Chůze je skvělá sportovní disciplína, která prospívá nejen tělu, ale také psychice. Sedavý životní styl a život v uzavřených prostorách a s tím spojený škodlivý stres může vést k mnoha zdravotním problémům, kterým je třeba se vyhnout, a proto je třeba se pohybu věnovat i v podzimním a v zimním období, co je ale pro sportování důležité a nelze podcenit, je správně zvolit vhodné oblečení.
U všech outdoorových sportů je obzvláště dobré se zaměřit na aktuální počasí, které hraje při výběru oděvů klíčovou roli. Ideální turistické oblečení na podzimní období má být hlavně dostatečně teplé a pohodlné. Spodní prádlo a trička je dobré volit z funkčních materiálů – polyamid, polyester, polypropylen, acryl a elastan, jejichž hlavním úkolem je odvést z povrchu těla vlhkost, ale přitom ji neabsorbovat, díky čemuž budete mít ten správný komfort. Turista potřebuje v chladném období tři vrstvy oblečení. První vrstvu tvoří spodní prádlo, druhá vrstva je tepelně izolační a třetí vrstva vytváří tělu záštitu před zimou, větrem a deštěm. Vrchní oděvy mají být proto zateplené a nepromokavé – z funkčních materiálů.
Kvalitní sportovní oděvy se vyplatí
Pokud se jedná o svrchní oděvy, turistické kalhoty a bundy mají být kvalitně zateplené a nepromokavé, a to nejlépe z funkčních materiálů. Mezi nejdůležitější vlastnosti turistické větrovky patří ovšem kromě výhřevnosti i odvětrávání. Luxusní dámské zimní bundy a pánské mají v podpažích větrací otvory, které zprostředkují proudění vzduchu i pod oděvem, aby tak došlo k odvětrávání vlhkosti. Při výběru podzimní větrovky si pečlivě prozkoumejte také kvalitu zipu. Zip, který je kovový a dostatečně pevný, aby vydržel časté namáhání, je samozřejmě lepší než plastový. V praxi se velmi osvědčily zipy dvoucestné, které se jednoduše otevírají shora i zdola. Během turistiky v podzimním a zimním období však nepodceňte ani pokrývku hlavy, dle vojenské příručky USA, je dokázáno, že pokrývka hlavy zabraňuje ztrátě tělesné teploty o 40 – 50 %. Podzimní a zimní čepice v horském prostředí jsou neodmyslitelné doplňky, které chrání hlavu sportovce nejen před chladem a nárazovým větrem, ale také před mrholením a udržují správnou tělesnou teplotu.
Sportovní obuv má být pohodlná
Sportovní obuv má významný vliv na zdraví sportovce, což není radno podcenit. Nevhodná obuv může způsobit nejen puchýře a oděrky, ale také deformity nohou, poškození kostry chodidla a chybné držení těla, léčba takových zdravotních problémů je pak běh na dlouhou trať. Krátká, úzká, těsná či nepohodlná obuv může způsobit různé zdravotní problémy, kterým je potřeba se vyhnout, a to správnou volbou obutí. Otázkou na správném místě je, jaká kritéria je třeba při výběru obuvi respektovat? Každá sportovní obuv má mít vhodný střih, správnou délku a šířku a ideálně by měla být vyrobena z funkčních materiálů, což platí i pro brusle, dětské lyžáky a lyžáky pro dospělé. Každá sportovní obuv má být pohodlná, má mít dostatečně tlustou, ale měkkou a neklouzavou podrážku – pro větší bezpečnost. Pokud chcete, aby obuv seděla na nohou jako ulitá, tak si při koupi všímejte nejen designu a barvy, ale i typu materiálu a sešití. Kvalitní turistická obuv má být pružná a odolná, nejlépe z funkčních materiálů. Obuv má nohám poskytnout dobrou stabilitu i na nerovném povrchu v horském prostředí. Vězte, že u sportovní obuvi velmi oceníte, pokud bude mít co nejnižší hmotnost a bude nepromokavá.
Zdroj náhledového obrázku: dreamstime.com