Důvodů, proč jsou lískové ořechy prospěšné pro zdraví, je hned několik. Koktejl živin, které se v lískovém plodu nacházejí, totiž působí na lidské tělo od hlavy až k patě. Zjistěte, co tolik oblíbené „lískáče“ obsahují, a přečtěte si, jaké jsou jejich účinky na zdraví.
Lískové ořechy – dobrota pro zdraví
Podobně jako ostatní ořechy, jsou i „lískáče“ nabité živinami. Najdete v nich nejen bílkoviny a zdravé tuky, ale i vitamíny a minerály. Jsou významným zdrojem vitamínů skupiny B, především B1 a B6, které mohou přispívat k normální činnosti nervového systému. Z minerálů jsou pak zastoupeny hlavně vápník, zinek a železo, mimo ně však lískové oříšky obsahují i fosfor, draslík nebo třeba měď.
Za zmínku stojí také obsah antioxidantů, například vitamínu E nebo takzvaných fenolových sloučenin. Ty pomáhají chránit buňky před volnými radikály a oxidačním stresem, který vede k mnoha problémům v organismu, od zvýšené zánětlivosti až po chronický únavový syndrom.
Tip: Většina antioxidantů se skrývá ve slupce ořechu, takže je dobré do jídelníčku občas zařadit i celá nepražená jádra.
Studie naznačují, že konzumace ořechů má účinky na zdraví srdce
Lískové ořechy jsou z větší části tvořeny tuky a jsou významným zdrojem mononenasycených mastných kyselin, přičemž největší zastoupení má esenciální kyselina linolová. Ta napomáhá snížení hladiny špatného cholesterolu (LDL), a ovlivňuje tak zdraví oběhové soustavy. Mimo to však studie pozorují u lidí, kteří konzumují lískové ořechy, také zlepšení markerů zánětu a snížení hladiny tuků v krvi.
„Lískáče“ se hodí i do diety
I když se lískové ořechy v minulosti při hubnutí kvůli vysokému obsahu tuků nedoporučovaly, nyní už je zřejmé, že jejich umírněná konzumace nevadí, ani když právě držíte dietu. Právě naopak! Vitamín B podporuje enzymatické procesy v těle a hraje roli v přeměně cukrů na energii. Díky tomu vám rozumné množství lískových ořechů k vysněné váze spíše pomůže, než aby uškodilo. Navíc jsou skvělým zdrojem vlákniny, což znamená jediné – zasytí vás na delší dobu, takže nehrozí, že by vás z ničeho nic začala „honit mlsná“.
Tip: Ideální porce vlákniny pro ženu ve středním věku je kolem 25 gramů denně. Porce lískových ořechů (28 g) přitom obsahuje asi 2,7 g.
Tajná zbraň pro krásnou hřívu
Pokud lískové ořechy zařadíte do jídelníčku, bezesporu vám poděkují i vaše vlasy, které dostanou pořádnou porci výživy – zinek, vápník, hořčík, vitamíny skupiny B a omega-3 mastné kyseliny. V případě, že své hřívě budete chtít dopřát extra nálož prospěšných látek, přihoďte si na talíř také para ořechy, které jsou přírodním zdrojem selenu.
Tajemství lískových ořechů už znáte, nyní tedy nezbývá nic jiného, než zařadit tuto dobrotu do jídelníčku. Dopřejte si je jen tak, v kombinaci s ostatními druhy ořechů nebo jako lahodnou lískooříškovou pastu. Fantazii se meze nekladou!
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.