S vypadáváním vlasů se během svého života setká téměř každý muž. A protože výrazné kouty a lysý vršek hlavy nejsou pro sebevědomí zrovna vzpruhou, začne většina lidí hledat způsoby, jak plešatění zastavit.
S plešatěním je začít třeba bojovat, dokud je čas. Pokud totiž postoupí příliš daleko, je jediným řešením nastřelení vlasů. Na vypadávání kštice měli naši předkové plno receptů a některé z nich jsou aktuální i dnes.
Jakými osvědčenými postupy řešili plešatění naši dědové?
Rozmarýnový odvar
Rozmarýn lékařský je jednou z nejsilnějších zbraní, kterou můžete ve svém tažení proti plešatění využít. Látky, které obsahuje, mají totiž dvojí účinek:
- prokrvují pokožku hlavy (k vlasovým kořínkům se dostane více kyslíku a potřebných živin),
- blokují aktivitu hormonu dihydrotestosteronu (DHT – je přímo odpovědný za vypadávání vlasů).
Odvar připravíte snadno, stačí po dobu 10 minut vařit v litru vody hrst rozmarýnu. Po vychladnutí vmasírujte nálev do vlasů a neoplachujte jej – účinné látky potřebují čas, aby pronikly pokožkou a započaly své blahodárné působení.
Maska z kokosového oleje
Kokosový olej má své místo nejen v kuchyni, ale i v přírodní léčbě. Většina z jeho složek je pro vlasy prospěšná: mastné kyseliny vyživují vlasová vlákna a konečky a dodávají jim objem, pevnost a zdravý vzhled; vitamín E zase zpomaluje padání vlasů a napomáhá obnovit jejich růst. Kromě toho je účinný i v boji s lupy.
Není proto divu, že je kokosový olej při péči o vlasy tak oblíbený. Používá se především ve formě vlasové masky, často s přídavkem dalších látek (např. olivového oleje) – skvěle funguje ale i sám o sobě.
Při přípravě masky využijte nejlépe panenský kokosový olej, který se lisuje zastudena. Rozehřejte několik lžic oleje v mikrovlnné troubě nebo ve vodní lázni, jemně jej vmasírujte do pokožky hlavy a naneste jej i na vlasy po celé jejich délce. Zabalte hlavu ručníkem a nechte masku působit alespoň hodinu a poté ji důkladně smyjte.
Kopřivový extrakt
Věděli jste, že odvar z kopřivy je, stejně jako rozmarýnový nálev, účinným prostředkem pro zpomalení vypadávání vlasů? Oproti rozmarýnu jsou ale kopřivy dostupnější, takže si účinný odvar připravíte mnohem snadněji.
Hrst kopřivových listů a kořene nechte vařit v litru vody lehce okyselené několika lžícemi vinného octa (pomáhá vytáhnout účinné látky). Síla výluhu se odvíjí od doby varu – na tradiční odvar vám stačí 10 minut, silnější nálev připravíte půlhodinovým vařením. Aplikace pak probíhá stejně jako u rozmarýnového odvaru.
Oblíbená je také kopřivová olejová maska. Ani její příprava není složitá, trvá ale déle. Do menší nádoby naložíte několik hrstí nadrobno nasekaných kopřiv a zalejete je rostlinným olejem (ideálně olivovým). Vše dobře zavřete a směs ponecháte louhovat několik týdnů při pokojové teplotě a mimo dosah slunečních paprsků.
Další bylinné kůry proti padání vlasů
Zmíněné postupy na odvary a olejové extrakty můžete využít i u dalších bylin, které podporují růst a zdraví vlasů a zpomalují jejich vypadávání. Mezi ty osvědčené patří:
- zelený čaj – významný antioxidant (potlačuje volné radikály),
- šalvěj lékařská – snižuje hladinu hormonu DHT,
- levandule.
Velmi účinná je také slivoň africká (africká švestka), tu ale v našich zeměpisných šířkách na zahrádce bohužel nevypěstujete.
Co když ale postupy našich babiček a dědů nezabírají tak, jak bychom chtěli?
Další metody, jak se vypořádat s padáním vlasů
V lékařských kruzích se na plešatění doporučují dva přípravky, které v zásadě fungují na stejném principu jako rozmarýnový výtažek.
Prvním preparátem je minoxidil, který zvyšuje prokrvení v pokožce hlavy a tím zajišťuje dopravu živin k vlasovým kořínkům. Je k dostání bez předpisu, ve formě pěny či tinktury.
Druhým přípravkem, který se vydává pouze na předpis, je finasterid. Blokuje tvorbu hormonu DHT, může mít ale negativní vliv na sexuální funkce. Kvůli možným nežádoucím účinkům proto vždy nejprve vyzkoušejte léčbu přírodní cestou.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.