Zdraví

Co způsobuje nedostatek dopaminu a jak zvýšit jeho hladinu přirozenou cestou?

Dopamin se nachází v našem mozku. Je nezbytný pro motivaci, pohyb, paměť, dobrou náladu, spánek a regulaci našeho chování. Dopamin se do těla uvolňuje v případě, že provozujeme nám příjemné aktivity.

Nízká hladina dopaminu způsobuje demotivaci, apatyčnost a nesoustředěnost. Mezi příznaky nízké hladiny dopaminu patří nízké libido, svalová ztuhlost, nespavost, únava, nedostatek motivace, nepozornost nebo apatie.

Příčiny nízké hladiny dopaminu v těle

Příčin nízké hladiny dopaminu je celá řada.

  • Zdravotní stav

Nízkou hladinu dopaminu mohou mít za následek některé zdravotní komplikace nebo stavy. Patří mezi ně schizofrenie, Parkinsonova choroba, deprese, zneužívání některých návykových látek.

  • Nevhodná strava

Jedná se o konzumaci potravin, které neobsahují dostatek živin potřebných pro mozek.

  • Některé druhy léků

Přirozenou aktivitu dopaminu mohou blokovat i některá antidepresiva nebo antipsychotika.

Jak zvýšit hladinu dopaminu přirozenou cestou?

Nechte se inspirovat těmito tipy.

  • Dostatečný spánek

Pokud tělo postrádá spánek, má to negativní dopad, kromě jiného, na dopaminové receptory. Může dojít k potlačování jejich aktivity.

  • Poslech hudby

Pokud se cítíme apatičtí, poslechněme si své oblíbené skladby. Pokud budeme poslouchat hudbu, která je nám příjemná, může dojít k uvolnění dopaminu.

dívka se sluchátky

  • Zdravá strava

Především se jedná o potraviny, které jsou bohaté na tyrosin. Mezi ty patří mandle, tučné ryby nebo kuřecí maso. Dopamin se vyrábí z tohoto druhu kyseliny.

  • Cvičení

Pravidelné cvičení je pro naše zdraví velmi důležité a to i pro zdraví mozku. Kdykoli cvičíme, mozek uvolňuje malé množství dopaminu.

  • Omezení konzumaci zpracovaných tuků

Vysoká hladina cukrů v těle sice zvýší hladinu dopaminu, ale je to jen na krátkou dobu.

  • Odstranění stresorů ze života

Stres je předchůdcem mnoha zdravotních obtíží a komplikací. Patří k nim i nedostatek dopaminu. Ne vždy máme pod kontrolou faktory, které bývají příčinou stresu, ale můžeme eliminovat stresory, nad kterými máme určitou kontrolu. Také pomohu činnosti, které stres snižují. Patří k nim masáže, cvičení nebo meditace.

Tyto přirozené způsoby velmi snadno zařadíme do svého pravidelného denního režimu a podpoříme tak dostatečnou produkci dopaminu.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button