Zdraví

Obohaťte svůj jídelníček o zdravé tuky, vlákninu a vitamíny

Existuje velké množství ořechů. Každý druh nabízí našemu tělu jiné benefity. Vždy však postačí konzumovat pouze malé množství. Kromě toho ořechy zařadíme do svého jídelníčku velmi snadno a vzhledem k velkému množství jejich druhů si je můžeme užívat každý den.

Zdravotní přínosy ořechů

Obsahují velmi málo kalorií, lze je tedy konzumovat i během redukční diety. Našemu tělu dodají minerály, vitamíny, antioxidanty nebo třeba zdravé tuky.

Důležitý zdroj antioxidantů

Antioxidanty jsou sloučeniny, které pomáhají v boji proti volným radikálům. Ty se vyskytují přirozeně v našem těle. Pokud se jich však objeví velké množství, začnou našemu tělu škodit a vystavují jej tak riziku vzniku závažných zdravotních obtíží. V boji proti oxidačnímu stresu jsou účinnými pomocníky polyfenoly, které také ořechy obsahují. Ty bojují proti oxidačnímu stresu tím, že volné radikály neutralizují. Tím brání poškození buněk.

Snižování hladiny cholesterolu a triglyceridů

Pistácie v nesolené formě mohou pomoci snížit hladinu triglyceridů v našem těle. Mandle a lískové ořechy zase bojují proti vysoké hladině škodlivého cholesterolu a pomáhají zvyšovat hladinu cholesterolu užitečného. Proti škodlivému cholesterolu bojují také arašídy, vlašské a piniové ořechy.

Pomoc proti mrtvici a infarktu

Ořechy pomáhají snižovat hladinu škodlivého cholesterolu a pomáhají v boji proti vysokému krevnímu tlaku. Tím se stávají také prevencí proti výskytu mrtvice a infarktu.

Zdravotní přínosy jednotlivých druhů ořechů

Vzhledem k tomu, že na výběr se nabízí různé druhy ořechů, určitě si vybere každý z nás. Ořechy můžeme do jídelníčku zařadit velmi snadno. Dají se konzumovat samotné nebo jako součást snídaňových cereálií. Lze jimi doplnit saláty zeleninové i ovocné, mohou tvořit součást tvarohových, sýrových nebo zeleninových pomazánek. Můžeme je zamíchat do smoothie.

POZOR – Ořechy však nabízejí zdravotní přínosy pouze v přirozené formě, nikoli pražené a solené.

Vlašské ořechy obsahují velké množství omega-3 mastných kyselin, vitamíny skupiny B, jó a selen. Jsou účinnou prevencí proti srdečním chorobám, podporují plynulejší průtok krve, pomáhají v boji proti zánětům, zvyšují mozkovou aktivitu. Pistácie v sobě ukrývají větší množství vlákniny, která pozitivně ovlivňuje činnost trávicí soustavy. Vitamíny, minerály a zdravé tuky podporují zdraví srdce, fytosteroly bojují proti špatnému cholesterolu, měď podporuje tvorbu červených krvinek a kolagenu. Mandle jsou bohaté na vitamín E, hořčík a mangan. Podporují zdraví mozku, pomáhají snižovat vysokou hladinu cukru v krvi a vysoký krevní tlak. Kromě toho obsahují velké množství vlákniny a zdravé tuky. Kešu pomáhají v boji proti vysokému krevnímu tlaku a para ořechy obsahují větší množství selenu, podporují tak správnou činnost štítné žlázy.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button