PohybZdraví

Snadné způsoby ekoterapie pro naše zdraví i pohodu

Pobyt v přírodě na člověk působí uklidňujícím dojmem, to je známý fakt. Má pozitivní vliv i na některé zdravotní obtíže. Patří mezi ně deprese, pocity úzkosti nebo nespavost. Ekoterapie nebo také ekopsychologie je přístup ke zdraví, který využívá právě pozitivního vlivu přírody na lidský organismus. Je to přístup velmi jednoduchý a každý z nás si může zvolit takovou metodu, která mu vyhovuje. Může to být pobyt na zahradě nebo v lese, venkovní cvičení a pohyb jakéhokoli druhu nebo jen polehávání u vody.

Různé způsoby ekoterapie

Existuje nepřeberné množství způsobů ekoterapie. Závisí jen na našich možnostech, schopnostech a preferencích. Podívejte se na některé jednoduché tipy:

  • Chůze – můžeme využít parky nebo lesy. Ve velkých městech se nacházejí cyklostezky, které jsou určené také pro pěší. Chodit pěšky můžeme i do práce či z práce.
  • Pěší turistika – stezek pro pěších nalezneme v přírodě velké množství. Velmi oblíbená je i horská turistika.
  • Práce na zahradě – i tato aktivita se řadí do oblasti ekoterapie.
  • Odpočinek na břehu rybníka.
  • Jízda na kole – vůbec nemusíte být zdatní cyklisté, kteří najedou tisíce kilometrů týdně. Udělejte si čas alespoň 3x v týdnu a vydejte se na krátkou cyklistickou vyjížďku.
  • Venčení psího miláčka – i tato aktivita se řadí do ekoterapie.
  • Odpočinek v parku – pozvěte přátele na venkovní piknik v přírodě.
  • Zacvičte si v přírodě – ideální volbou jsou druhy meditačního nebo protahujícího cvičení. Mezi takové patří jóga, pilates nebo tai-chi.

Velké výhody ekoterapie

Ekoterapie nám pomáhá v boji proti depresi, zlepšuje naši náladu a podporuje pozitivní myšlení. Nabízí přirozené relaxační a uklidňující účinky. Zaměřujeme se na okolní přírodu, případně aktivity, které v přírodě provozujeme a alespoň na chvíli tak vypustíme z hlavy starosti všedních dnů. Pobyt na čerstvém vzduchu a v přírodě zvyšuje naši energii a pomáhá nám bojovat proti pracovnímu vyhoření. Kromě toho nám zlepší náladu. To má pozitivní vliv i na činnost celého našeho organismu. Pravidelný pobyt venku má pozitivní vliv na dobrý spánek a imunitu. Pokud pobyt venku spojíme se setkáváním s přáteli, posílíme sociální sounáležitost a podpoříme pohodu emoční.

Přirozené zařazení ekoterpaie do běžného života

Nemusíme bydlet zrovna poblíž pláže nebo nedaleko hor. Ekoterapii zařadíme do svého života velmi snadno. Můžeme chodit pěšky do práce, pokud zrovna není v jiném městě. Využít můžeme nakupování na farmářských trzích. O víkendu se vydáme kempovat. Zařadíme do svého rozvrhu venkovní cvičení. Pokud milujeme četbu, proč bychom si nemohli svoji oblíbenou knihu přečíst třeba v parku nebo na břehu rybníka? V městských parcích často bývají nabízeny sportovní aktivity jako je jóga nebo tai-chi. Způsobů, jak začadit přirozeně ekoterapii do svého života, je nepřeberné množství. Pokud budeme chtít, určitě si nalezneme takový, který bude vyhovovat právě nám.

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button