Jídlo a receptyZdraví

Hormony, které ovlivňují vaši chuť k jídlu a jak je kontrolovat

Mnozí z nás zapomínají, jak je lidské tělo skvěle navrženo. A jednou z jeho nejúžasnějších schopností je způsob, jakým nám dává vědět, kdy potřebuje jídlo a odpočinek. Skutečně velmi složitý systém hormonů a peptidů reguluje, kdy se cítíme hladoví a kdy potřebujeme jíst a kdy jsme naopak plní a potřebujeme si dát přestávku na to, aby tato energie byla zpracována a uložena. Tyto hormony a peptidy působí na specifická centra mozku, která ovlivňují pocity hladu a chuť k jídlu.

Cyklus hladu a sytosti

V běžném cyklu dostává mozek elektrické signály za žaludku, že je prázdný. Tyto signály kombinované s dalšími látkami se aktivují, aby stimulovaly pocity hladu. Když se najíte, žaludek se naplní a roztáhne, vysílá signály sytosti do mozku, abyste přestali jíst.

Špatná funkce hormonů

Bohužel, západní životní styl a jeho strava plná cukru a zpracovaných potravin, také nedostatek spánku a cvičení mohou způsobit, že tento složitý systém funguje zběsile, tzn. signály o sytosti nefungují. Místo toho je náš organismus pohánět chutí na sladkosti nebo slané pochutiny. Výsledkem je obezita, inzulínová rezistence a celá řada dalších zdravotních problémů. Dobrou zprávou je, že existují způsoby, jak dostat tyto hormony a peptidy zpět pod kontrolu. Stačí se jen vyvarovat následujících nezdravých životních návyků.

Příliš mnoho sacharidů

Příliš vysoká konzumace jednoduchých sacharidů a jídel s vysokým obsahem fruktózy způsobuje, že pankreas neustále uvolňuje inzulín. Po čase může váš organismus dojít do stavu, kdy jsou buňky těla vůči inzulinu rezistentní. To znamená, že hladina cukru v krvi stoupá a buňky nedostávají potřebnou energii, což způsobuje hlad, chutě, mále energie, obezitu, cukrovku nebo metabolický syndrom.

Přejídání

Přejídání způsobuje rozpad signalizačního systému, takže mozek neví, kdy máme hlad. Přejídání vede k přibírání na váze, většímu množství uloženého tuku a k vysokým hladinám leptinu, který je ignorován a tělo si vůči němu buduje rezistenci, což vede opět k dalšímu přejídání.

Nedostatek spánku

Nedostatek spánku způsobuje pokles hladiny leptinu a zvýšení hladin ghrelinů, což může vést k inzulínové rezistenci, cukrovce a zánětu.

Sedavý životní styl

Nedostatek fyzického pohybu vede ke špatné citlivosti svalových buněk na inzulín a k menšímu využití energie, tj. k následnému ukládání tuku. Stres vede k vyšším hladinám kortizolu, který inhibuje účinky inzulinu, zvyšuje hladinu cukru v krvi a může vést k přejídání a nabírání na váze. Vše je spojeno se zánětem v organismu, který způsobuje nezdravé jídlo, nedostatek spánku i cvičení, ale také stres.

Získejte kontrolu nad hladem

Klíčem k řízení vašeho cyklu hladu je zlepšení citlivosti na inzulín a leptin tím, že budete konzumovat potraviny, které jsou dobře stravitelné, zdravé a snižují zánět. Můžete začít následujícími kroky:

Sledujte příjem sacharidů

Snižte příjem jednoduchých sacharidů. Sem patří všechny formy cukru, fruktózy, ovoce, ovocné šťávy, zpracované potraviny a výrobky z bílé mouky. Například vysoce fruktózový kukuřičný sirup je spojen s inzulinovou rezistencí a nachází se ve většině zpracovaných potravin. A když už jíte sacharidy, pak s potravinami, které zlepšují citlivost na inzulín, jako jsou například nakládané a fermentované potraviny, jako jsou například nakládané okurky či zelí, které pomáhají usnadňovat dobrým střevním bakteriím práci. Také je vhodné používat koření, jako je skořice nebo kurkuma.

Jezte více bílkovin a protizánětlivých potravin

Chcete-li podpořit své hormony, které mají na starost příjem potravy, zaměřte se na potraviny bohaté na bílkoviny, zdravé omega-3 mastné tuky, luštěniny a ryby.

Pohybujte se

Upravte svůj životní styl tak, aby vaše svaly byly pravidelně stimulovány, a tak byla stimulována lepší citlivost na inzulín. A čím více své svaly zapojujete, tím je jejich citlivost vyšší. Provádějte aerobní i anaerobní cvičení, včetně běhu, plavání, sprintu, intervalového tréninku i posilování.

Zklidněte svou mysl

Dopřejte si 8 hodin spánku denně, také vyzkoušejte meditace, trénujte plnou pozornost, abyste se naučili, jak zkrotit každodenní stres ještě předtím, než se z něj stane chronický problém, který ovlivňuje vaše zdraví.

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button