Zdraví

Co dělat, když se mění čas?

V noci ze soboty na neděli se ručičky hodin posunou o hodinu dopředu. Ukrojí nám tak hodinu spánku. Kromě toho se naše tělo musí vyrovnat se změnou zajetého denního rytmu. Někteří lidé tuto změnu snášejí velmi špatně. Co dělat, abychom nebyli unavení?

Jak se připravit na změnu času?

Přenastavit vnitřní hodiny není tak snadné. Na někoho změna času nemá žádný vliv. Citliví jedinci však mohou pociťovat různé zdravotní obtíže. Ty se týkají především potíží se spánkem. Může se u nich objevit také bolest hlavy nebo nevolnost. Mohou mít horší koncentraci nebo zhoršený fyzický výkon. Přizpůsobení jim může trvat i několik týdnů. S měnícím se časem se mění i pobyt na světle a ve tmě. To má vliv na vyplavování melatoninu, což je spánkový hormon. Jestliže jej změna času naruší, pak se objeví únava a problémy s večerním usínáním. Pokud jsme nevyspalí, jsme podráždění, hůře se soustředíme na práci, máme nižší výkon.

spánek

Abychom těmto obtížím předcházeli, je dobré tělu dodávat dostatek vitamínů – B2, B6, B12 a C, minerálů – především železa a hořčíku, kyselinu listovou a panthotenovou. Také bychom měli věnovat více času relaxaci a odpočinku. Objeví-li se u vás nespavost, ráno vstávejte o něco dříve, tělo se tak unaví a večer lépe usnete. Také zařaďte do svého denního režimu fyzickou námahu. Může to být třeba každodenní procházka na čerstvém vzduchu. Dělejte činnosti, které vám přinášejí dobrý pocit.

Jak nejlépe zvládat změnu času?

Na daný víkend si neplánujte žádné náročné akce a aktivity. Pokud to půjde, vyhýbejte se i cestování. V neděli spěte tak, jak jste zvyklí, podle biologických hodin, nikoli podle nového času. První týden po změně času si dopřávejte dostatek odpočinku. Pokud máte přes den volno, klidně si dopřejte krátký spánek. Zorganizujte si čas tak, abyste spali tolik hodin, kolik jste zvyklí. Během víkendu se probuďte o něco dříve, dopřejte si vydatnou snídani, procházku nebo lehčí cvičení.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button