Jídlo a receptyZdraví

24 superpotravin, které vám pomohou k celkovému zdraví

Pamatujete si na Pepka námořníka a jeho lásku ke špenátu? Pokaždé, když si dal plechovku, hned měl síly na rozdávání. Právě on obhajoval výhody zdravé zeleniny, která přestože nemá na naše zdraví tak rychlý vliv jako v této pohádce, z dlouhodobého hlediska nám může skvěle pomoci.

Po následujících potravinách vám rozhodně nenarostou okamžitě svaly jako Pepkovi, ale určitě se po nich budete lépe cítit, a pokud je zahrnete do svého jídelníčku na delší dobu, dostaví se úžasné efekty.

Tzv. superpotraviny jsou speciální skupinou jídel, která jsou bohatá na živiny. Jedná se především o rostliny, které obsahují vysoké dávky vitaminů a minerálů, které vám pomohou k delšímu a kvalitnějšímu životu. Mnoho studií zjistilo, že některé z nich dokonce pomáhají odvrátit stárnutí a snižovat riziko rakoviny, srdečních onemocnění a cukrovky.

Zahrnutí superpotravin do stravy není těžké

Zdraví a strava jdou ruku v ruce. Vyvážená strava je zásadní pro optimálně zdravý život. Proto je začlenění superfoods do našeho jídelníčku pozitivním krokem, která navíc nevyžaduje mnoho úsilí.

Máte předsevzetí vést zdravější život? Pak je nutné vyloučit zpracované potraviny a nahradit ty balené, sladké, slané a tukové „lahůdky“ raději jejich zdravými příbuznými.

Syrová strava, mnoho ovoce a zeleniny, domácí vaření a konzumace celozrnného pečiva – to je přesně to, co vaše tělo potřebuje.

Superpotraviny jsou snadno k dostání a navíc levné

Borůvky

Tyto modré kuličky jednoduše a lahodně doplní váš jídelníček. Jsou plné antioxidantů, které pomáhají eliminovat volné radikály poškozující buňky v našem těle. To znamená, že pomáhají bojovat proti rakovině i předčasnému stárnutí. Pomáhají také regulovat hladinu cukru v krvi, a dokonce pomáhají s kognitivními schopnostmi a chrání mozek před poškozením stresem.

Zelený čaj

Dnes se ví, že zelený čaj ovlivňuje naše zdraví mnoha pozitivními způsoby. Obsahuje obrovské množství antioxidantů, které snižují riziko rakoviny, onemocnění srdce i Alzheimerovy choroby, přičemž zvyšuje kognitivní schopnosti. Také se doporučuje při hubnutí.

Špenát

Asi vám nedá svaly jako Pepkovi, ale obsahuje mnoho živin nezbytných pro naše zdraví. Vyživuje mnoho orgánů v těle, od kostí až po oči, od imunitního systému až po mozek. Je bohatý na zdravé omega-3 mastné kyseliny i vitaminy.

Jahody

Tyto sladké lahůdky jsou nejlepšími a nejzdravějšími dezerty přírody. Jsou vynikajícím zdrojem vitaminu C, který vede k optimální imunitě. Bylo také zjištěno, že antioxidanty nacházející se v jahodách jsou obzvláště účinné při snižování vysokého cholesterolu.

Vejce

Ve vajíčkách je mnoho vitaminů a minerálů, ale co je zvláštní, je právě vysoká kvalita všech těchto živin. Není to ani tak překvapivé, neboť jsou přece určena k tomu, aby poskytovala výživu kuřátku. Z vejce dělá superpotravinu vysoký obsah bílkovin, železa, selenu, vitaminu A i vitaminů skupiny B.

Mandle

Mandle jsou neuvěřitelně výživné a obsahují vysoké množství draslíku, vápníku, vitaminu E, horčíku, fosforu a železa. Pomáhají snižovat špatný cholesterol a v kombinaci s nízkokalorickou dietou účinně snižují krevní tlak. Každý den vám stačí hrst.

Brusinky

Brusinková šťáva je jedním z nejlepších způsobů, jak rychle doplnit antioxidanty. Je také velmi známá pro odstraňování kvasinkových infekcí, také snižuje srdeční onemocnění a může také pomoci zastavit růst rakovinných buněk.

Čočka

Skvělý zdroj rozpustné vlákniny, za niž vám vaše trávení poděkuje. Má však i další vlastnosti, které posílí vaše tělesné funkce, například je vhodná na regulaci cukru v krvi, snížení špatného cholesterolu a snížení rizika srdečních onemocnění.

Avokádo

Avokádo má extrémně vysoký obsah tuku a mělo by být konzumováno v přiměřeném množství. Pokud však zvolíte přiměřené denní dávky, jeho fytochemikálie vám pomohou v boji proti rakovině, zatímco dobré tuky sníží špatný cholesterol. Tyto látky také podporují průtok krve, snižují krevní tlak, a tím snižují riziko srdečních onemocnění. Pokud jej budete konzumovat s dalšími zdravými potravinami, urychlí navíc vstřebávání živin.

