Spolupráce

Poškození sluchu hlukem je čím dál častější problém. Objevte tipy, jak se chránit

Většina lidí vnímá poškození sluchu hlukem jako typickou nemoc z povolání a ani je nenapadne, že ohroženi mohou být i při běžných denních činnostech. Data však mluví jasně. Potíže se sluchem má více než 466 milionu lidí na světě a poškození sluchu se nevyhýbá ani celebritám, jako jsou například Sylvester Stallone, Bono Vox nebo Phil Collins. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že jde o nové civilizační onemocnění, a předpovídají, že počet těch, které trápí, se bude postupem času ještě zvyšovat. Kdy tedy může k poškození sluchu hlukem dojít a jak se před ním chránit?

Za určitých podmínek mohou způsobit potíže všechny zvuky silnější než 80 decibelů. Tuto hodnotu si můžete představit jako hluk rušné dopravy, zvuk vysavače nebo hlasitý křik. Nejde tedy o nic, s čím by se běžný člověk čas od času nesetkal.

Problém nastává, pokud pobyt v tomto hluku přesáhne delší dobu. To se běžně stává v některých typech zaměstnání. Z pracovně-právního hlediska je však nutné, aby v takových případech zaměstnavatel poskytl zaměstnanci dostatečnou ochranu – špunty, mušlové chrániče sluchu a při větší míře hluku také protihlukovou přilbu.

Pro volnočasové aktivity bohužel žádné normy neexistují, a tak musíme vzít ochranu svého sluchu do vlastních rukou. Mnoho lidí však vůbec netuší, že i hluk, se kterým se setkávají poměrně běžně, může nenávratně poškodit vláskové buňky ve vnitřním uchu a zhoršit jejich sluch. Jak se tedy chránit?

1. Vyhýbejte se příliš hlučnému prostředí

Ne vždy máte možnost vyhnout se hluku úplně, ale můžete se pokusit eliminovat ho na minimum. Už jen to, že přejdete na druhou stranu chodníku, když procházíte kolem stavby, pomůže. Snažte se vnímat situace, kdy je okolo vás až příliš rušno, a přiměřeně na ně reagujte. Malou nápovědou může být, když musíte křičet, aby vás ostatní slyšeli. V ten moment je míra hluku vysoká a vy byste měli zvážit příslušné kroky – odchod od zdroje hlasitých zvuků nebo použití špuntů do uší.

EXTRA TIP: Stáhněte si na svůj chytrý telefon některou z aplikací na měření hluku. Poskytne vám alespoň orientační informace o hlasitosti zvuků ve vašem okolí.

2. Mějte vždy po ruce špunty do uší

Pořiďte si kvalitní špunty do uší a uložte je do malé krabičky. Tu pak pro případ potřeby noste všude sebou. Nikdy nevíte, kdy se z jedné skleničky prosecca v baru stane probdělá noc na diskotéce, a vždy je lepší být připraven. Kvalitní ochranu sluchu by měli řešit také muzikanti a DJové. Zatímco v zahraničí je poměrně běžná praxe, že na festivalech a různých jiných akcích svůj sluch chrání nejen účinkující, ale také návštěvníci, k nám se tento trend teprve dostává.

3. Dopřejte svým uším oddech

Velkou roli hraje také to, jak dlouho jsou naše uši hluku vystaveny. Je proto dobré jim pravidelně dopřávat oddech. Po práci v rušném prostředí si můžete třeba přečíst knížku, malovat nebo vyrazit do přírody, místo toho, abyste poslouchali hudbu nebo televizi. Podobně to může fungovat i na koncertu nebo festivalu. Jednoduše jednou za čas vyhledejte klidovou zónu a dejte svým uším pauzu.

Na zdraví sluchu však nemá vliv jen hluk. Důležitá je také strava a životní styl. Pro správnou funkci ucha je potřeba dostatečné prokrvení, takže zjednodušeně by se dalo říci, že uším prospívá vše, co kardiovaskulárnímu systému. Doporučuje se konzumovat více ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a vlákniny. Rovněž je vhodné zařadit pravidelnou pohybovou aktivitu.

Nyní už víte, jak se proti poškození sluchu hlukem chránit. Nezbývá tedy nic jiného než začít s prvními akčními kroky. Pořiďte si kvalitní ochranu sluchu, snažte se vyhýbat příliš hlučnému prostředí a pravidelně dopřávejte svým uším zasloužený odpočinek. Vyplatí se to.

Zdroj obrázku: Pixabay

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button