Babské radyPřírodní léčba

Objevte s námi zapomenuté účinky bylinek indiánských kmenů: Přinášíme kompletní seznam

Kdo se domnívá, že bylinky nejsou účinné, plete se. Jejich účinnost je zakořeněná letitou praxí po celá století. Definované lékopisy by se dnes hodily k léčbě různých onemocnění, pojďme se podívat na ty, které se dochovaly. Víte o tom, že více, než ¼ léků používaných dnes, obsahuje extrakty bylin, o kterých jste možná nevěděli? Nejde jen o Echinaceu, která svým fialovým květem připomíná kužel a je známým antibiotikem.

Je to třeba i vrbová kůra používaná jako lék proti bolesti nebo aloe nazývané jako lokální anestetikum. Je to jen malý zlomek výčtu, který vám dále rozšíříme o další bylinky.

Alternativní forma medicíny zabývající se i energií jin/jang asijského směru je podobná. Všechny tyto formy léčby jsou založeny na holistickém přístupu a trochu jiném lékařském ošetření, než jsme zvyklí. Spoléhají se a opírají o bylinky, ze kterých čerpají nesčetné množství výhod a léčí člověka jako celek i s jeho duchovními potřebami.

Staré léky není dobré vytěsnit z naší mysli, když se pomocí nich můžeme začít uzdravovat. Některé z nich jsou velmi silnými medikamenty, např. lékořice na bolest v krku nebo včelí vosk, pyl a heřmánek na další neduhy.

Bylinky indiánských kmenů

indian-art-467709_960_720Nikdo přesně neví, jak domorodí lidé v Americe přesně určovali, které rostliny mohou mít léčivé vlastnosti, ale metoda pokusu a omylu byla zřejmě jednou z nejčastějších. Ke zkoumání jim zřejmě přispívala i zvířata, která rostliny konzumovala, účinky se tedy dostavovaly právě u nich.

Dokonce i obyčejný Aspirin je odvozen od salicinu, který je látkou chemické povahy získáván z vnitřní kůry vrby, v dávných dobách používané při horečce a bolesti.

Tyto léky byly velmi často podávány prostřednictvím čajů nebo past, vše určené pro požití nebo na externí aplikaci. V případě mastí či obkladů se léčilo také přímým vložením do otevřené rány. Dnes není technika přímého vkládání léčiva do rány doporučována z hlediska rizika infekce. Některé druhy rostlin jsou nebezpečné. Třeba jmelí je v podstatě jedovaté a není-li používáno tak, jak má, může mít i kontraproduktivní smrtící účinek. Pokud tedy váháte nad tím, jak rostlinu používat nebo jste dokonce těhotná či kojíte, je nutné konzultovat tyto rostliny a jejich využití s vaším lékařem.

Zde je seznam:

Vojtěška – uvolňuje trávení, používá se na podporu srážení krve, při léčbě artritidy, posiluje močový měchýř, ledviny a kosti. Pozitivně působí na zlepšení imunitního systému.

Aloe – listy aloe obsahují vysoké množství aloe gelu, který může být použit k léčbě popálenin, bodnutí hmyzem a ran.

Osika – vnitřní kůra nebo xylém se dávaly do čaje k léčbě horečky, kašle a bolestí. Měli byste vědět, že obsahuje salicin, který je také nalezený ve vrbové kůře a ta je základní složkou pro aspirin.

Včelí pyl – smíchaný s jídlem dodává energii, podporuje trávení a posiluje imunitní systém. Pokud jste však alergičtí na včelí bodnutí, budete s největší pravděpodobností alergičtí i na pyl.

Včelí vosk – používá se ke zklidnění popálenin a bodnutí hmyzem, včetně včelích žihadel, je možné jej použít pouze externě

Ostružiní – můžete použít kořen, kůru a listy. Rozdrťte a použijte na čaj k léčbě průjmu, ke snížení zánětu a stimulaci látkové výměny. Jako kloktadlo tlumí bolesti v krku, vředy v ústech a záněty dásní.

Černý maliník – Rozdrťte kořeny a připravte si z nich čaj nebo ho uvařte a žvýkejte. Je ke zmírnění kašle, průjmu a dalším střevním potížím.

Pohanka – semena pohanky se dávají do polévky nebo z nich jde udělat chutnou kaši. Lidé pomocí těchto semen snižovali vysoké hodnoty krevního tlaku. Tato semena jsou velmi prospěšná a užitečná při srážení krve, také zlepšují trávení.

Kájenská paprika – lusky se používají jako lék proti bolesti, pokud jsou užívány s jídlem nebo v čaji. Můžete je také použít k léčbě artritidy a trávicím potížím. Ve formě prášku se aplikovala na rány ke zvýšení průtoku krve – působí jako antiseptikum a anestetikum v jednom.

Heřmánek – listy a květy heřmánku jsou dobré na střevní problémy a nevolnosti

Severoamerická třešeň – rostlinný přípravek z třešně se považoval za všestranný lék, bobule se sušily, drtily do čaje nebo se s nimi prováděly či léčily nemoci jako je: kašel, nachlazení, chřipka, nevolnost, záněty a průjmy. Můžete také použít k léčbě popálenin a ran.

