Spolupráce

Má arašídové máslo místo ve zdravé stravě?

Arašídové máslo si mnozí stále spojují spíše s negativními než pozitivními asociacemi.

Hodně se mluví o špatném složení tohoto typu výrobku, které se projevuje četnými konzervanty, palmovým olejem, obrovským množstvím cukru atd. Je však třeba poznamenat, že tento typ výrobku je stále méně rozšířený a je nahrazován především zdravými ořechovými másly, jejichž základem je velmi často 100 % určitý druh ořechů.

Tyto pomazánky poskytují řadu cenných živin, které jsou důležité pro zdraví lidského těla. Proto je od počátku jasné, že arašídová másla všech druhů mají plné právo být součástí zdravé a vyvážené stravy. Abychom tomu lépe porozuměli, stojí za to podívat se blíže na to, co arašídové máslo a další pomazánky vlastně jsou.

Co je arašídové máslo?

Arašídové máslo je výrobek s převážně krémovou konzistencí, který se vyrábí pražením různých druhů ořechů při teplotách nad 200 °C. V případě arašídového másla se jedná o výrobek, který má většinou krémovou konzistenci. Nejčastěji se setkáváme s výrobky z arašídů. Je to dáno jejich dostupností, což se projevuje i o něco nižší cenou ve srovnání s jinými druhy ořechů. Stejně oblíbené jsou však nyní i krémy a pasty z kešu a lískových oříšků, pistácií nebo mandlí.

Kalorická hodnota jednotlivých arašídových másel se může v závislosti na použitých oříšcích mírně lišit a pohybuje se v rozmezí 500/600 kcal na 100 g. Ačkoli se podle suchých čísel zdají být uvedené hodnoty velmi vysoké, je třeba si uvědomit, že 1 polévková lžíce arašídového másla obsahuje pouze asi 10 g, tedy asi 50/60 kcal. Díky tomu je konzumace arašídového másla umírněná, což vám umožní zařadit ho do jakéhokoli typu stravy, a to i při tzv. redukci.

Jak si můžete být jisti, že jsou pomazánkové krémy zdravé?

K tomu stačí podívat se na složení konkrétního roztíratelného krému. Stojí za to zvážit druh ořechů, jejich procentuální zastoupení ve složení a také to, které látky jsou v něm uvedeny. Stále častěji se setkáváme s arašídovými másly bez přidaných konzervantů, palmového oleje nebo cukru. Na druhé straně budou uvedeny složky zdravé výživy, jako jsou bílkoviny, nenasycené tuky, ale i různé vitaminy nebo minerální látky, včetně těch s antioxidačními účinky.

To znamená, že arašídové máslo může být součástí zdravé stravy a může se používat například i jako zdravá svačina. Navíc ho takto využívá mnoho lidí. Je však důležité, aby pomazánka měla správné složení, a tento typ výrobku lze zakoupit mimo jiné u společnosti ALLNUTRITION (https://allnutrition.cz/Arasidova_masla-k1051.html).

Tato společnost nabízí celou řadu pomazánek na bázi různých druhů ořechů a semínek, takže lidé, kteří mají alergii na některé ořechy, se nemusí ve svém jídelníčku vzdávat pomazánek, ale vybrat si ty, na které nejsou alergičtí.

Zdroj náhledové fotografie: AdobeStock.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button