Babské rady

Jak udržet pavouky mimo vaši domácnost

Kromě Charloty, toho inteligentního, půvabného pavouka, který upředl pavučinu, aby zachránil prasátko Wilbura, ve filmu Charlotina pavučinka, jsou pavouci stvoření, která většina z nás pravděpodobně nechce ve své domácnosti. I když chápeme, že většina z nich nám nechce blížit, ba dokonce jsou prospěšní, protože zabíjí otravné brouky v naší domácnosti, nepřejeme si, aby tam byli. To platí zejména pro lidi, kteří žijí v oblastech s obzvláště nebezpečnými pavouky, jako je hnědý poustevník nebo černá vdova.

Ale jak se jich zbavit? Silné chemikálie, uzpůsobené k jejich zabíjení, jsou nebezpečné pro lidi a životní prostředí. Naštěstí existuje mnoho přírodních opatření, která mohou být nastolena, pro maximální pavoučí odpuzovací efekt.

Zcela přírodní repelent na pavouky

Je jednoduché si vyrobit vlastní zcela přírodní repelent, který neobsahuje vůbec žádné chemikálie. Jediné, co musíte udělat, je smíchat vodu s esenciálními oleji a jablečným octem v rozprašovači a posléze postříkat všechna místa, kde pravidelně nalézáte pavouky nebo kde už se zrovna nacházejí. Repelent můžete používat vevnitř, ale mějte na paměti, že vonné oleje mohou udělat skvrny na koberci, čalounění, ložním prádle a jiných věcech v domácnosti, buďte tedy opatrní.

Zde je, jak repelent vyrobit:

Ingredience

  • 800 ml vody
  • 3 kapky mátového esenciálního oleje
  • 3 kapky levandulového oleje
  • 1 lžíce jablečného octa

Přidejte vodu do rozprašovače a následně přilejte oleje a jablečný ocet. Poté dobře protřepte. Nastříkejte směs do puklin, okolo dveří, oken, světelných úchytů a jiných míst, kde mají pavouci tendenci se zdržovat. Proces obnovujte jednou týdně během vrcholné sezóny.

Pomerančové slupky

Pavouci mají nenávistné tendence vůči citrusovým vůním. Užívání pomerančových slupek je tudíž jednoduché a efektivní řešení, jak udržet pavouky mimo domácnost. Popravdě můžete použít jakékoli citrusové slupky, ať už od citrónu, grapefruitu nebo limetek, ale pomerančové slupky jsou pravděpodobněji nejjednodušší.

Oloupejte pomeranč (nebo jiný citrus) a poté nakrájejte slupku na čtvrtinové kousky. Umístěte kousky do hrnce, nebo jiné nádoby, která vydrží vroucí vodu, a zalijte kousky hrnkem vroucí vody. Tento nálev nechte odstát přes noc. Ráno odvar přeceďte a přidejte čtvrt hrnku vilínového extraktu. Směs nalijte do rozprašovače a dobře promíchejte. Zbývající kousky citrusové kůry podrťte, abyste uvolnili citrusovou vůni, a posypte s nimi plochy na skříních, pod dřezem a v jiných místech frekventovaného výskytu pavouků.

Mátový esenciální olej

Existuje důvod, proč repelent, který jsme uvedli jako první, obsahuje mátový esenciální olej. Pavouci nesnáší mátové aroma, přestože většina nás lidí si ho užívá. Funguje jako přírodní insekticid, jenž odpuzuje pavouky a spoustu jiného hmyzu, například komáry. Vědci zjistili, že toto aroma má silné repelentní účinky a je tak účinné, že dokonce zabilo komáří larvy 24 hodin po vystavení směsi mátového vonného oleje a vody.

Mátový esenciální olej můžete použít sám o sobě, stačí ho trochu přidat na kus vaty,a poté vatu strategicky rozmístit po domácnosti. Jednou týdně vyměňte vatu za novou a ujistěte se, že používáte pouze 100% nefalšovaný mátový vonný olej.

Bílý ocet

Bílý ocet má pravděpodobně tisíc a více využití, včetně odpuzování pavouků, díky obsahu kyseliny octové. Použitím zředěné směsi bílého octa s vodou můžete udržet ty malé potvůrky na uzdě. Pouze přidejte stejný poměr vody ku octu do rozprašovače, protřepte a postříkejte všechna výše zmíněná místa či přímo pavouky a jejich pavučiny. Ujistěte se, že vystříkáte všechny pukliny a nerovnosti v podlaze a zdech jednou týdně, abyste udrželi pavouky pryč.

Pořiďte si kočku

Pravděpodobně si asi nechcete pořídit kočku, jen abyste se zbavili pavouků. Pokud však uvažujete o pořízení kočičky a máte problém s pavouky, může být ta správná chvíle do otho praštit. Kočky jsou zejména dobré v udržování pavoučí populace v malých číslech.

Kurkuma

Kurkurma je úžasné koření s celým spektrem zdravotních benefitů a zároveň je nejlepším kořením na odpuzování pavouků. Použití je jednoduché, pouze smíchejte dvě lžičky kurkumy s vodou a vytvořte jemnou pastu. Naneste pastu na vatovou kouli a rozmístěte po domě. Buďte však opatrní, nikdy nenanášejte pastu přímo na nábytek, zdi, podlahy atd. Kurkuma je totiž známá pro své barvící vlastnosti a skvrn se extrémně špatně zbavuje.

Cibule

Stará, ale účinná babská rada, předávaná z generace na generaci, je nakrájet pár cibulí a zamíchat je v salátové míse s vodou. Mísu poté umístěte k místu, kde pavouci vstupují do vaší domácnosti.

Eukalyptové rostlinky

Eukalyptus má specifickou mentolovou vůni, kterou pavouci nesnáší. Výhoda této rostlinky je, že nejen že účinně odhání pavouky, ale je i krásnou pokojovou rostlinou. Jedinou nevýhodou je, že eukalyptus vyžaduje plný sluneční svit, takže musíte najít v domově vhodné místo, aby rostlinka nestrádala. Pokud můžete, je dobré mít rozmístěné více rostlin pohromadě. Tím se budou pavouci držet pryč a váš byt bude krásně svěže vonět.

Pořádek

Pořádek je důležitý faktor, aby se u vás nenacházeli žádní brouci, včetně pavouků. To znamená, že domácí práce jako luxování, oprašování a pravidelné stírání a omývání povrchů mýdlovou vodou, jsou klíčové, aby se u vás žádný hmyz neuhnízdil. Věnujte speciální pozornost místům, kde se nachází jídlo a drobky. Pravidelně vynášejte odpadky, nenechte je se nahromadit, jinak pavouci nebudou váš jediný problém!

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button