Spolupráce

Jarní turistika je skvělá pro regeneraci těla i mysli

Potit se v posilovně v klimatizovaném prostoru není zdaleka tak zajímavé, jako sportování v krásné a osvěžující přírodě. Jarní příroda nabízí neomezené možnosti trávení volného času každému, kdo miluje pohyb, zeleň, slunce, zpěv ptáků, šum větru a zurčení průzračné vody.

Máte rádi jarní přírodu? Pokud ano, tak chůze je pro vás jasná volba. Příroda a chůze utužuje zdraví a regeneruje celé tělo, vyplavuje hormony štěstí a přináší skvělou náladu, a proto si turismus získává stále více příznivců. Nordic walking – severská chůze je vhodná nejen pro mladé sportovní nadšence, ale i pro lidi ve středním věku a pro seniory – severská chůze to bere šmahem, a to je skvělé. Jedná se o dynamickou turistickou chůzi, při které se používají speciální hole. Při správné technice sportovec s hůlkami spálí více kalorií, neboť při souběžném pohybu rukou a nohou se v těle zapojuje do pohybu více svalů. Severská chůze, jednoduše řečeno, znásobuje efekt klasické chůze, což je na tomto sportu úžasné.

Říká vám něco technika nordic walking?

Severská chůze má tu výhodu, že ji lze provozovat prakticky po celý rok a v jakémkoli věku. Po celou dobu chůze má sportovec k dlaním připoutané speciální hole s anatomicky tvarovanými rukojeťmi, které umožňují snadný pohyb rukou vpřed a vzad. Trekingové hole jsou lehké, ale snesou i velkou zátěž ve vysokohorském terénu. Jsou vyrobeny z lehkých kovů a výběr je možný ze dvou základních typů – hůl s fixní délkou nebo hůl s nastavitelnou délkou. Technika nordic walking je velmi jednoduchá, stačí při chůzi dodržovat jen pár základních zásad. Důležité je, aby sportovec držel tělo zpříma, aby si zbytečně nezatěžoval páteř a zádové svalstvo. Také je důležité, aby měl ramena mírně před tělem. Ramena při pohybu následují paže a rotují kolem své osy, což tvoří základ severské chůze. Důležitý je také krok, který má být s došlapem na patu. Čím je chůze rychlejší, tím delší má být krok. Ovšem pohyb má být uvolněný a v tempu, které je turistovi příjemné, protože tento sport je také o relaxu a krásném pocitu z pohybu v přírodě na čerstvém vzduchu.

Turistické oblečení a obuv pro Vás

Při severské chůzi je podstatné také vhodné oblečení a zejména pohodlná obuv. Turistické kalhoty dámské i pánské a jarní bundy je dobré volit z prodyšných a nepromokavých materiálů – ideálně funkčních. Skvělým tipem jsou vynikající Northfinder bundy s praktickou kapucí. Ať preferujete delší nebo kratší modely, z praktického hlediska je podstatný volnější střih, aby oděv při chůzi nebránil turistovi v plynulém pohybu, což každý sportovec jistě ocení, a to zejména při delší túře. Co se triček týče, ty je dobré volit z funkčních materiálů, které se již v dnešní době stávají standardem. Mezi funkční materiály patří polyamid, polyester, acryl, elastan a jiné. Turistická obuv má být pohodlná, má mít správnou velikost a tvar i nízkou hmotnost. Nevhodná obuv může na nohou způsobit nejen odřeniny, ale také různé deformity nohou, poškození kostry chodidla a chybné držení těla.

Zdroj obrázku: Dreamstime

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button