Zdraví

Polyfenoly jako důležitá součást našeho jídelníčku. Nalezneme je v běžných potravinách

Polyfenoly jsou sloučeniny, které se hojně vyskytují v mnoha rostlinných potravinách. Chrání naše tělo před celou řadou zdravotních obtíží. Mohou pomoci snížit riziko výskytu kardiovaskulárních obtíží, zažívacích problémů nebo vzniku obezity. Také pomáhají v boji proti různým druhům zánětů.

Jedná se o potraviny běžně dostupné a velmi snadno se dají zařadit do našeho jídelníčku.

Polyfenol anthokyan dodává plodům tmavě červené, fialové, modré nebo černé zbarvení. Pomáhá bojovat proti zánětům. Polyfenoly katechiny se hojně nacházejí v některých druzích nápojů. Patří mezi ně kvalitní zelený čaj. Resveratrol se hojně vyskytuje v červeném víně.

Zástupci potraviny s vysokým obsahem polyfenolů

Existuje celá řada potravin a koření, které obsahují polyfenoly. Podívejte se na některé z nich.

  • Koření a bylinky

Velké množství polyfenolů obsahuje hřebíček. Nachází se v něm kyselina gallová, eugenol a taniny. Mezi další koření a bylinky patří máta peprná, badyán nebo oregano.

  • Zelenina

Důležité místo v této kategorii zaujímá špenát, čekanka, artyčoky, mrkev nebo brokolice.

  • Potraviny na bázi sóji

Ideální volbou jsou ty, které prošly procesem fermentace.

  • Bobuloviny

Z těchto zástupců se jedná především o černý rybíz, ostružiny, jahody nebo maliny. Obsahují polyfenoly antokyany, kvercetin a katechiny. Většina z nich nabízí protizánětlivé účinky, které pomáhají bojovat proti chronickým chorobám.

  • Ovoce

Kromě bobulovin obsahuje větší množství polyfenolů i další ovoce. Jsou to například švestky, třešně, červené hrozny nebo jablka.

  • Ořechy

Z ořechů mají vyšší obsah polyfenolů ořechy lískové nebo pekanové. Dále pak mandle nebo ořechy vlašské. Mají pozitivní vliv na kardiovaskulární zdraví.

  • Nápoje

Flavonoidy katechiny obsahují kvalitní druhy zeleného čaje. Mezi další nápoje patří šťáva z citrusů nebo červené víno. Posledně jmenovaný je alkoholický nápoj, je tedy nutno jej konzumovat pouze v malém množství. Nadměrné užívání je zdraví škodlivé.

Všechny výše jmenované produkty jsou snadno dostupné a velmi jednoduše je zařadíme do svého jídelníčku, který tak obohatíme o velmi prospěšné sloučeniny.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button