Spolupráce

Magnolie – péče, charakteristiky a kvetení

Magnólie je jedním ze stromů, které jsou mezi zahradníky nejvíce ceněny. Pro svou krásu a velikost se jí přezdívá „král zahrady“, a to především díky jejímu velkolepému kvetení. Pokud se chcete dozvědět více o tom, jak pečovat o magnólii, tento článek nabízí kompletního průvodce péčí o tento strom.

Magnólie je jedním ze stromů, které jsou mezi zahradníky nejvíce ceněny. Pro svou krásu a velikost se jí přezdívá „král zahrady“, a to především díky jejímu velkolepému kvetení. Pokud se chcete dozvědět více o tom, jak pečovat o magnólii, tento článek nabízí kompletního průvodce péčí o tento strom.

Charakteristika magnólie

Její vědecký název je Magnolia grandiflora L., ale všichni ji běžně známe jako magnólii. Je to poměrně pomalu rostoucí strom, ale při správné péči a správném čase může dosáhnout velmi značné velikosti (až 30 metrů).

Magnólie se používají především jako okrasné dřeviny a faktem je, že tato rostlina pocházející z Floridy a Texasu při správné péči vytváří krásné květy, a to od jara do podzimu. Jsou to květy obrovské velikosti a vůně, tak nápadné a efektní, že si jich nelze nevšimnout a nevnímat jejich vůni. Jejich okvětní lístky jsou bílé, krémové nebo růžové a plody nejsou příliš zajímavé. Listy magnólie jsou také velké, stálezelené, oválné, tvrdé na dotek a mají sytě zelený odstín.

Umístění magnólie v zahradě

Magnólie je strom přizpůsobený teplému podnebí, takže její ideální umístění je na plném slunci nebo v době nejhoršího slunečního svitu ve stínu a pokud možno chráněné před větrem.

Magnólie roubovaná na kmeni může poměrně dobře růst v polostínu, ale její květy budou v polostínu mnohem kratší a méně efektní, pokud se vůbec objeví, a růst bude ještě pomalejší.

Kromě toho je důležité magnólii vždy vysazovat izolovaně, daleko od ostatních stromů a dokonce i budov. Lze ji pěstovat i v květináčích, ale její růst bude samozřejmě značně omezený.

Podnebí pro magnólie

Vhodné teplotní rozmezí je důležité zejména pro mladé magnólie, protože jak strom roste a dospívá, stává se odolnějším.

Mladé nebo neklimatizované exempláře kvůli původnímu teplému prostředí nesnášejí chlad a mráz, takže pokud jsou zimy chladné, budete muset magnólii během zimy chránit pomocí ohřívačů nebo jinými prostředky.

Půda pro magnólie

To je další klíčový bod v péči o tento strom, a to, že magnólie potřebuje kyselou půdu, je to kyselomilný strom. To znamená, že pokud půda není dostatečně kyselá, začne magnólie trpět železitou chlorózou a časem se její stav může zhoršit, což ovlivní nejen růst, ale i celkový zdravotní stav.

Magnóliím nevyhovují jílovité a vápencové půdy, potřebují svěží, provzdušněné půdy. Nejlepší radou, pokud máte čas, je připravit půdu okyselením některou z mnoha dostupných metod, například chelátem železa, v dostatečném předstihu před výsadbou. Pokud je magnólie již zasazena a trpí chlorózou, je třeba s ošetřením spěchat, aby strom příliš netrpěl.

Hnojení magnólie

V teplých měsících je nejlepší magnólii pravidelně hnojit hnojivem pro kyselomilné rostliny, které strom nejen vyživuje, ale také udržuje správné pH půdy. Bez správného hnojení magnólie v teplejších měsících těžko vytvoří krásné květy, proto aplikujte hnojivo podle doporučení výrobce. Magnólie mají také rády organická hnojiva, jako jsou například žížalí odlitky nebo kompost, která jsou šetrná k životnímu prostředí a zároveň velmi cenná z hlediska živin a přínosu pro rostlinu.

Zalévání magnólií

Sazenice magnólií je třeba často zalévat, aby se vždy udržovala dostatečná vlhkost půdy. Nezalévejte příliš, protože by to stromek velmi poškodilo. Půdě můžete po zalití pomoci udržet si určitou vlhkost mulčováním povrchu, díky kterému nebudete muset zalévat příliš často. Jakmile magnólie dozraje, zalévání se časem mnohem více rozloží, protože strom bude potřebovat méně vody.

Pokud je ve vaší oblasti vysoký obsah vápníku, nezalévejte magnólii vodou z vodovodu, protože tím se půda stává zásaditou a strom trpí chlorózou. Používejte dešťovou vodu, nebo pokud to není možné, nechte vodu před použitím k zavlažování 24 hodin odstát, aby se minerály usadily a zůstaly na dně.

Řez magnólie

Prořezávání není u tohoto stromu nutné. Stačí, jako u každé rostliny, odstranit listy a větve, které jsou ve špatném stavu, a kromě toho můžete použít řez, který se obvykle zaměřuje na odstranění spodních větví, aby se posílil růst těch horních.

Kdy magnólie kvete?

Magnólie kvete v teplejších měsících. Je považována za jarně kvetoucí strom, protože začíná kvést mezi polovinou jara a polovinou léta. Existuje několik druhů magnólií, některé začínají kvést dříve, jiné později, a to od 10 let věku. Jedním z druhů magnólií je magnólie vrbolistá.
Tento druh má listy, které se podobají listům vrby. Jedná se o bílou magnólii s bílými, voňavými květy, která preferuje polohy na plném slunci nebo v polostínu. Širokou nabídku magnólií pro vaši zahradu najdete na adrese: https://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Magnolie/61.

Zdroj obrázku: moravske-sady.cz

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button