Babské rady

Babské rady na bodnutí hmyzem. Co vám pomůže?

Štípnutí od komára, vosy, klíštěte či včely je nepříjemně, ale na jaře a v létě se mu lze jen těžko vyhnout. Jak si poradit, když vás něco štípne a vy si chcete ulevit od nepříjemného svědění po bodnutí hmyzem?

Hlavně se vyhněte škrábání

Zásada číslo jedna je snadná, ale její dodržování vyžaduje hodně disciplíny a pevné vůle. Jak zní? Poměrně jednoduše: dané místo si neškrábejte, protože tím svědění akorát zhoršíte. Místo toho, abyste na hmyzí bodnutí neustále mysleli a snažili se místo ze všech sil neškrábat, zaměstnejte své ruce jinak a vyzkoušejte některou z následujících babských rad.

První pomoc při štípnutí? Použijte ocet

Nevadí vám aroma octu? To je dobře. Ocet je totiž skutečně univerzálním pomocníkem jak při úklidu domácnosti, tak i při péči o postižené místo. Několik kapek octa aplikujte na vatový tampon a následně přiložte na štípanec.

Kostky ledu zklidní postižené místo

Úlevu vám přinese také led. Přiložte ho na postižené místo co nejdříve abyste zabránili přílišnému otoku. Nemáte-li po ruce přímo led, nahradí ho kus látky namočený v ledové vodě. Studený obklad vám přinese úlevu také od nepříjemného svědění a doporučuje se ho na místo přikládat ke zklidnění několikrát denně.

Ovesné vločky

Začínáte svůj den pravidelně s miskou ovesných vloček? Tato oblíbená snídaňová surovina vám poskytne úlevu i při hmyzím bodnutí, a to dokonce dvěma způsoby. Jedním z nich je ovesná pasta, kterou vytvoříte smícháním ovesných vloček a vody a nanesete na postižené místo. Následně necháte působit po dobu alespoň 10 minut a poté ji setřete.

 

Druhou možností je ovesná lázeň. Její použití samozřejmě záleží na tom, kam vás otravný hmyz kousl. Máte-li štípance po celém těle, připravte si lázeň a nasypte do ní hrst ovesných vloček a naložte se do ní.

Tymián

Pěstujete si na zahrádce tymián? Kromě využití v kuchyni má tato lahodná aromatická bylinka své využití také v péči o podrážděnou pokožku. Díky svým antibakteriálním vlastnostem pomůže od nepříjemného svědění a také je účinná v boji proti případné infekci. Hrst čerstvého tymiánu nasekejte najemno a přiložte na hmyzí kousnutí. Chcete-li si s sebou vzít tymián třeba i na cestu, vyrobte si tymiánový nálev. Do horké vody nasypte snítky tymiánu, nechte je pořádně vylouhovat a v této tekutině následně namáčejte žínku či jiný kus látky, jenž budete přikládat na hmyzí kousnutí.

Heřmánkový čaj

Rádi si čas od času před spaním vychutnáte šálek heřmánkového čaje? Vzpomeňte si na to, až vás příště bodne hmyz. Sáčky od heřmánkového čaje se totiž dají využít k zklidnění v místě kousnutí. Jak na to? Čajové sáčky namočte do sklenice s vodou a tu vložte do lednice. Po půl hodině sklenici vyndejte, sáčky vyždímejte a položte na místo se štípanci. Přestože je heřmánek známý pro své zklidňující účinky, existují lidé, u kterých se může vyskytnout alergie. Než si tedy dáte čajové sáčky s heřmánkem nachladit do lednice, přesvědčte se o tom, že k těmto nepatříte.

Česnek

Patří česnek mezi vaše oblíbené druhy zeleniny? Jeho výrazné aroma a chuť nevyhovují každému, ale pokud vám nevadí, sáhněte po česneku i tehdy, když vás kousne hmyz. Stroužek česneku nadrťte najemno a smíchejte s obyčejnou vazelínou tak, aby vám vznikla česneková pasta. Tuto pastu následně nanášejte na štípance od hmyzu a nechte působit po dobu alespoň deseti minut. Následně pastu odstraňte mokrou žínkou. Česnek vám poskytne úlevu a také má dezinfekční účinky.

Vyzkoušejte kombinaci více babských rad

Až vás příště pokouše nějaký hmyz a vy budete mít nutkání si dané místo škrábat, snažte se místo toho na postižené místo ihned přiložit led či alespoň látku namočenou ve studené vodě. Následně místo se štípancem ošetřujte některou z výše zmíněných babských rad a nebojte se je spolu kombinovat. Jakmile najdete tu, která vám bude nejvíce vyhovovat a budete s jejími účinky spokojení, máte vyhráno a s příštím hmyzím kousnutím si ihned budete vědět rady.

Hmyzí kousnutí je nepříjemné a pokud vás zastihne nepřipravené, pravděpodobně u sebe nebudete mít žádné gely ani masti z lékárny. V takovém případě rozhodně nepanikařte a využijte vše, co máte zrovna po ruce. Ať už jsou to kostky ledu, studená voda, ocet, ovesné vločky, čerstvý tymián, heřmánkový čaj v sáčcích nebo čerstvý česnek. Babské rady na hmyzí štípance se používají od nepaměti a spoustu lidí na ně ani v moderní době nedá dopustit.

Zdroj textu: www.healthline.com

Zdroj foto: www.freepik.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button