Zdraví

Strava na podporu zdravých kostí

Zdravá a vyvážená strava podporuje budování zdravých kostí již v útlém věku. Také je pomáhá udržet zdravé a pevné po celý váš život. Co všechno potřebujete? Především je to vápník a vitamín D. Ten podporuje absorbci právě vápníku. Nezdravé kosti mají za následek zdravotní obtíže, mezi něž patří osteoporóza nebo křivice. Také zvyšují riziko vzniku zlomenin. Vhodná strava je však pouze jedním z faktorů, které podporují zdravé kosti. Mezi další patří třeba cvičení.

Vápník

Dospělý člověk potřebuje 700 mg vápníku denně. Ten může získat právě díky pestré a vyvážené stravě. Mezi dobré zdroje vápníku patří mléko a mléčné produkty, zelená zelenina (listové saláty, špenát, brokolice, zelí), sójové boby a produkty z nich připravené, tofu, rostlinné druhy nápojů s přidaným vápníkem, ořechy, ryby.

mléko

Vitamín D

Dospělí jedinec potřebuje 10 mikrogramů vitamínu D denně. Část jej můžeme získat ze stravy, část díky slunečnímu záření. Mezi dobré zdroje vitamínu D patří tučné ryby (losos, makrela, sardinka), vaječný žloutek, sójové boby, tofu, sezamové semínko, luštěniny některé druhy sušeného ovoce (rozinky, švestky, fíky, meruňky) nebo potraviny obohacené o tento druh vitamínu.

Rizikové skupiny

Některé skupiny obyvatel patří do rizikové skupiny s nedostatkem vitamínu D. Pro ně jsou vhodnou volbou potravinové doplňky s obsahem tohoto vitamínu. Do této kategorie patří lidé, kteří nepobývají často na slunci. Také ženy v menopauze patří do rizikové skupiny.

Menopauza

Ženské tělo v tomto období téměř přestává produkovat estrogen. Ten má ochranný účinek na kosti. Zpomalení úbytku kostní tkáně v tomto období pomáhá právě dostatečný přísun vitamínu D a vápníku. Svoji roli hraje i sluneční záření.

Strava s negativním vlivem na kosti

Strava může mít i negativní vliv na kvalitu kostí. Mezi části potravy s negativním vlivem patří velké množství masa, cukry, nezdravé tuky nebo větší množství soli.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button