzácně se může inkontinence projevit jako první příznak této choroby. Únik moči spojený s RS není způsoben stejnými příčinami jako například u starších lidí (ochablost svalů pánevního dna) nebo u žen (sestup dělohy). Vylučovací funkce je řízena nervovými cestami v míše, a pokud je přerušují zánětlivá ložiska RS, dochází k nechtěnému úniku moči.

Léčba inkontinence způsobené RS

1.    Posílení svalů pánevního dna

Cviky na posílení pánevního dna pacientů s RS se liší od klasického cvičení ochablých svalů. Praktikují se pod dohledem fyzioterapeuta, který je znalý v oblasti inkontinence a neurologie. Pouhé cvičení například Kegelových cviků bez odborné kontroly a správného provedení může inkontinenci ještě zhoršovat.

2.     Medikamentózní léčba

Při medikamentaci se většinou používají léky pro uvolnění svalstva močového měchýře, tím se zvětší jeho kapacita a vymizí nutkání k častému močení. Tento způsob léčby bývá zpravidla úspěšný, i když je někdy potřeba nejdříve léky správně nakombinovat.

3.     Cévkování (katetrizace)

Cévkování se používá při nesprávné funkci močových cest tak, že se zavádí cévka skrz otvor v břišní dutině do močového měchýře. Katetrizaci provádí buď lékař, nebo pacient sám (autokatetrizace). Cévkování dokonale vyprazdňuje močový měchýř a zabraňuje tak inkontinenci a nepříjemnému pocitu častého nutkání k močení. V dnešní době se cévky vyrábějí z kvalitních a lubrikovaných materiálů, takže je jejich zavádění snadné a bezbolestné.

TIP: Inkontinence je nepříjemné onemocnění, které dokáže znepříjemnit každodenní aktivity. Extra savé a příjemné inkontinenční vložky jsou tou správnou volbou při lehkém úniku moči.

Zdroj náhledového obrázku: Tena

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button