Babské rady

Účinné domácí prostředky na škytavku

Tento opakující se jev nelze ovládat, navíc nás nutí škytat několikrát za minutu! Rozhodně není na místě škytavku nějak podceňovat, kdo škytá déle, než jeden den, měl by vyhledat lékaře. Pokud ne a je škytavka jen výsledkem kořeněného jídla nebo plného žaludku, zkuste tyto triky z lidového léčitelství.

Škytavka se děje z různých příčin, z velké většiny je způsobena napolykáním vzduchu při konzumaci velmi teplého nebo naopak studeného jídla a pití. Pokud jíte příliš kořeněná jídla, nepřehánějte to. Všeho moc škodí a škytavku může vyvolat i alkohol a další šumivé nápoje.

Náhlá změna tělesné teploty, např. po sprchování studenou vodou také může vést ke škytavce. Spouštěcími mechanismy je však i emoční úroveň – vzrušení, stres, smích, pláč, křik a další.

Malé triky

Nejvíce známé a fungující triky pro zastavování škytavky jsou založeny na dvou principech. Jedním z nich je stimulace vagu (spravuje měkké patro, hltan a hrtan) s něčím, co by mohlo signalizovat mozku zastavit škytavku (napít se). Další trik je založen na skutečnosti, že vysoká koncentrace oxidu uhličitého v krvi zastaví škytavku (zadržet dech).

Nejslavnější lidová medicína:

  • Snězte lžíci cukru nebo kakaového prášku
  • Snězte stejné množství černé hořčice a másla, v ústech se spojí a spolkněte
  • 5 až 6 kousků zeleného karamonu uvařte ve dvou šálcích vody, když se kapalina zredukuje na polovinu, pijte tento čaj horký
  • Snězte něco kyselého – citrón, pomeranč, lžící octa
  • Vypijte půl hrnku tekutého jogurtu se dvěma lžičkami soli, pomalu po malých doušcích
  • Sajte v ústech kousek kořene zázvoru
  • Dejte si lžíci arašídového másla do úst a udržujte ho tu po dobu deseti sekund, pak ho spolkněte bez žvýkání
  • Vypijte jednu sklenici teplé vody smíchanou se lžící medu
  • Snězte malinko pálivých čipsů

Čaj proti škytavce

Čaj na škytavkuFenykl je jedním z nejlepších léků proti škytavce. Můžete žvýkat jednu čajovou lžičku této byliny nebo si připravit čaj ze čtyř lžic ovoce a dvou lžic nasekané čerstvé nebo suché bylinky s 2,5 dl vařící vody.

Přelijte směs do čajové konvičky a nechte zakryté stát asi 3 – 5 minut. Pijte ho neslazený. Vhodným lékem proti škytavce je ještě anýzový čaj. Jedna čajová lžička semen se uvaří ve 2 dl vařící vody. Po deseti minutách luhování se pije opět neslazený.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button