Typicky nejčastěji roste v teplejších oblastech, ale přesto se dá pěstovat i u nás. A to dokonce i v domácích podmínkách, k dostání je v mnoha zahradnictvích, ale také supermarketech. Mít ji doma rozhodně není na škodu, protože má opravdu unikátní spektrum vlastností, které nakopnou vaše zdraví. Pojďme se podívat na to, co aloe vera obsahuje. A začneme vitamíny!
Vitamíny v aloe
Vitamín A je důležitý pro správný stav kůže. Při jeho nedostatku vznikají různé kožní ekzémy, vyrážky a další nepříjemnosti.
Vitamín B je skvělý především pro zkrocení podrážděného nervového systému a odstranění stresu.
Vitamín B1 odstraní vaše problémy s nespavostí, dodá vám jistotu, zlepší soustředění a je velmi důležité ho do těla pravidelně dodávat, protože si ho tělo neudrží.
Vitamín B2 zodpovídá za povrchový stav pokožky a jeho nedostatek tělo dává najevo tvorbou vrásek.
Vitamín B3 je známý též jako niacin a má prokazatelné antidepresivní účinky. Pomůže i s bolestí hlavy.
Vitamín B6 reguluje správné množství hořčíku v těle a je nezbytný ke zpracování některých dalších živin.
Vitamín B8 se stará kromě nervového systému také o stav žlučníku a jater.
Vitamín B12 má na starosti především udržení krvetvorby ve správném stavu.
Vitamín C je základním vitamínem, který udržuje v kondici váš imunitní systém.
Vitamín E je významný antioxidant, který pročišťuje vaše tělo od usazených škodlivin. Díky tomu funguje jako skvělá prevence rakoviny a má i pár dalších skvělých funkcí.
Minerály v aloe
Aloe vera obsahuje také mnoho užitečných minerálů, bez kterých se tělo neobejde. Není jiný způsob, jak se k nim dostat než z potravy, protože tělo si je samo nevyrobí. Mezi ty, kterých aloe obsahuje hodně patří například vápník. Ten je důležitý pro všechny tvrdé tkáně v těle, tedy zejména kosti a zuby. Je tu ale například i chrom, který pomáhá při zvýšené hladině cholesterolu. Životně důležitý je draslík, minerál, který udržuje v pořádku oběhový systém a srdce. Neobejdete se ani bez sodíku, který zajišťuje udržení správného množství tekutin ve vašem těle i funkčnost vašich buněk.
A co ještě umí?
Aloe obsahuje látky zvané saponiny, které jsou mimo jiné přítomné i v ženšenu. Ty jsou známé svou schopností přirozeně bojovat proti infekcím, ale i plísním a jiným parazitům. Podobnou funkci mají antachinony, které navíc ještě dokážou ztlumit nepříjemnou bolest. Výhodou je i obsah mastných kyselin omega 3, 6 a 9, které posilují především vaše buňky a udržují v bezvadném stavu váš oběhový systém.
Speciální skupinou jsou potom aminokyseliny. I těchto látek obsahuje aloe vera větší množství. Mezi ty nejvýznamnější patří například prolin, látka, která je nutná pro tvorbu chrupavek a kolagenových tkání. Arginin pak kromě zvyšování imunity pomáhá i tvoření nové tkáně, a to včetně případů, kdy se poraníte. Výborně pomáhá třeba na popáleniny. S tím pomáhá také isoleucin, tedy aminokyselina, která napomáhá rychlejší regeneraci vašich tkání po zranění i po běžné námaze.
Jak se dá aloe použít?
Tahle rostlina je vhodná pro vnější i vnitřní užití. Jak bylo zmíněno výše, má blahodárné účinky při aplikaci na povrchová zranění. Ta dokáže poměrně rychle zahojit, stačí jen nakapat trochu šťávy. Pro tyto účely se tedy vyrábí různé spreje a masti. Určitě vám neuniklo ani to, že se velmi často používá v kosmetickém průmyslu a je častou příměsí nejrůznějších zkrášlovacích prostředků.
Druhou možností je pak vnitřní užití, kdy se dá aloe konzumovat ve formách různých přírodních šťáv, ale také specializovaných potravních doplňků. Možností je tedy skutečně hodně a je jen na vás, jakou z nich si zvolíte. Tak či onak, vlastně ani nelze sáhnout vedle, aloe vera je zkrátka a dobře už dlouhými staletími prověřená kvalita.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.