Zdraví

Dejte pozor na syndrom vyhoření

Náš mozek a naše tělo vydrží velkou pracovní zátěž jen po určitou dobu. Pokud však trvale procházíme vysokým stresem a pracovní nebo životní zátěží, aniž bychom podnikli jakékoli kroky k jejich zvládání nebo snížení, nakonec se dostaví vyčerpání – emoční i fyzické vyhoření. Začneme se cítit méně motivovaní, máme pocit, že na ničem nezáleží. Vzhledem k tomu, že syndrom vyhoření se objevuje pomalu a postupně, nemusíte si ihned všimnout jeho prvních a méně nápadných příznaků. Jakmile se však projeví v plné síle, může velmi negativním způsobem ovlivnit naše fungování a to ve všech aspektech našeho života.

Rozpoznejte příznaky

Mezi hlavní příznaky syndromu vyhoření patří zapomnětlivost a potíže se soustředěním, ztráta hrdosti na svoji práci, ztráta jakýchkoli cílů, potíže s udržováním vztahů a přítomností blízkých, frustrace a podrážděnost, svalové napětí, únava nebo nespavost. K syndromu vyhoření mají sklon některá povolání, především ta, která během svého pracovního procesu zažívají psychické vypětí. Syndrom vyhoření může mít pro danou osobu dalekosáhlé dopady – negativně ovlivňuje pracovní výkon, brání užívat si volný čas, zábavu a koníčky, může být rizikem pro vznik některých závažných zdravotních obtíží.

Vydejte se do boje

Zásadní je přijetí opatření, která mají eliminovat výskyt syndromu vyhoření. Jinak dojde ke zhoršení stavu. Jak tedy proti syndromu vyhoření bojovat?

  • Určete zdroj

Je těžké provádět změny, když nevíme, co je potřeba změnit. Syndrom vyhoření se, ve většině případů, týká pracovních záležitostí. Může se však objevit i v nespokojeném vztahu nebo během náročné péče o blízkého člověka. Jakmile určíme zdroj, je potřeba provést změny vedoucí ke snížení stresu.

  • Promluvte si s těmi, komu důvěřujete

Pokud si nejste jisti tím, jakým způsobem zjistit příčiny a především, jak zmírnit stres a napětí, je to normální. Syndrom vyhoření může být tak nečekaný, že rozhodování o tom, jak jej řešit pro vás nebude vůbec snadné. Může pomoci náhled někoho nestranného, někoho, komu důvěřujete, může to být někdo z rodiny nebo blízký přítel. Nikdy nevíte, kdo z vašich známých zažil syndrom vyhoření a mohl by se s vámi podělit o cenné rady a zkušenosti.

  • Prozkoumejte svoje možnosti

Řešení nebývá vždy jednoduché, ale neznamená to, že se syndromu již nikdy nezbavíte. Možná nyní nevidíte žádnou cestu, protože jste unavení a vyčerpaní. Pokud se syndrom vyhoření objevuje v zaměstnání, třeba je na čase najít si práci jinou. Pokud se objevuje v partnerském vztahu, přehodnoťte jej.

  • Stanovte si hranice

Pokud si stanovíte hranice a limity, pomůže vám to zvládat stres a eliminovat situace, které ke stresu přispívají.

  • Věnujte pozornost vlastním potřebám

Klíčem k regeneraci je nutnost péče o fyzické u duševní zdraví. Jak na to? Udělejte si každá den trochu času jenom sami pro sebe, do denního rozvrhu zařaďte každodenně drbnou fyzickou aktivitu, do jídelníčku zařaďte potraviny, které pomáhají v boji proti stresu. Můžete zkusit meditaci nebo jógu.

Mějte na paměti, že je potřeba se věnovat i takovým věcem, které vás dělají šťastnými. Jen tak můžete syndromu vyhoření předcházet.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button