Spolupráce

Sportem nejen ke zdraví, ale i čisté přírodě

Ať už sportujete pravidelně, rekreačně, nebo dokonce profesionálně, máte k tomu určitě spoustu skvělých důvodů. Možná si chcete jen vyčistit hlavu po náročném dni, pobavit se s přáteli, zlepšit si fyzičku, rozhýbat zatuhlé tělo… A nebo třeba sport neprovozujete aktivně, ale rádi se účastníte nejrůznějších soutěžních utkání. Nezáleží totiž na tom, zda jste aktivními či pasivními sportovci, kromě vášně ke sportu vás může spojovat ještě jedno – a to je produkce odpadu.

Pár kroků navíc pro dokonalý výkon

Jakožto nadšenec do sportovních aktivit dobře víte, že je potřeba pro své tělo něco dělat, aby správně fungovalo. A stejně tak je třeba starat se i o naše životní prostředí, aby nám sloužilo jak má. I během sportovních aktivit může vznikat odpad. Zejména tedy při hromadných akcích, jako jsou různé fotbalové či hokejové zápasy. Proto je třeba myslet na to, že i zde je potřeba s odpady správně nakládat.

Ať už tedy vyprodukujete odpad jako divák, nebo jako aktivní sportovec, který potřebuje svou výdrž podpořit energetickou tyčinkou či se osvěžit douškem vody, vždy myslete na to, že dané odpadky je třeba vyhodit nebo vytřídit do příslušné nádoby.

Naštěstí je již řada sportovišť vybavena nejen koši na směsný odpad, ale i koši či kontejnery na odpad tříděný. A pokud byste přeci jen ve svém bezprostředním okolí žádnou takovou sběrnou nádobu nenašli, popoběhněte o pár metrů dál – kontejner od vás určitě nebude nijak daleko!

Kam s nimi?

Při sportovních aktivitách produkujete odpad nejen v podobě nejrůznějších obalů od potravin, ale občas se potřebujete zbavit i nepotřebných nebo rozbitých sportovních pomůcek. Pokud je sportovní náčiní ještě použitelné a vy jej jen chcete vyměnit za novější model, snažte se mu najít využití třeba u svých přátel, v nebližších domovech dětí, nebo jej nabídněte třeba na sociálních sítích.

Pokud už vaše sportovní pomůcky opravdu dosloužily, pak jim dopřejte správné místo odpočinku:

· rozlámaný skateboard, prasklá duše od kola či polámaná kolečka od bruslí patří do směsného odpadu nebo do sběrného dvora;

· pomůcky k plavání, jako šnorchl, potápěčské brýle či plovací kruhy, sice vypadají jako plasty, ale většinou se jedná o kombinaci materiálů, které nelze třídit a dále využít;

· dosloužilé míče a míčky také nelze recyklovat, protože jsou většinou složeny z různých materiálů, aby vydržely zátěž při sportu. Patří proto do směsného odpadu nebo do sběrného dvora.

Vždy je důležité řídit se materiálovým složením daných výrobků, a pokud si nejste jisti správnou likvidací, hledejte radu třeba v abecedním přehledu Kam patří na stránkách Samosebou.cz.

Třídit odpad má smysl

V České republice je přibližně 550 tisíc nádob na tříděný odpad, takže si můžete být jisti, že určitě najdete nějakou i ve vašem okolí. A pokud jste náhodou v přírodě mimo město, myslete na základní pravidlo: „Co si přinesete, to si také odnesete.“ V žádném případě nikde neházejte odpadky na zem, ale vezměte je s sebou k nejbližšímu kontejneru. Když jste obaly zvládli nést plné z domova, donese je bez problémů i prázdné zpátky. Před vhozením do správného kontejneru je nezapomeňte zcela vyprázdnit a zmáčknout nebo sešlápnout!

Třídění odpadů se může stát vaším koníčkem úplně stejně jako sport. Pocit, že zbytečně neplýtváte surovinami a nezatěžujete přírodu pohozeným odpadem, který je možný znovu zpracovat a využít, je totiž k nezaplacení. Proto i při sportu třiďte odpad, má to rozhodně smysl.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Back to top button