Spolupráce

Zdravé zásady a cviky na zvýšení mobility při sedavém způsobu života

Možná to sami znáte. Pokud nemáte vyloženě aktivní povolání, značnou část dne prosedíte u pracovního stolu a postupně se hrbíte u počítače. Večer pak strávíte u televizních obrazovek. Bohužel z dlouhodobého hlediska se dostaví následky sedavého způsobu života a těm se všichni chceme vyhnout.

Protože sezení u stolu snižuje naši fyzickou aktivitu, tím se snižuje i naše energie a cítíme se dříve unaveni. S tím také souvisí zpomalování metabolismu, jelikož dlouhodobého sezení snižují svalové kontrakce a tuky se nám z krevního oběhu neodbourávají. Dlouhodobý sedavý způsob života se odráží také na našem postoji a držení těla. Pánev se totiž otáčí dozadu a vyvolává tak tlak na bederní disky. Aby ramena kompenzovala přenos hmotnosti, zakřivují se vpřed.

Vzhledem k dlouhodobému zatížení pak snadněji dochází k poraněním nebo chronické bolesti. Ale není se čeho obávat, můžeme tomu předcházet díky snadným úpravám v našem sedavém životním stylu. Tady je pár rad a tipů, která vám pomůžou předcházet výše zmíněným problémům spojených se sedavým způsobem života.

Začněte správnou polohou rukou a nohou při práci. Nastavte si sedák židle, aby se bylo možné posadit na celou jeho plochu a mít záda vzpřímená a nohy ohnuté do pravého úhlu. I když to svádí, zkuste si nohy ani kotníky nepřekřižovat a mějte chodidla položená na podlaze celou plochou. Paže nechte volné podél těla a lokty mějte také v pravém úhlu. Celé předloktí by mělo spočívat na ploše stolu a být v jedné rovině se zápěstím a rukou.

Udělejte si během dne organizované přestávky. Zvedněte se od stolu, někdy na to lehce zapomeneme, hlavně když se ponoříme do práce a čas sviští kolem nás bez povšimnutí. Na to se hodí různé aplikace, jenž nás upozorní na přestávku a tu můžeme využít třeba na zdravou svačinu.

Jestli si potřebujete vyřídit telefonát, zvedněte se a projděte se u něj, stejné platí pro prohlížení zpráv nebo novinek na sociálních sítích.

Další vychytávkou je elektricky ovládaný stůl, u kterého můžete střídavě stát a sedět. Je to sice investice, ale do budoucna se jistě vyplatí.

Hlavní je ale pohyb a obzvlášť protahování. Mnohé ze cviků na protažení vycházejí z starověké jógy nebo pilates. Často jsou velmi snadná a jejich výhod využívají profesionální sportovci, herci a lidé s náročnými profesemi, kteří potřebují uvolnit jak tělo tak mysl. Patří mezi ně fotbalisté Christano Ronaldo a David Beckham, hollywoodské herečky Jennifer Aniston a Jennie Garthová, poker hráčka Celina Lin, herec Woody Harrelson. Józe se možná překvapivě věnovali Johann Wolfgang Goethe, Albert Eistein nebo Marylin Monroe.

A známé osobnosti chválou nešetří. Například slavný zpěvák Sting prohlásil: „Jóga mi pomáhá najít klid v duši, dodává energii a v důsledku toho je má produktivita na naprosto jiné úrovni.“ 

A protože jsou protahovací cviky v zásadě jednoduché, hodí se pro každého, samozřejmě s ohledem na současný zdravotní stav. 

Motýlek nebo také předklony v tureckém sedu patří k nejsnadnějším cvikům, na který ani nepotřebujete moc místa. Sedněte si na zem jako by do tureckého sedu, ideálně na podložku, chodidla opřete o sebe a zkuste je posunout co nejblíže k tělu. Dávejte si pozor, abyste se nehrbili v bederní části. Cvik můžete udělat náročnější tím, že zatlačíte předloktím nohy k podlaze.

Protáhněte si záda, boky a hrudník najednou. Položte se na záda na podložku, pokrčte obě kolena a chodidla opřete o zem. Rozpažte tak, aby dlaně směřovaly k zemi. Na střídačku pak přetáčejte obě kolena z jedné stranu na druhou. Až se dotknou kolena země, zkuste v pozici vydržet alespoň 15 až 20 sekund. Důležité je mít ramena u země, tlačte je směrem do podložky.

Tak zvaná pozice holuba se také provádí na podložce. Klekněte si na ni a postavte se na všechny čtyři. Dosedněte na paty, pak pravou nohu pokrčte před tělo. Tu levou pomaličku natahujte směrem dozadu a opřete ji o nárt. K udržení stability si můžete pomáhat rukama. Dbejte na rovná záda. V pozici se prodýchejte a zkuste v ní vydržet kolem 30 vteřin, pak proveďte cvik na druhou stranu.

A ještě něco snadného na lýtka. Na tento cvik vám stačí schod. Postavte se na jeho kraj oběma nohama a jednou patou sešlápněte dolů. V pozici vydržte 15 až 20 vteřin, nohy vystřídejte a opakujte podle potřeby, až pocítíte uvolnění.

Posledním super lehkým cvikem je protažení u samotného stolu. Udělejte si od něj asi metrový odstup a pomalu se shýbejte dolů, až se dlaně dotknou desky stolu. Hezky se propněte, nohy nepokrčujte a záda mějte rovná. 

Cviků na protažení je obrovská škála, takže se nemusí nudit jen s těmi jednoduchými. Stačí si najít vhodnou aplikaci, streamovací kanál nebo se nechat inspirovat knihou.

Zdroj obrázků: djile, Elnur  / Shutterstock.com

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Back to top button