Štítná žláza může stát za četnými neduhy, jejichž příčina se často hledá jinde. Jako příklad si uvedeme příklad muže, který měl prvotní problém se štítnou žlázou – trpěl nadváhou, měl nízkou hladinu testosteronu, špatně spal a začala ho nesnesitelně svědit kůže až do stádia pokročilého ekzému. Muž přišel požádat o radu svého lékaře (Dr. Erik Schwartz). Na základě jeho informací se dohodla změna jeho terapie u kardiologa.
Bylo potřeba přestat užívat léky na jeho vysoký cholesterol a navrhl se jiný postup. Muž začal brát léky na zvýšení hormonální úrovně štítné žlázy. Kardiolog nejprve protestoval, protože si myslel, že by mu vysazení léků mohlo způsobit srdeční potíže, jako třeba infarkt. Dr. Schwartz ho však přesvědčil, že když budou v pořádku hormony štítné žlázy, bude se automaticky vyrovnávat přirozenou cestou i hladina cholesterolu.
Jak v těle štítná žláza funguje
Produkce štítné žlázy souvisí s hladinami trijodthyroninu a tyroxinu, známé jsou pod zkratkou T3 a T4. Hlavní funkcí štítné žlázy je regulace metabolismu a energie. Ovlivňuje však i funkci jiných orgánů v těle tak, aby správně fungovaly. Zdravotní problémy jiných orgánů jsou velmi často způsobovány nedostatkem vylučování těchto hormonů. Stav se nazývá hypotyreóza. Příčin je mnoho, jednou z nich může být i Hashimotova nemoc, což je autoimunitní reakce, kdy je štítná žláza napadena imunitním systémem a tvorbou vlastních protilátek.
Příznaky hypotyreózy
Mezi nejčastější varovné příznaky hypotyreózy patří suchá kůže, lámavé nehty, únava, vypadávání vlasů, přibývání na váze, nesrovnalosti tělesné teploty – pocit chladu, špatné reflexy, deprese, mlhavá paměť, změny nálady, atd. Velmi důležitá je diferenciální diagnostika. Lékaři musí vyšetřit štítnou žlázu, jinak se budou točit v kruhu a předepisovat léky na jiné orgány, ale primárně nic nevyřeší! Štítná žláza může být skutečně potencionálním kandidátem, který způsobuje projevy nemoci jiných orgánů.
Mary Shomon je známý lékařský odborník v tomto oboru a autorem mnoha různých knih na toto téma. Říká, že mnozí lidé jsou s vysokým cholesterolem nebo depresí léčeni antidepresivy a statiny. Zde je kritická chyba, protože tomu nemusí tak být u všech. Stačil by odběr krve na štítnou žlázu a diagnostika hypotyreózy. TSH test měří hladinu hypofyzárního hormonu, ale neukazuje výši T3 a T4 v krvi, je potřeba nabrat krev a zaškrtnout všechny hormony. Když tedy lékař neléčí tělo jako celek, ale jen jeho jednotlivé příznaky, mohl by se tu skutečně zmýlit. Je potřeba zjistit, jestli se T4 v krvi mění na T3, vstupuje do buněk a reguluje funkci tělesných orgánů.
Léčba poté zahrnuje i zcela jiné praktiky
Zahrnuje dietní změny, substituci hormony, cvičení a další doplňky. Člověk se brzy dostane do formy, když má v těle aktivní podobu hormonu T3 – najednou bez problémů cvičí a má více energie na to, aby začal se zdravou výživou a změnou životního stylu.
Při neaktivní formě T3 je celé tělo zpomalené. Když nedostáváme dostatek kyslíku a energie do buněk pro trávení, omezujeme tím funkci slinivky břišní, ale i mozku a ostatní výrobnu hormonů. Představte si štítnou žlázu jako plynový pedál, který je za toto všechno zodpovědný.
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.
ještě najít správného lékaře…