Vláknina je pro zdraví trávicího traktu nezbytná. I z toho důvodu byste jí měli zahrnout do denní stravy a vytěžit z ní maximum. Vláknina je prospěšná pro přátelské bakterie ve střevech.
Urychluje trávení a může mít vliv na kvalitu příjmu jiných živin. Některá vláknina absorbuje vodu v zažívacím traktu a je prevencí zácpy.
Průměrný zdravý muž ve věku pod 50 let by měl jíst cca 38 g vlákniny denně (obsah odpovídá množství 5 porcí červených fazolí). Ženy by měly konzumovat 25 g. Myslet by se mělo i na to, jaký typ vlákniny konzumujeme. Konkrétně pojem „vláknina“ odkazuje na řadu rostlinných látek prospěšných pro optimální funkce těla. Jaké to jsou potraviny?
Snídaňové cereálie s vysokým obsahem vlákniny
Jedním z důvodů, proč je snídaně nejdůležitější pro hubnutí je, že obilná snídaně obsahuje celá zrna. Tam samozřejmě najdete i bohatý zdroj vlákniny. Pozor však na vysoký podíl cukru.
Vyberte si takové cereálie, které vlastní podíl vlákniny alespoň 5% na jednu porci, což je hlavně v nejméně zpracovaných obilovinách s nízkým obsahem kalorií z cukru (pod 25%). Pokud nejste zastáncem snídaňových cereálií, zkuste vdolky, toasty, palačinky a lívance, ale z celozrnné mouky.
Fazole a boby
Jedním z nejlepších způsobů, jak jíst více vlákniny je zahrnout do stravy luštěniny. Jedna porce vařených luštěnin, např. červených fazolí nebo čočky, obsahuje asi 8 gramů vlákniny. Výhodnou variantou je i cizrna. Zkuste luštěniny přidávat do polévek, dušených pokrmů a salátů. Můžete je vyzkoušet také jako hlavní chod.
Co třeba jednoduchá mísa špaget (dlouhé nudle italských těstovin) s cizrnou, olivovým olejem, citronovou kůrou a sypaným parmezánem? Kdo je ve spěchu, nepohrdne karbanátky z černých fazolí – ideální svačinkou, jak rychle zahnat hlad.
Přesto platí pravidlo, že s ničím se to nemá přehánět. Velké množství potravin s vlákninou najednou, může způsobit žaludeční potíže a nadýmání. K luštěninám se doporučuje pít hodně tekutin, až 8 sklenic vody denně.
Ovoce a zelenina
Každý by měl jíst ovoce a zeleninu. Vedle vitamínů, minerálů a dalších stopových prvků je to zdroj rozpustné a nerozpustné vlákniny. Hrušky, sladké brambory a zelené fazole jsou dobré na vlákninu podobně jako jablka, jahody, ale i jiné suché plody. Vše jezte se slupkou, kdykoli je to možné.
Celozrnné obiloviny
Jezte více celozrnné pšenice, quinou, celou rýži, oves, ječmen, apod. Pro začátek můžete hnědou a bílou rýži mixovat. Kupujte si také celozrnný chléb.
Svačiny s vysokým obsahem vlákniny
Špaldové preclíky s nízkým obsahem sodíku, arašídy, mandle, ořechy i popcorn jsou také zdrojem vlákniny.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.