Dnes se bez respirátorů neobejdeme. Musíme je mít pořád po ruce a pravidelně je také měnit. Nákupu nových pomůcek se tedy nevyhneme. Dříve se respirátory používaly především ve firmách, dnes jsou běžným vybavením každé domácnosti.
Na trhu se nabízí celá řada různých typů a druhů respirátorů, které především nabízí různý stupeň ochrany před viry. Respirátory umí poskytnout 80 % – 99,9 7 % ochrany. Výhodou respirátoru je jeho tvar, který přiléhá těsně na obličej a zabraňuje tomu, aby k nosu a ústům pronikal vzduch bez účinné filtrace.
Účinnost respirátoru mohou narušit například vousy, takže zejména pracovníci na exponovaných místech (nemocnice, domovy důchodců apod.) by měli zvážit alespoň dočasné hladké oholení, aby byla ochrana skutečně spolehlivá. Malou nevýhodou respirátorů bývá jejich univerzální velikost, která nepadne všem velikostem obličeje.
Typy respirátorů
Respirátory FFP1 nabízejí nejmenší ochranu, která se pohybuje okolo 80 %. Chrání především před pevnými částicemi, a proto se nehodí do míst, kde hrozí nakažení vážnou infekcí. Respirátory FFP2 mají účinnost okolo 84 %. Opět se jedná o respirátory, které se typicky využívají zejména v těžkém průmyslu a efektivně chrání před kouřem nebo aerosoly.
Respirátory N95 a KN95 se pyšní až 95% ochranou před viry. Dají se využívat v průmyslových odvětvích, ale také ve zdravotnictví. Je však nutné podotknout, že ani tyto nejsou stoprocentně účinné a určitě vás neochrání před jedovatými plyny. Respirátory FFP3 se doporučují i jako spolehlivá ochrana před viry, protože dosahují účinnosti cca 99,95 %. Jsou tvořeny až z několika vrstev z nanovláken.
Roušky nebo respirátory?
I rouška dokáže spolehlivě chránit před viry. Udává se, že účinnost roušek se pohybuje v rozmezí 15–95 % v závislosti na výrobním materiálu. Problém je ale v tom, že roušky nepřiléhají tak těsně k obličeji jako respirátor. Proto je ochrana ve většině případů nedostatečná.
zdroj náhledového obrázku: Pixabay
Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.