Přírodní léčbaZdraví

Jak si pomoci od zácpy jednou provždy

Zácpa je problém, který trápí většinu lidí i domácích mazlíčků. Její průvodní příznaky zahrnující bolesti břicha, nadýmání, nevolnost a další. Dobrou zprávou je, že existují způsoby, jak minimalizovat toto utrpení, a to jednoduchými změnami životního stylu.

Když dostanete zácpu, váš trávicí systém se zpomalí. Během času se může vyvinout zablokování, které znemožňuje, aby odpad procházel tělem. To může vést k problémům, které jsou mnohem větší než jen pocit nepohodlí.

Výzkum zjistil, že osoby trpící zácpou mají vyšší riziko vývoje urologických poruch, hemoroidů, fekální inkontinence, análních trhlin a dalších komplikací. Mezi další vedlejší účinky patří bolesti hlavy, zvracení, ztráta váhy, horečka, rychlý pulz, únik moči, dehydratace, zrychlené dýchání.

Je smutné, že pokud člověk či zvíře dosáhne určitého stupně těchto problémů a nedostane se mu odborné pomoci, může skutečně zemřít. To je problematické zejména u koček, které mohou být vážně ohroženy už po dvou až třech dnech.

Příčiny

Existuje několik příčin, které by mohly způsobit, že se u vás problém zácpy dostaví. Mezi nejčastější rizikové faktory patří:

 • nedostatek vlákniny
 • dehydratace
 • příliš mnoho mléčných výrobků
 • nadměrná konzumace kofeinu nebo alkoholu
 • potrava s vysokým obsahem cukru a tuku
 • nedostatek cvičení
 • stres
 • náhlé změny stravy
 • některé léky na předpis
 • syndrom dráždivého střeva
 • diabetes
 • těhotenství

Další problémy, které mohou vést k zácpě

Pokud se žádný z těchto rizikových faktorů nezdá být viníkem, můžete trpět jiným zdravotním problémem, který k zácpě může vést.

Hypotyreóza

Jestliže trpíte na hypotyreózu, jste náchylnější k zácpě.

Nadměrná spotřeba čokolády

Studie ukázaly, že čokoláda může být viníkem zácpy. Jestliže si tedy rádi pochutnáváte na této sladké dobrotě a trpíte těmito problémy, možná budete chtít zkusit snížit příjem nebo ji zcela vyloučit, abyste zjistili, zda právě toto není příčina.

Doplňky železa a vápníku

Jeden z důvodů, proč je doporučováno konzultovat s lékařem před konzumací jakýchkoli nových doplňků stravy, je, že některé z nich mohou způsobit neočekávané zdravotní problémy. Právě výše zmíněné jsou nejčastěji spojovány se zácpou, proto se při jejich použití doporučuje užívat také změkčovadlo stolice.

Deprese a antidepresiva

Antidepresiva mohou občas způsobit zácpu. Pokud se vám to stane, poraďte se s lékařem o možnosti přidání změkčovače stolice. Nebo vyzkoušejte přírodní prostředky.

Nejlepší léčba

Pokud máte v současné době zácpu, musíte podniknout kroky k vyřešení problému, než se zhorší. Existuje mnoho dostupných možností, ale všimněte si, že každá z nich může být více, či méně účinná. Každý jsme jiný, proto se pokuste vyzkoušet několik různých možností předtím, než to vzdáte.

Pokud ještě problém není příliš rozběhlý, pak vyzkoušejte ty to jednoduché metody

 • udělejte si každý den malou procházku
 • zvyšte příjem vody
 • zvyšte spotřebu vlákniny
 • přidejte do potravy více ovoce a zeleniny

Jestliže se vaše problémy nezlepší, poté vyzkoušejte změkčovač stolice nebo projímadlo.

Ačkoli je zácpa velice soukromá věc a možná vám připadá trapné o ní mluvit, v případě, že vaše domácí léčba ani po týdnu nezabere, měli byste se obrátit na odborníka ještě dříve, než se ve vaší stolici začne vyskytovat krev.

Pamatujte, že pokud trvá zácpa příliš dlouho, může se stát, že ve vás zanechá dlouhodobé následky. Poté se mohou vyvinout vážné zdravotní komplikace a vy můžete zemřít.

Prevence

Existuje mnoho jednoduchých změn životního stylu, které vám pomohou, tak se nechte inspirovat.

Pravidelné cvičení

Mayo Clinic doporučuje cvičení alespoň 30 minut denně pro udržení zdravého těla. Sem můžete zahrnout cokoli od běhu až po Tai Chi. Také 30 minutová chůze je skvělý způsob, jak splnit vaše požadavky na fitness.

Hydratujte

Máte často pocit hladu? Možná jste jen dehydratovaní. Mnoho lidí nedodržuje doporučené množství osmi sklenic vody denně, a to vede k problémům, jako je zácpa a bolesti hlavy.

Studie zjistily, že ženy skutečně potřebují nejméně 9 sklenic vody denně a muži obvykle dokonce 13.

Nedostatek vlákniny

Jestliže nemáte dostatek vlákniny, je pravděpodobné, že skončíte se zácpou. Dobrým zdrojem vlákniny je zelenina, ovoce, fazole a celozrnné pečivo.

V závislosti na pohlaví a věku byste měli denně přijímat mezi 21 až 38 gramy vlákniny denně.

Snižte stres a úzkost

Když jste ohromeni stresem nebo úzkostí, vaše tělo často reaguje negativně. Zácpa je jedním z častých vedlejších účinků vysokých úrovní a stresu.

Chcete-li snížit tento rizikový faktor, nechte si každý den několik dní na uvolnění stresu a meditaci, procházku v lese, jógu nebo jinou relaxační aktivitu, která vám s úzkostmi pomůže.

Trvalá pomoc

Každý z nás alespoň jednou za život zácpu zažije, ale nemusíte dovolit, aby se z ní stal chronický problém. Místo toho buďte proaktivní, zvyšte svůj přísun vlákniny, začněte s každodenním cvičením, zvyšte spotřebu tekutin a snižte hladinu stresu.

 

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button