Spolupráce

Vyberte si kvalitní turistickou obuv na vaše prázdninové putování

Léto se kvapem blíží a mnoho z nás plánuje strávit nějaký ten týden v přírodě. Turistika je skvělou prázdninovou aktivitou, která vám umožní využít volný čas aktivně a poznáváním jedinečných přírodních krás. Ale aby bylo putování po svých příjemné a netrápily vás puchýře, ani riziko zranění nebo nepohodlí, musí vám společníka dělat kvalitní turistická obuv. Jak ji vybrat a co je důležité vědět?

Na hory jen v pohorkách?

I když dříve platilo, že do hor se chodí je v pohorkách, dnes už je situace jiná. V zásadě lze říct, že vyrazit můžete téměř v jakékoliv pevné obuvi, která je vám pohodlná a má kvalitní vzorek na podrážce – to je zásadní, protože v teniskách bez vzorku uklouznete na prvním kameni a podvrtnete si kotník.

Samozřejmě je ale třeba zvážit konkrétní situaci. Do opravdových velehor, kde se také rychle mění počasí a terén je náročný, bychom skutečně měli zvolit minimálně kvalitní trekové boty, ale klidně i pořádné pohorky s vyšším kotníkem, který vám udrží nohu stabilní i v náročném terénu.

Trekové boty vynikají lehkostí

Nízké trekovky nebo i běžecké boty mohou být velmi univerzálně využity v celé řadě terénů – především tam, kde vás nečeká extrémní terén, ale naopak plánujete zdolávat delší trasy. Platí totiž, že lehká bota nohu méně unaví a pro delší pochody vám bude výrazně příjemnější. Další výhodou je také vysoká prodyšnost, ale i značná odolnost vůči vodě a vlhkosti. Minimalizujete tak jakékoliv zapaření, a tím i vznik puchýřů.

Milovníci pohorek nemusí smutnit

Pořád ale platí, že některé terény vyžadují zpevněný kotník, a také výrazně robustnější botu, kterou dovedou nabídnout jen pohorky. Jde především o trasy, kde se nachází velké kameny, suť, sníh nebo velmi prudký terén. Kotníkové turistické boty navíc pevně drží kotník na svém místě, což může být zcela zásadní při sestupech, kdy je na kotník vyvíjen velký tlak do všech stran a snadno může dojít ke zranění. Samozřejmě jsou takové boty také výrazně teplejší, takže se nemusíte bát vyrazit v nich i do chladnějšího podnebí.

Správný výběr je zcela zásadní

Než si boty vyberete, raději je několikrát vyzkoušejte. Vždy si rovnou nasaďte hrubší turistickou ponožku, nebojte se klidně vzít i nějaké vyložené zimní, protože při putování noha vždy trochu oteče, a tudíž je nejlepší, pokud máte v botě trochu místa navíc. Zkoušejte různé značky, protože každý střih může být mírně jiný, a ne všechny budou odpovídat vašemu tvaru nohy. Zásadní je, aby špička byla dostatečně široká a zajistila dostatek místa pro prsty.

Pokud správně vyberete, budete s sebou mít na treku neocenitelného parťáka, díky kterému bude chození radost. Dejte si tedy s výběrem na čas a nebojte se do kvalitních bot investovat. Takové boty vám pak vydrží dlouhé roky.

Zdroj foto: Martinmark | Dreamstime.com

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button