Zdraví

Trpíte často bolestí hlavy? Vyzkoušejte tyto jednoduché triky

Pro mnohé z nás se v současné době stává bolest hlavy stále častějším jevem. Někdy se může jednat o příznaky zdravotních obtíží. V některých případech je to následek stresu, dehydratace, přepracování nebo nedostatku spánku.

Přestože existuje v lékárnách řada volně dostupných přípravků, někdo dává přednost přirozenějším způsobům.

Terapeutická masáž

Vhodně zvolená masáž má dokonalé terapeutické účinky. Někdy jsou bolesti hlavy následek vyplývající z napětí v horní části těla, které způsobuje jeho špatné držení. Masážní terapie může pomoci snížit chronickou bolest a zmírnit svalové napětí, které bývají příčinou bolestí hlavy.

Aromaterapie

Je ověřeno, že některé vůně mají uklidňující charakter a pomáhají snižovat výskyt bolestí hlavy. Aromaterapie používá rostlinné výtažky pro podporu těla i mysli. Jedná se o éterické oleje z máty, levandule nebo eukalyptu.

Aromaterapie bývá také používána při výskytu migrén.

  • Co způsobuje migrény?

Příčiny jsou různé nejčastěji se jedná o stres, ostré sluneční světlo, nevhodnou stravu, dehydrataci organismu, špatné spánkové návyky a u žen hormonální změny.

Mezi způsoby použití éterických olejů v těchto případech patří aroma koupel, vmasírování několika kapek do oblastí spánku, nebo přidání aroma oleje do zvlhčovače vzduchu či aromalampy.

Akupunktura

Jedná se o aplikaci jemných ostrých jehliček do klíčových oblastí těla. Předpokládá se, že tento způsob terapie stimuluje přirozené sloučeniny, které pomáhají zmírňovat bolest těla a s ním spojenou bolest hlavy. Také může snížit frekvenci výskytu bolesti.

Dechová cvičení

Může to znít hloupě, neboť dýchání je jednou z přirozených věcí, které děláme. Bolesti hlavy spojené s napětím lze někdy zmírnit právě pomocí vhodného dechového cvičení. To nám pomůže podpořit soustředění mysli a uvolní svaly.

Dechové cvičení lze provádět jak doma, tak také v zaměstnání. Postačí si najít klidné místo, usadit se na židli, pomalu a rytmicky se nadechnout a zase pomalu vydechnout.

Dostatečná hydratace

Dehydratace může být jednou z příčin bolestí hlavy. Dejte si však pozor na to, co pijete, neboť některé nápoje mohou bolesti hlavy vyvolávat. Patří mezi ně například nadměrná konzumace kávy či nápojů obsahující větší množství kofeinu. Bolest hlavy také způsobuje nadměrná konzumace alkoholu.

Vhodnou volbou je naopak čistá vody nebo uklidňující bylinný čaj z heřmánku, zázvoru nebo pampelišky.

Kvalitní spánek

Všichni víme, že nedostatečný a méně kvalitní spánek může způsobovat celou řadu zdravotních obtíží. Patří mezi ně i bolesti hlavy. Existuje několik způsobů, jak zlepšit množství a kvalitu spánku. Podívejte se na některé tipy.

  • Spánkový plán

Není to nic složitého. Jen je potřeba chodit spát a ráno vstávat, pokud to lze, vždy ve stejný čas.

  • Pozor na stimulanty před spaním

jedná se o alkohol, potraviny s vysokým obsahem cukru, nikotin nebo kofein. To jsou látky, které brání v usínání.

  • Vhodná relaxační aktivita před spaním

Vypněte televizi, notebook i telefon a dopřejte si uklidňující lázeň, zaposlouchejte se do příjemné hudby nebo si přečtěte kousek ze své oblíbené knihy.

To je je zlomek toho, co můžeme dělat proti bolestem hlavy. Sami časem přijdete na to, co opakující se bolesti způsobuje a pak už je jen na vás, zda tyto spouštěče budete eliminovat nebo ne.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button