Poznámka: jádra semen jsou ve vysokých koncentracích jedovatá

Echinacea – tato bylina je také známá pod názvem Třapatka nachová – je to klasický lék k posílení imunitního systému, bojuje s infekcemi a horečkou. Echinacea má silné antiseptické vlastnosti a je často používána při nachlazení, kašli a chřipce.

Eucalyptus – eukalyptový olej z listů a kořenů se používá při léčbě kašle, bolestí v krku, chřipce a horečce. Eukalyptový olej je součástí kapek proti kašli.

Fenykl – jeho lékořicová chuť vynikne v čaji, ale dokonce se i žvýká. Používá se ke zmírnění kašle, bolestí v krku a k lepšímu trávení. Ulevuje očním bolestem a bolestem hlavy pomocí obkladů.

Řimbaba obecná – bylinný lék proti horečce a bolestem hlavy včetně migrén. Můžete jí také použít k léčbě zažívacích potíží, astmatu, bolestí svalů a kloubů.

Kořen zázvoru – je jedním z nejzdravějších kořenů indiánské medicíny. Existuje mnoho různých způsobů, jak začlenit zázvor do vašich stravovacích návyků. Dá se nastrouhat, rozdrtit, nakrájet. Dává se do čaje, mastí i obkladů. Má silné protizánětlivé vlastnosti, ulevuje od nachlazení, kašle, chřipek, bronchitid i bolestí kloubů.

Ženšen – tato úžasná bylina má dlouhou historii, která sahá napříč kulturami po celá tisíciletí. Dává se do čaje, ale i jako obklad k léčbě únavy. Pomáhá k celkové funkci jater a plic. Největší koncentraci látek má v sobě kořen, ale dají se použít i listy a stonky.

Zlatobýl – není pouze zdrojem alergií a kýchání, má i daleko optimističtější vyhlídky. Léčí se jím bronchitidy, nachlazení, chřipka, záněty, bolesti v krku, je antiseptikum na řezné rány a odřeniny.

Zimolez – všechny jeho části se zužitkovávají, je dobrý k léčbě včelích žihadel a kožních infekcí. Jako čaj k léčbě nachlazení, bolestí hlavy a krku. Má protizánětlivé účinky.

Chmel – čaj z chmele je vynikající na léčbu zažívacích potíží, používá se také ke zklidnění bolestí zubů a krku

Lékořice – kořeny a listy lékořice zklidňují chronický kašel, nachlazení, bolesti v krku. Kořen žvýkejte při bolesti zubů.

Divizna – domorodí Američané používali tuto bylinu do salátů nebo k léčbě zánětů plic, kašle, a zácpy

Mučenka – z kořenů a listů se dělá čaj, kterým se léčí úzkosti a svalové bolesti. Obklad z mučenky je účinný při poranění kůže včetně popálenin a hmyzího bodnutí

Jetel – tato úžasná rostlina roste všude a květy, listy a kořeny jsou obvykle podávány v čaji či s potravinami. Léčí respirační záněty a zlepšuje krevní oběh.

Šípek – červeno-oranžové bobule šípku obsahují velké množství vitamínu C. Lze nasušit a rozdrtit do čaje k léčbě nachlazení, kašle a střev. Slouží jako antiseptikum.

Rozmarýn – je podobný borovici, dává se do jídel a pije se i jako čaj na léčbu svalové bolesti a zlepšení oběhu. Je obecný čisticí prostředek metabolismu.

Máta peprná – tento úžasný bylinný lék byl používán indiánskými kmeny na léčbu kašle, nachlazení a respirační tísně. Povzbuzuje krevní oběh.

Kozlík lékařský – kořen Kozlíku lékařského formou čaje zmírňuje bolesti svalů a má uklidňující účinek.

Borovice vejmutovka – jehličí a vnitřní kůra mohou být podávány v čaji. Používá se jako standardní léčba u respirační tísně.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

omentářů

  1. Dovolil bych si nesouhlasit s tvrzenim, že ,, Nikdo přesně neví, jak domorodí lidé v Americe přesně určovali, které rostliny mohou mít léčivé vlastnosti „, protože napřiklad šamani v Jižni Americe tvrdi, že ziskavaji tyto informace od duchů nebo jinych bytosti po požiti lysohlavek, či třeba Ayahuscy – prostě se jich na to zeptaji. Z duvodu osobnich zkušenosti s lysohlavkami tomu opravdu věřim…

  2. Jasně Chilli máš pravdu ale to sem jaksi nemůže na plnou hubu jak se říká nikdo napsat. ( teda může ale víš jak) Takže za mě palec nahoru dobrej článek jen ať se pěkně probudí víc lidí 🙂
    A pěkně po malých dávkách jim to dávat jinak si hned lidi myslí že jsi blázen a podobně víš..

  3. Byliny ano, ale jen ty tónické…však to již věděl Dr. Jurak, který formuli objevil a více jak 70 let jí užívají tisíce lidí na celém světě. Jen u nás jsou lidi ke svému zdraví lhostejní a nechali by si pro korunu vrtat koleno a vše měli nejlépe zadarmo….a pak řeší své zdraví tehdy, když už je pozdě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button