Spolupráce

Plánujete tento rok dovolenou v Česku? Zkuste to na Šumavě! 

Šumava bezpochyby patří k jedněm z nejkrásnějších míst u nás. Je to oblíbený výletní cíl turistů nejen z Čech, ale třeba také z Rakouska či Německa. Pokud letos ještě nevíte, kam na dovolenou a rádi byste zůstali v Česku a obdivovali jeho krásy, pak může být právě Šumava skvělou volbou. Je to ráj pro cyklisty i pěší turisty a jistě vás nadchne krásná příroda i bohaté kulturní dědictví. Namítáte, že ubytování na Šumavě je dávno plné, a navíc velmi drahé? Omyl, snadno seženete levné ubytování v soukromí, kde budete mít maximální pohodu a klid a odpočinete si od města i od lidí.

Protože je Šumava tak krásná a oblíbená, bývá bohužel během sezóny také značně přeplněná. Některé nejznámější oblasti bývají skutečně plné lidí, takže pro milovníky ticha a klidu to může být trochu problém. My vám však dáme pár tipů na skvělé výlety i pro samotáře – moc lidí zde nepotkáte, ale přitom poznáte to nejkrásnější, co může Šumava nabídnout.

Okolo Schwarzenberského kanálu až k jezeru

Pokud chcete krásný výlet, který vás zavede až k Plešnému jezeru, je tohle skvělá trasa právě pro vás. Vyrazte z obce Jelení Vrchy, kde můžete obdivovat portál tunelu Schwarzenberského plavebního kanálu, a jen o kousek výše najdete dílčí zásobárnu vody pro kanál – Jelení jezírko a ústí Jeleního smyku. Následujte cestu k druhému ústí tunelu a dále pokračujte po zelené k Plešnému jezeru. Jde o velmi nenáročnou trasu, která obsahuje jen mírné stoupání. Jakmile dosáhnete jezera, můžete obdivovat jeho magickou krásu. Pokud nebudete příliš unavení, můžete si vyšlápnout k pomníku spisovatele, malíře a velkého milovníka Šumavy Adalberta Stiftera. Jde ale o náročnější cestu, kterou určitě nedoporučujeme rodinám s malými dětmi.

Rozlehlé Šumavské pláně

Máte-li chuť na zhruba 15 kilometrů dlouhý výlet po Šumavských pláních, začněte na Horské Kvildě. Pokračovat budete dál přes Filipovu Huť, Kvildu a kolem Vydřího mostu, přičemž se budete držet zelené značky. Rozhledy, na které po cestě za jasného počasí narazíte, patří k těm nejhezčím, které dokáže Šumava nabídnout. Z Filipovy Hutě následujte žlutou značku na Kvildu, která je hlavní křižovatkou cest i silnic na Šumavských pláních.

Náučná stezka

Po nové naučné stezce

Až do roku 2016 byla tato část Šumavy součástí vojenského újezdu Boletice. I díky tomu se zdejší příroda zachovala velmi neponičená a unikátní – a nyní je přístupná i široké veřejnosti. Byla na ní vybudována naučná stezka Olšina, která začíná jen pár kilometrů od Lipna. Těšit se můžete na pěkně upravené chodníčky ze dřeva nebo pěšiny z nasypané dřevěné štěpky. Obdivovat můžete místní mokřady, mokrý les, suchý les, ale i vlhká lada. Okruh má velmi přijatelnou délku necelých sedm a půl kilometru a dá se bez potíží zvládnout i s klasickým kočárkem.

Po stopách historie

Krátká šestikilometrová naučná stezka v Železné Rudě, respektive v jejím blízkém okolí má dva samostatné okruhy – Belveder a Debrník. Po trase Belveder můžete narazit na šest zpřístupněných pevnostních objektů. Druhá trasa vás zase vezme na výpravu do bývalého hraničního a zakázaného pásma. Pro milovníky historie a příběhů z doby před rokem 1989 je to skvělý zážitek, který by si rozhodně neměli nechat ujít.

Kdy na Šumavu vyrazit

Letní měsíce jsou ideální, protože na Šumavě je v té době velmi příjemné klima – ani ne horko, ani zima, jednoduše tak akorát. Léto je samozřejmě turisticky nejvytíženější, ale pokud počkáte třeba na konec srpna nebo na přelom prázdnin a školního roku, neměl by být přebytek turistů problém. Ubytování Šumava seženete snadno – my doporučujeme pronajmout si vlastní chatu, protože vám nabídne maximum soukromí a často se nachází doslova uprostřed přírody.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

 

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button