Spolupráce

Co jsou microgreens?

Microgreens jsou mladé rostlinky, které jsou přibližně 2,5–7,5 cm vysoké.

Mají aromatickou chuť a koncentrovaný obsah živin a dodávají se v různých barvách a texturách.

Neměly by se zaměňovat s klíčky, které nemají listy. Klíčky mají také mnohem kratší cyklus růstu 2–7 dní, zatímco microgreens se obvykle sklízejí mezi 7–21 dny po vyklíčení, jakmile se objeví první pravé listy rostliny.

U microgreens se konzumují pouze jejich stonky a listy, ty jsou považovány za jedlé.

Mladé rostlinky je velmi vhodné pěstovat, protože je lze nechat růst na různých místech, včetně venkovních prostor, ve sklenících a dokonce i na vašem okenním parapetu.

Známe různé typy Microgreens. Nejoblíbenější odrůdy jsou produkovány pomocí semen z následujících rostlinných čeledí:

  • Čeleď Brassicaceae: květák, brokolice, zelí, řeřicha, ředkev a rukola
  • Čeleď hvězdnicovitých: Salát, endivie a čekanka
  • Čeleď Apiaceae: Kopr, mrkev, fenykl a celer
  • Čeleď Amaryllidaceae: Česnek, cibule, pórek
  • Čeleď Amaranthaceae: Amarant, quinoa, mangold, řepa a špenát
  • Čeleď tykvovitých: Meloun, okurka a tykev

Obiloviny, jako je rýže, oves, pšenice, kukuřice a ječmen, stejně jako luštěniny, jako je cizrna, fazole a čočka, se také někdy pěstují jako microgreens.

Mikro bylinky se liší v chuti, která se může pohybovat od neutrální až po štiplavou, mírně kyselou nebo dokonce hořkou, v závislosti na odrůdě. Obecně řečeno, jejich chuť je považována za silnou a koncentrovanou.

Microgreens jsou plné živin

Zatímco jejich obsah živin se mírně liší, většina odrůd bývá bohatá na draslík, železo, zinek, hořčík a měď.

Microgreens jsou také skvělým zdrojem prospěšných rostlinných sloučenin, jako jsou antioxidanty.

A co víc, jejich obsah živin je koncentrovaný, což znamená, že často obsahují vyšší hladiny vitamínů, minerálů a antioxidantů než stejné množství zralé zeleniny.

Výzkumy porovnávající microgreens se zralejšími rostlinami uvádí, že hladiny živin v microgreens mohou být až devětkrát vyšší než ty, které se nacházejí ve zralých rostlinách.

Výzkumy také ukazují, že obsahují širší škálu polyfenolů a dalších antioxidantů než jejich zralé protějšky.

Jedna studie měřila koncentrace vitamínů a antioxidantů ve 25 komerčně dostupných microgreens. Tyto úrovně byly poté porovnány s úrovněmi zaznamenanými pro zralé rostliny.

Přestože se hladiny vitamínů a antioxidantů lišily, hladiny naměřené u microgreens byly až 40krát vyšší než hladiny zaznamenané u zralejších bylin.

Konzumace zeleniny je spojena s nižším rizikem mnoha nemocí

Je to pravděpodobně díky vysokému množství vitamínů, minerálů a prospěšných rostlinných sloučenin, které obsahují.

Microgreens obsahují podobné a často větší množství těchto živin než zralá zelenina. Jako takové mohou podobně snížit riziko následujících onemocnění:

  • Srdeční onemocnění: microgreens jsou bohatým zdrojem polyfenolů, třídy antioxidantů spojených s nižším rizikem srdečních onemocnění. Microgreens mohou snížit hladinu „špatného“ LDL cholesterolu.
  • Alzheimerova choroba: Potraviny bohaté na antioxidanty, včetně těch, které obsahují vysoké množství polyfenolů, mohou být spojeny s nižším rizikem Alzheimerovy choroby.
  • Diabetes: Antioxidanty mohou zabránit vzniku cukrovky.
  • Některé druhy rakoviny: Lze očekávat, že microgreens bohaté na polyfenoly budou mít účinky pro prevenci vzniku rakoviny.

Konzumace microgreens je obecně považována za bezpečnou

Jednou z obav je však riziko otravy jídlem. Potenciál pro růst bakterií je však u microgreens mnohem menší než u klíčků.

Microgreens vyžadují o něco méně teplé a vlhké podmínky než klíčky a konzumují se pouze listy a stonek, nikoli kořen a semena.

To znamená, že pokud plánujete pěstovat microgreens doma, je důležité koupit semena od renomované společnosti a vybrat si pěstební média, která nenesou riziko kontaminace škodlivými bakteriemi, jako je Salmonella a E. coli (19).

Nejběžnějšími pěstebními médii jsou rašelina, perlit a vermikulit. Jednorázové pěstební podložky vyrobené speciálně pro pěstování microgreens jsou považovány za velmi hygienické.

Zdroj obrázku: Pixabay

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button