Jídlo a recepty

Potraviny bohaté na vlákninu

Vláknina je pro zdraví trávicího traktu nezbytná. I z toho důvodu byste jí měli zahrnout do denní stravy a vytěžit z ní maximum. Vláknina je prospěšná pro přátelské bakterie ve střevech.

Urychluje trávení a může mít vliv na kvalitu příjmu jiných živin. Některá vláknina absorbuje vodu v zažívacím traktu a je prevencí zácpy.

Průměrný zdravý muž ve věku pod 50 let by měl jíst cca 38 g vlákniny denně (obsah odpovídá množství 5 porcí červených fazolí). Ženy by měly konzumovat 25 g. Myslet by se mělo i na to, jaký typ vlákniny konzumujeme. Konkrétně pojem „vláknina“ odkazuje na řadu rostlinných látek prospěšných pro optimální funkce těla. Jaké to jsou potraviny?

Snídaňové cereálie s vysokým obsahem vlákniny

Jedním z důvodů, proč je snídaně nejdůležitější pro hubnutí je, že obilná snídaně obsahuje celá zrna. Tam samozřejmě najdete i bohatý zdroj vlákniny. Pozor však na vysoký podíl cukru.

Vyberte si takové cereálie, které vlastní podíl vlákniny alespoň 5% na jednu porci, což je hlavně v nejméně zpracovaných obilovinách s nízkým obsahem kalorií z cukru (pod 25%). Pokud nejste zastáncem snídaňových cereálií, zkuste vdolky, toasty, palačinky a lívance, ale z celozrnné mouky.

vláknina

Fazole a boby

Jedním z nejlepších způsobů, jak jíst více vlákniny je zahrnout do stravy luštěniny. Jedna porce vařených luštěnin, např. červených fazolí nebo čočky, obsahuje asi 8 gramů vlákniny. Výhodnou variantou je i cizrna. Zkuste luštěniny přidávat do polévek, dušených pokrmů a salátů. Můžete je vyzkoušet také jako hlavní chod.

Co třeba jednoduchá mísa špaget (dlouhé nudle italských těstovin) s cizrnou, olivovým olejem, citronovou kůrou a sypaným parmezánem? Kdo je ve spěchu, nepohrdne karbanátky z černých fazolí – ideální svačinkou, jak rychle zahnat hlad.

Přesto platí pravidlo, že s ničím se to nemá přehánět. Velké množství potravin s vlákninou najednou, může způsobit žaludeční potíže a nadýmání. K luštěninám se doporučuje pít hodně tekutin, až 8 sklenic vody denně.

Ovoce a zelenina

Každý by měl jíst ovoce a zeleninu. Vedle vitamínů, minerálů a dalších stopových prvků je to zdroj rozpustné a nerozpustné vlákniny. Hrušky, sladké brambory a zelené fazole jsou dobré na vlákninu podobně jako jablka, jahody, ale i jiné suché plody. Vše jezte se slupkou, kdykoli je to možné.

Celozrnné obiloviny

Jezte více celozrnné pšenice, quinou, celou rýži, oves, ječmen, apod. Pro začátek můžete hnědou a bílou rýži mixovat. Kupujte si také celozrnný chléb.

Svačiny s vysokým obsahem vlákniny

Špaldové preclíky s nízkým obsahem sodíku, arašídy, mandle, ořechy i popcorn jsou také zdrojem vlákniny.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button