Tiskové zprávy

Jak shodit povánoční kila? Se správným postupem máte za pár týdnů vyřešeno

Všichni se těšíme na Vánoce, které jsou svátky klidu, míru a setkání s rodinou. Neodmyslitelně k nim ale patří také dobré jídlo a pití, které si určitě ani letos nechcete odepřít. To ale znamená jediné – nabraná kila, která vám nejpozději po Novém roce začnou vadit. Není ale třeba panikařit – se správným postupem je zase pěkně rychle shodíte dolů. Jak na to?

Tradiční české Vánoce

Pravdou je, že snažit se držet nějakou dietu o Vánocích není moudré. Nevyhnete se tomu, že vám budou příbuzní nabízet cukroví, vaječný likér, chlebíčky a mnoho dalšího. A odmítnutí se jako odpověď rozhodně nebere – vždyť byste urazili. K tomu přidejte také všudypřítomný alkohol a denní kalorická nálož se může vyškrábat pořádně vysoko.

Jde to i zdravěji

I když stravování na návštěvách neovlivníte, vy sami doma si můžete udělat zdravé Vánoce, které jsou přeci jen trochu dietnější. Neznamená to nutně zapomenout na cukroví a Štědrý večer prožít bez kapra a salátu.

Spíše je vhodné udělat několik drobných kroků, které kaloricky náročná jídla mírně odlehčí. Místo smaženého kapra můžete zkusit rybu připravenou na přírodno, do salátu zase dát jogurt místo majonézy a namísto cukroví slepovaného máslovým krémem třeba chutné zázvorky.

Přejídání se dost dobře nedá vyhnout

I přes veškeré úsilí je vhodné počítat s tím, že o Vánocích prostě nějaké to kilo navíc přiberete. Na vině je nejen přejídání, ale třeba také nedostatek pohybu. Naštěstí se s tím dá něco dělat – a pokud začnete hned po Vánocích, budete mít brzy velmi dobré výsledky.

Vánoční procházka vám nastartuje metabolismus. 

S čím začít, jakmile skončí oslavy?

Je načase vrátit se zpět do režimu. Jak na to? V první řadě by to měl být pohyb. A není nutné třeba ihned vyběhnout do parku. Stačí začít postupně – třeba povánočním úklidem.

Není žádným tajemstvím, že právě během úklidu se spálí spousta kalorií, ani nevíte jak. Roztančete svoje tělo v rytmu vánočních songů a udělejte si uklízení hezké a zábavné. Jakmile budete mít hotovo, vyrazte třeba na procházku do přírody.

Uvidíte, že po dnech strávených doma u televize to bude příjemná změna. Snažte se také vrátit ke zdravému stravování. Zaveďte do svého jídelníčku pravidelnost a vyhněte se uždibování v průběhu celého dne. Pomůže vám také, když se vrátíte do starého pracovního režimu, kdy už budete mít hlavu opět plnou jiných starostí a na jídlo si ani nevzpomenete.

Využijte pomoc s hubnutím

Nemusíte na to být sami. Dnes na trhu existuje celá řada doplňků stravy, které nabízí rychlou a efektivní pomoc s hubnutím. Nejedná se o žádné zázračné produkty, které slibují, že vás za pár týdnů zbaví kil navíc zcela bez práce.

Podpora hubnutí je zajištěna pomocí ověřené kombinace látek, které společně urychlují metabolismus a spalování tuků a ve vaší snaze vám budou skvělými parťáky. Pamatujte, že bez práce to nepůjde, ale tyto doplňky vám mohou náročnou cestu přece jen trochu ulehčit.

Obávaný jojo efekt

Je velmi důležité dbát od začátku na to, abyste se nestali obětí obávaného jojo efektu. Ten je velmi typický zejména u lidí, kteří začnou rychle hubnout hned po svátcích. Pár týdnů vydrží mít motivaci, ale po nějakém čase jejich úsilí ochladne, budou vyčerpaní a nabraná kila poletí opět strmě nahoru.

Abyste se jojo efektu vyhnuli, je potřeba především od začátku nedržet přísnou dietu, ale spíše usilovat o komplexní nastavení udržitelného zdravého životního stylu. To mimo jiné znamená i to, že svou stravu nezredukujete jen na zeleninu, abyste co nejrychleji zhubli, ale vytvoříte si vyvážený, zdravý a bohatý jídelníček, po kterém nebudete trpět hlady a budete schopni jej dodržovat až do příštích Vánoc.

 

Zdravý a pestrý jídelníček je základ. 

Neztrácejte motivaci

Někdy může být pokrok velmi pomalý a lidé brzy ztratí motivaci pokračovat ve svém úsilí. Často to vzdají právě tehdy, když už jsou konečně na dobré cestě a mohou se začít ukazovat první výsledky.

Proto to nikdy nevzdávejte, i když na první pohled nevidíte žádný rozdíl. Jestliže máte i po několika týdnech pocit, že se vůbec nic neděje a vy se necítíte ani trochu líp, je možné, že něco děláte špatně.

Zkuste zvážit možnost nechat si poradit od odborníka. Výživový poradce s vámi může projít váš jídelníček a určit, kde děláte chybu. Častokrát se ukáže, že prostě jen jíte hrozně málo a tělo má obavu pustit nabraná kila. Přijímané kalorie ale musí být z hodnotných zdrojů. Ty z alkoholu, čokolády nebo chipsů jsou jen prázdné energetické nosiče bez další přidané hodnoty. Cvičte a odpočívejte a výsledky se jistě brzy dostaví.

„Cheat days“ nemusí znamenat katastrofu

Jasně že je normální, že si čas od času dopřejete. Kamarád má narozeninovou oslavu, tak je pochopitelné, že si dáte pořádnou pizzu a k tomu pár piv. Pokud máte vyvážený a dlouhodobě zdravý jídelníček, nejedná se o žádný problém. Vaše tělo se s tím bez větších potíží vypořádá a vy na sobě maximálně budete cítit větší únavu.

Cheat days” neboli podváděcí dny by se ale rozhodně neměly programově plánovat a také by neměly být svolením k naprostému „utržení se z řetězu“. Pokud na dietě trpíte a nemůžete se dočkat toho, až bude konečně víkend a vy si budete moci dopřát to, co máte skutečně rádi a pořádně se přejíst, pak máte něco nastavené špatně. A nemusí to být jen jídelníček.

Možná je potřeba popřemýšlet o svém nastavení mysli a případně vyhledat pomoc odborníka. Nezřídka se může jednat o určitou formu kompenzace stresu, která ale má řešení. Správně vedená terapie vám může pomoci změnit vztah k jídlu i vlastnímu tělu a prospět vám na cestě za zdravím, které je skutečně trvalé.

Zdroj náhledového obrázku: Unsplash

Zdroj obrázků: Unsplash

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button