Spolupráce

Zavařujete? Vyzkoušejte tyhle recepty

Zatímco v létě najdete dobrou zeleninu na každém rohu za pár korun, v zimě se její cena šplhá do neuvěřitelných výšin. Z květáku se stává luxusní zboží a rajčata, která mají bledou oranžovou barvu, se s těmi vašimi ze zahrádky nedají vůbec srovnat. Zapomeňte proto v zimě na supermarkety a připravte si zásobu vlastních dobrot na celou zimu. Máme pro vás inspiraci na zpracování jakékoliv letní úrody.

Veronika Gruntová vede projekt Máma z gruntu a zahradničením i zavařováním zabývá už spoustu let. Umět nejen pěstovat, ale také zpracovávat a uchovávat ovoce a zeleninu je podle ní dovednost, která se v dnešní době rozhodně vyplatí. „Vyrostla jsem na vesnici, měli jsme velkou zahradu a zavařovalo se u nás pravidelně každou sezónu. Pamatuji, že jako desetileté jsme se sestrou pomáhaly cpát do sklenic okurky a počítali kuličky koření. V patnácti už jsem uměla marmeládu úplně sama. Neumím si představit, že bych si někdy marmeládu koupila,“ říká Veronika. „Největší boom pro mě ale znamenalo narození první dcery. Chtěla jsem jí připravit to nejlepší na světě. Rozšířila jsem záhonky a vrhla se do zavařování přesnídávek a příkrmů. Nechtěla jsem totiž běhat do obchodu, luštit etikety a utrácet zbytečné peníze za něco, co jsem si mohla připravit sama doma a mnohdy i lépe. Z kvalitnějších surovin, bez cukru, sladidel nebo konzervantů.“

Máte to stejně, ale už vám pomalu dochází nápady na zavařování a zpracování zeleniny? Pojďte si vyzkoušet některý z Veroničiných tipů.

Dokonalé okurky jako od babičky

Receptů na sterilované okurky je nepočítaně, každá rodina ho má za svůj poklad. Jaké je ale tajemství jejich dokonalé tradiční chuti? Možná byste to nečekali, ale je jím hlavně poctivý ocet. Už naše prababičky používaly 8% Bzenecký lihový ocet s nezaměnitelnou chutí voňavého estragonu a karamelu. Taky díky nim mají okurky specifickou chuť, na jakou jsme zvyklí. Vyzkoušet můžete letos videorecept na pravé bzenecké okurky nebo na okurky z Osvětiman, které zvládnou i začátečníci.

Zavařování

Náš tip: Kam si zajít pro inspiraci na zavařování, nakládání nebo třeba dokonalé dochucování jídel? Spoustu ověřených receptů najdete na webu Milujemeocet.cz. Pravidelně tu také přibývají nové od oceňovaných českých food blogerek i s návodnými fotografiemi.

Řepa na několik způsobů

Červenou řepu plnou vitamínů vřele doporučujeme uchovat na zimu. Bude se hodit. Vyzkoušejte třeba zelí z červené řepy, které můžete v listopadu přidat k pečené kachně nebo do pořádného zimního boršče. Jeho příprava je velmi rychlá a využijete při ní i netradiční chuť červeného vinného octa. Hotové zelí stačí zavařit do sklenic a jste na zimu připravení.

Klasikou je sterilovaná červená řepa, kterou můžete v zimě přidat do salátů, pod maso nebo jen zapéct s kozím sýrem. Že na ni nemáte ze školní jídelny dobré vzpomínky? Tak rozhodně zkuste červenou řepu s křenem ve videoreceptu od Mámy z gruntu, ta s ní chuťově nemá vůbec nic společného a je vynikající. I tady je příprava velmi rychlá a můžete si tak uchovat prakticky celou úrodu.

Vyzkoušejte také její recept na červenou řepu s bílým zelím. Lahodnou chuť jim dodá nálev z poctivého Bzeneckého lihového octa a během chvilky budete mít plnou spíž.

Cuketové šílenství: jak spotřebovat nadúrodu

Cuketové zelí, cuketové bramboráky, cuperníky… jak spotřebovat cukety, které na zahradě uzrávají se železnou pravidelností? Rozdali jste všem sousedům a pořád ještě zbývá? Na webu Milujemeocet.cz najdete 8 nových receptů, které vám pomůžou zpracovat každou várku cuket jinak, abyste měli pestrou kuchyni.

Papriky a rajčata v novém

Jestli se vám podařilo vypěstovat i letos krásně voňavá rajčata a barevné papriky, schovejte si jich pár na zimu. V domácím kečupu, marmeládách a čatní nebo jako sterilovaná cherry rajčátka a papriky vám vydrží pěkně dlouho a v zimě je určitě oceníte. Více než 30 receptů s rajčaty najdete na blogu Milujeme Ocet. Mimochodem, věděli jste, že konzervovat můžete i rajčatovou polévku? Stačí ji připravit podle receptu, přelít do sklenic, zavíčkovat a zavařit 20 minut na 85° C.

Zavařování zeleniny i ovoce může být velmi kreativní činnost. Jestli si někdy nebudete vědět rady nebo pátráte, jak zavařovat v troubě, myčce či mikrovlnce, když nemáte zavařovací hrnec mrkněte do sekce rad a tipů Mámy z gruntu na webu Bzenecký ocet. Určitě tam spoustu návodů k zavařování najdete.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button