NezařazenéZdraví

7 způsobů, jak zpomalit stárnutí

Je věk opravdu jen číslo? Možná to zní jako klišé, ale ukázalo se, že je to skutečně pravda. Nedávný výzkum tvrdí, že existuje obrovský rozdíl mezi tím, kolik je vám dle kalendáře a kolik „doopravdy“ –tj. mezi chronologickým a biologickým věkem. Stručně řečeno, biologický věk je měřítkem toho, jak vaše orgány ztrácí na funkčnosti.

Podle této studie není pravda, že každý biologický rok odpovídá přibližně jednomu chronologickému. Právě naopak, u některých jedinců dochází k předčasnému stárnutí organismu a jeden chronologický rok vydá za tři biologické, takže ve svých 38 letech můžete mít organismus „starý“ 60 let. A naopak, někteří lidé biologicky téměř nestárli, byli orgánově i o osm let mladší, než byl jejich skutečný věk.

Domníváte se, že vše je jen náhoda a dědičnost a že s tím nemůžete nic moc udělat? Není to pravda. Jen asi 20 % biologického stárnutí je ovlivněno geneticky. Zbývajících 80 % závisí na životním prostředí a dalších faktorech, nad kterými máme kontrolu. Zde je několik jednoduchých rad, jak zpomalit stárnutí našeho těla.

Posilování

Bylo prokázáno, že pravidelné posilování a cvičení je jednou z nejúčinnějších strategií v boji proti stárnutí. Od 20 let pomalu začíná ubývat svalové hmoty, což je nazýváno jako sarkopenie, která je spojena s poklesem síly, vytrvalosti, vitality, odolnosti, pevnosti kostí a také se zvýšeným ukládáním tuku, letargií a dokonce úbytkem kognitivních funkcí.

Vědci začali zkoumat, zda je sarkopenie skutečně nezvratná, nebo je pouze výsledkem snížené aktivity. Několik studií ukázalo, že posilovací cvičení mohou zastavit nejen úbytek svalové hmoty, ale naopak pomoci růstu svalů i u jedinců kolem 70 let.

Vynikající jsou například dřepy, výpady, kliky apod. Takže pamatujte: Nikdy není pozdě začít.

Ryba a zelenina s olivovým olejem

Středomořská strava je často spojována s delším a kvalitnějším životem. Podle vědců chrání mozek a pomáhá zpomalit zhoršování kognitivních funkcí, které přichází s věkem. Mezi potraviny, které byste měli do svého jídelníčku zahrnout, patří ryby, ovoce, zelenina, olivový olej, ořechy, luštěniny, a dokonce i alkohol – avšak s mírou.

Sklenka červeného vína k večeři

Bylo prokázáno, že zdravá míra téměř jakéhokoli alkoholu zpomaluje stárnutí. Červené víno je v této oblasti však jasným šampionem, a to díky obsahu resveratrolu, což je antioxidant, který brání stárnutí. Kromě červeného vína jej najdete v hroznech, arašídech a moruši. Vždy ale pamatujte, že zdravá může být maximálně jedna sklenička denně.

Aerobní cvičení

Aerobní cvičení nám pomáhá udržet si zdravé srdce, cévy, a dokonce i mozek. Jedna z předních teorií v oblasti stárnutí je založena na mitochondriálním rozpadu. V podstatě tvrdí, že částečně stárneme proto, že mitochondrie v našich buňkách nejsou schopné efektivně vyrábět energii. Aerobní cvičení však stimuluje tvorbu mitochondrií, což může kompenzovat určité příznaky stárnutí. Tak obujte sportovní boty a hurá ven!

Kvalitní matrace

Spánek je nejdůležitějším nástrojem regenerace organismu. Výzkumy opakovaně ukázaly, že nekvalitní či nedostatečně dlouhý spánek zvyšuje tempo stárnutí a je spojen s mnoha chorobami – trpí kognitivní schopnosti, hladina testosteronu i vaše pokožka.

Každý den byste měli spát alespoň 6 až 8 hodin, což ovšem neznamená, že 2 hodiny z toho strávíte sledováním seriálu. Mluvíme o kvalitním spánku. Hluboký, klidný, nepřerušovaný spánek vám dodá dostatek energie.

Milování

Jeden z hlavních faktorů, který ovlivňuje to, jak se cítíme a vypadáme, je kvalitní sexuální život. Výzkumy Dr. Weekse zjistily, že pravidelný sex s oddaným partnerem třikrát do týdne vede k nižšímu biologickému věku, a to až o sedm let. Zatím jen není jasné, co je přesnou příčinou těchto omlazujících účinků milování. Jedni zastávají názor, že je to pocit intimity, druzí si myslí, že za to mohou hormony uvolňované pohlavními orgány. Koneckonců na tom tolik nezáleží.

Po schodech

Nejen pravidelné cvičení je důležité, ale snažte se celkově žít aktivní život. Choďte na procházky, fyzicky pracujte, choďte plavat, hrajte sportovní hry nebo jednoduše vyběhněte každý den schody. Pohyb je prostě největší ochranou proti stárnutí.

Možná není snadné udržet si biologické mládí, ale rozhodně to stojí za to.

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button