Vlašské ořechy

Jezte tyto ořechy s mírou a pomohou vám zvýšit hladinu energie díky vysokému obsahu železa, manganu i zinku, mají také vysoký obsah vitaminu E, což je skvělé pro pokožku a snižují krevní tlak. Jsou také bohaté na antioxidanty, tudíž vhodné proti rakovině a volným radikálům.

Mrkev

Kromě toho, že posiluje naše oči, má mrkve ještě mnoho dalších výhod. Díky vysokému množství vitaminu A zlepšuje kvalitu kůže, reguluje hladinu cukru v krvi a posiluje imunitní systém. Na mrkvi jsou však nejlepší karotenoidy, protože mohou pomoci zabránit mnoha formám rakoviny. Nejlepší výhody vám přinese v syrovém stavu.

Goji

Goji zaplavily svět jako nové superfoods. Obsahují totiž mimo jiné 18 aminokyselin, které jsou skvělé pro zlepšení svalových funkcí, kognitivních schopností i posílení nervového systému.

Granátová jablka

Granátová jablka mají širokou škálu zdravotních přínosů. Vysoký obsah vlákniny vám poslouží k lepšímu trávení, navíc výzkumy prokázaly, že konzumace tohoto ovoce zpomaluje růst rakoviny prostaty, zlepšuje krevní oběh a snižuje cholesterol.

Kiwi

Kiwi má extrémně vysoký obsah antioxidantů a vitaminu C, což znamená, že váš imunitní systém se bude po jejich konzumaci velmi radovat. Odstraňuje také z těla toxiny a vytváří ochranu proti dlouhodobému poškození DNA.

Sladké brambory

Sladké brambory mají mnoho výhod, například vysoký obsah vitaminu C a A, které podporují tkáně a imunitu. Navíc jsou plné antioxidantů proti rakovině, regulují hladinu cukru v krvi a mají protizánětlivé vlastnosti.

Kurkuma

Kurkuma je v poslední době stále populárnější a není se ani čemu divit, kurkumin je silný antioxidant, který brání zánětům v těle, bojuje proti virům, osteoporóze a dalším neduhům.

Mořské řasy

Mořské řasy asi nejsou položkou číslo jedna, kterou byste si chtěli přidat do jídla, ale jsou důležité především díky vysokému obsahu jódu, který se nevyskytuje v mnoha dalších potravinách. Pomáhají tedy snižovat riziko rakoviny štítné žlázy, předcházet depresím, rakovině prsu a pomáhat s hormonální rovnováhou u žen.

Chia semínka

Chia semínka jsou další módní superpotravinou, neboť obsahují mnoho různých antioxidantů, jsou také skvělým zdrojem omega-3 tuků, bílkovin i vlákniny. Pomáhají k lepšímu zdraví srdce, regulují hladinu cukru v krvi, zlepšují trávení a slouží také k optimální funkci buněk.

Květák

Květák je lahodná zelenina plná vitaminu C, vlákniny a antioxidantů. Také obsahuje glukosinoláty, látky bránící rakovině, především u děložního hrdla a prsu.

Řepa

Silné antioxidanty betalainy obsažené v této zelenině snižují riziko vzniku rakoviny a degenerativních onemocnění. Obsahuje také velké množství železa a folátů, stejně jako dusičnanů a hořčíku, které pomáhají posilovat naše životně důležité orgány.

Brokolice

Stejně jako mrkev má i brokolice vysoký obsah karotenoidů. Navíc obsahuje sulforaphan, což je látka odstraňující toxiny z těla vhodná jako prevence proti rakovině a dalším onemocněním. Výborně slouží také pro srdeční zdraví i lepšímu trávení.

Slunečnicová semínka

Slunečnicová semínka jsou velmi všestranná, mají vysoký obsah zdravých tuků, které pomáhají regulovat hladinu hormonů. Také obsahují vitamin E, fosfor, selen, měď a vitamin B, což jsou látky, které pomáhají snižovat riziko vzniku srdečních onemocnění, snižují vysoký krevní tlak, příznaky osteoporózy a vyrovnávají hladinu cukru v krvi, tj. snižují riziko vzniku cukrovky.

Lněná semínka

Kromě zdravých omega-3 mastných kyselin obsahuje toto univerzální semeno také lignany, u nichž se předpokládá, že brání určitým druhům rakoviny. Jsou extrémně všestranná, takže je můžete přidat do všeho od pečiva, přes saláty až po omáčky.

Quinoa

Skvělá alternativa k rýži nebo kuskusu, která obsahuje všech 9 aminokyselin, které naše tělo nemůže přirozeně produkovat.

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button