KrásaPřírodní léčbaZdraví

Tyto výživné potraviny podpoří ženské tělo během menopauzy

Menopauza je přirozený proces, kterým prochází každá žena. Tato fáze života začíná dvanáct měsíců po posledním menstruačním cyklu ženy.

Přináší s sebou mnoho změn v celém těle, částečně kvůli snížené produkci reprodukčních hormonů estrogenu a progesteronu. Patří sem i celá řada klasických příznaků menopauzy – návaly horka, noční pocení, změny nálady a energie a problémy se spánkem. Věděli jste ale, že může dojít i k řadě metabolických změn? Naštěstí prostřednictvím výběru potravin můžeme pomoci v boji proti některým z těchto příznaků.

Změny související se stravou, které se mohou objevovat v průběhu menopauzy

Když vaječníky produkují méně estrogenu a progesteronu, může dojít k výrazným posunům v tom, jak tělo metabolizuje potravu a absorbuje živiny. Zde jsou některé z účinků, které to může mít na celé tělo:

  • Dochází ke zpomalení metabolismus, což může mít za následek nežádoucí zvyšování hmotnosti.
  • Objevuje se méně efektivní řízení hladiny krevního cukru. To může zvýšit pravděpodobnost metabolických poruch, mezi něž patří diabetes 2.
  • Může se zvýšit riziko zvýšené hladiny cholesterolu. Ta má negativní vliv na zdraví srdce.
  • Snižuje se hustota kostních minerálů, což představuje větší riziko osteopenie, osteoporózy nebo zlomenin kostí
  • Snižuje se svalová hmoty.

Živiny, na které se během menopauzy zaměřit

Při hledání řešení těchto metabolických problémů existují některé živiny, které můžeme upřednostnit, abychom pozitivně ovlivnili výsledky. Tady jsou příklady některých z nich.

Vláknina

Změna hormonů během přechodu menopauzy mění bakteriální složení střevního mikrobiomu. Tato změna může mít vliv na celé tělo, včetně zdraví střev, metabolismu, srdce a dokonce i mozku. Vláknina je neuvěřitelně důležitá pro podporu zdravých střev a také pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, reguluje hladinu cukru v krvi a zlepšuje pocit sytosti. Některé druhy vlákniny mohou dokonce fungovat jako prebiotika nebo potrava pro naše zdravé střevní bakterie, které se nacházejí v biomu.

Protein

Protein plní mnoho stejných rolí jako vláknina, pokud jde o regulaci krevního cukru a pocit sytosti, ale také jedinečně pomáhá ženám udržovat funkčnost. Podporuje udržení a nárůst svalové hmoty v době, kdy svaly přirozeně ubývají a nemají stejnou úroveň podpory estrogenu pro budování nových svalů.

Omega-3 mastné kyseliny

Pokud jde o zvládání zdravotních rizik srdce spojených s menopauzou, omega-3 mastné kyseliny jsou skvělým doplňkem stravy. To je z velké části způsobeno jejich schopností pozitivně ovlivňovat hladinu cholesterolu a triglyceridů. Potraviny s vysokým obsahem těchto zdravých tuků také pomáhají zvýšit sytost a podporují udržení zdravé hmotnosti.

Fytoestrogeny

Potraviny bohaté na fytoestrogeny jsou jednou z cest, kterou můžete použít k doplnění ztrát estrogenu, ke kterým dochází při menopauze. Fytoestrogeny jsou rostlinné sloučeniny, které působí v těle velmi podobně jako přirozený estrogen. Tím mohou pomoci snížit závažnost a frekvenci některých symptomů menopauzy, zejména návalů horka.

Voda

Estrogen také pomáhá tělu zadržovat vodu (v dobrém slova smyslu), takže když hladina klesá s menopauzou, hydratace se stává ještě důležitější. Optimální hydratace během menopauzy může podpořit zdraví střev, kůže, mozku a kloubů – pomáhá předcházet mozkové mlze, zácpě a bolavým kloubům.

Vitamíny a minerály pro posílení kostí

Existuje celá řada vitamínů a minerálů, které pomáhají podporovat zdraví kostí, protože hustota kostních minerálů se stává stále důležitějším problémem. Patří mezi ně vápník, fosfor, hořčík, mangan, draslík, měď a vitamín K a D.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button