Zdraví

Jarní období je ideální čas pro očistu organismu

Očista organismu – detoxikace patří mezi způsoby prevence proti celé řadě zdravotních obtíží. Kromě toho pomáhá posilovat naši mysl díky tomu, že zvyšuje odolnost organismu proti negativním vnějším vlivům.

Nehladovět, ale vybírat vhodné potraviny

Organismus můžeme pročišťovat pomocí odlehčovacího dne. Jedná se o jeden den v týdnu nebo alespoň jednou za 14 dní, kdy budeme mít v jídelníčku pouze zeleninu a ovoce a to ideálně čerstvé nebo ve formě smoothie. Skvělé schopnosti mají i přírodní zeleninové či ovocné šťávy. Do těla se tak díky nim dostanou fytoživiny, bioakttivní enzymy, vitamíny a minerály. Čím bude šťáva čerstvější, tím větší podíl užitečných látek tělu dodá. Pozor na šťávy ovocné, které obsahují více cukru než ty zeleninové.

Tyto potraviny vynechejte

Pro očistu organismu nejsou vhodné tyto potraviny – maso, uzeniny, bílé druhy pečiva a mouky, mléko a mléčné produkty, jídla smažená a polotovary, alkohol, káva, černý čaj, sladkosti.

Do jídelníčku zařaďte

Pokud si chcete pročistit organismus, zaměřte se na potraviny, které nejsou ošetřovány chemickou cestou.

Ovoce – citrusové plody, goji, avokádo, jablka, banány, borůvky, brusinky, ananas, kiwi, švestky, hrušky.

Zelenina – česnek, červená řepa, brokolice, květák, špenát, petržel, rajčata, řeřicha, mrkev, dýně, cibule, zelenina listová a kořenová, papriky, batáty, lilek.

Bylinky a koření – zázvor, česnek, kurkuma, koriandr, petržel, kopřiva, pampeliška, jitrocel, máta, bazalka, rozmarýn, tymián, šalvěj, měsíček.

Další potraviny – ořechy, semínka, klíčky, mladé rostlinné výhonky, ovesné vločky, luštěniny (především cizrna, čočka, fazole), hnědá rýže, jáhly, pohanka, quinoa, olivový olej, zelený čaj, bylinné čaje, neperlivá pramenitá voda. Vhodné jsou i produkty kysané a kvašené.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Filoména Božetěchová

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button