Dopamin se nachází v našem mozku. Je nezbytný pro motivaci, pohyb, paměť, dobrou náladu, spánek a regulaci našeho chování. Dopamin se do těla uvolňuje v případě, že provozujeme nám příjemné aktivity.
Nízká hladina dopaminu způsobuje demotivaci, apatyčnost a nesoustředěnost. Mezi příznaky nízké hladiny dopaminu patří nízké libido, svalová ztuhlost, nespavost, únava, nedostatek motivace, nepozornost nebo apatie.
Příčiny nízké hladiny dopaminu v těle
Příčin nízké hladiny dopaminu je celá řada.
- Zdravotní stav
Nízkou hladinu dopaminu mohou mít za následek některé zdravotní komplikace nebo stavy. Patří mezi ně schizofrenie, Parkinsonova choroba, deprese, zneužívání některých návykových látek.
- Nevhodná strava
Jedná se o konzumaci potravin, které neobsahují dostatek živin potřebných pro mozek.
- Některé druhy léků
Přirozenou aktivitu dopaminu mohou blokovat i některá antidepresiva nebo antipsychotika.
Jak zvýšit hladinu dopaminu přirozenou cestou?
Nechte se inspirovat těmito tipy.
- Dostatečný spánek
Pokud tělo postrádá spánek, má to negativní dopad, kromě jiného, na dopaminové receptory. Může dojít k potlačování jejich aktivity.
- Poslech hudby
Pokud se cítíme apatičtí, poslechněme si své oblíbené skladby. Pokud budeme poslouchat hudbu, která je nám příjemná, může dojít k uvolnění dopaminu.
- Zdravá strava
Především se jedná o potraviny, které jsou bohaté na tyrosin. Mezi ty patří mandle, tučné ryby nebo kuřecí maso. Dopamin se vyrábí z tohoto druhu kyseliny.
- Cvičení
Pravidelné cvičení je pro naše zdraví velmi důležité a to i pro zdraví mozku. Kdykoli cvičíme, mozek uvolňuje malé množství dopaminu.
- Omezení konzumaci zpracovaných tuků
Vysoká hladina cukrů v těle sice zvýší hladinu dopaminu, ale je to jen na krátkou dobu.
- Odstranění stresorů ze života
Stres je předchůdcem mnoha zdravotních obtíží a komplikací. Patří k nim i nedostatek dopaminu. Ne vždy máme pod kontrolou faktory, které bývají příčinou stresu, ale můžeme eliminovat stresory, nad kterými máme určitou kontrolu. Také pomohu činnosti, které stres snižují. Patří k nim masáže, cvičení nebo meditace.
Tyto přirozené způsoby velmi snadno zařadíme do svého pravidelného denního režimu a podpoříme tak dostatečnou produkci dopaminu.
Zdroj náhledových obrázků: Pixabay
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.