HubnutíJídlo a receptyZdraví

Chcete se zdravě stravovat? S těmito tipy neuděláte chybu

Klíčem ke zdravému stravování je konzumace správného množství kalorií. Záleží však na vaší aktivitě. Musíte tak vyrovnat množství spotřebované energie. Pokud jíte více, než vaše tělo potřebuje, začnete přibývat na váze. Energie, kterou nespotřebujete, se ukládá jako tuková vrstva. Vyváženou a zdravou stravu a dostatek vhodných živin zajistíte širokou škálou potravin. Jak tedy na zdravé stravování?

Strava bohatá na škrobové sacharidy, s vyšším obsahem vlákniny

Škrobové sacharidy by měly tvořit třetinu vámi konzumovaného jídla. Mezi takové potraviny patří brambory, rýže, těstoviny a obiloviny. Vybírejte takové potraviny, které mají vyšší obsah vlákniny. Snažte se ke každému hlavnímu pokrmu zařadit alespoň jeden druh škrobových potravin. Mějte se na pozoru před tuky, které používáte při přípravě pokrmů. Zvyšují obsah kalorií.

Dostatečné množství ovoce a zeleniny

Každý den byste měli sníst alespoň 5 porcí různého ovoce a zeleniny. Konzumovat jej můžete v různých formách – čerstvé, mražené sušené.

zdravé tuky

Pravidelná konzumace ryb

Ryby jsou dokonalým zdrojem bílkovin. Navíc obsahují mnoho vitamínů, minerálů a zdravých tuků. Ideální je, pokud se vám objeví v jídelníčku alespoň 2x týdně. Tučnější druhy ryb obsahují zdravé omega-3 tuky, které fungují jako prevence proti srdečním onemocněním. Mezi tučné druhy ryby patří losos, makrela nebo tuňák.

Omezení konzumace nasycených tuků a cukrů

Ve stravě sice potřebujete nějaké tuky, ale je potřeba věnovat pozornost jejich množství a druhům. Příliš mnoho nasycených tuků zvyšuje hladinu cholesterolu a tím i riziko vzniku srdečních komplikací. Nasycené tuky se nacházejí v tučném mase, uzeninách, v másle, ve sladkostech. Nenasycené tuky naleznete v rostlinných olejích a avokádu. Obsahují je také ořechy nebo semínka.

Pokud budete pravidelně konzumovat velké množství cukrů, zvyšujete tak riziko vzniku obezity a zubního kazu. Kromě toho mají sladké pokrmy a nápoje vysoký obsah energie.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button