Jídlo a recepty

Pupečník asijský na lepší paměť i náladu

Pupečník asijský, neboli gotu kola, je všestranná bylina o mnoha jménech a o to více zdravotních přínosů. Tato rostlina roste v mokřadech Asie, pochází z Číny, Japonska, Indonésie, Srí Lanky a Jižní Afriky. Po mnohá století byly listy a stonky využívané jako přírodní lék na všemožné obtíže, od depresí až po žaludeční vředy.

Někteří lidí dokonce zaznamenávají pozoruhodnou paměť a dlouhý život, vděčící silným účinkům této léčivé byliny. Od lepšího hojení ran po zmenšování úzkosti, pupečník asijský je silné bylinné léčivo, které může mít silný dopad na vaše zdraví.

Živiny pupečníku asijského

Gotu kola patří mezi miříkovité, hned vedle mrkve, celeru a petržele. Jeho chuť může být od jemné po lehce hořkou a je zdánlivě bez pachu. Protože je jednou z hlavních ingrediencí asijské kuchyně, můžeme ho nalézt i v mnoha jiných formách – čaj, kapsle, tinktury, sušené byliny a extrakt.

Pupečník obsahuje mnoho živin, které napomáhají jeho léčivým účinkům. Tyto živiny jsou: mnoho B vitamínů, vitamín C a hrstka fytonutrientů – flavonoidy, taniny a polyfenoly. Tyto fytonutrienty jsou zásobovači antioxidantů, jež jsou prospěšné složky předcházející poškození buněk a různým nemocem.

Přínosy pupečníku

  1. Zlepšuje paměť

Několik studií dokázalo, že díky bohatství antioxidantů pupečník výrazně zlepšuje paměť a poznávání, zejména u straších jedinců.

  1. Zlepšuje cirkulaci krve

Špatná cirkulace může být výsledkem mnoha různých příčin, včetně křečových žil, obezity, diabetu a onemocnění periferních tepen. Snížení průtoku krve může mít za příznaky necitlivost, brnění a bolesti svalů. Přidání pupečníku do vašeho každodenního života spolu s dalšími prostředky, jako je pravidelná fyzická aktivita, může zvýšit tok krve, který vám pomůže vyhnout se negativním vedlejším účinkům špatného oběhu.

  1. Opravuje kůži

Pupečník účinně zvyšuje antioxidační aktivitu ve vašich tkáních. Pomáhá při hojení ran a regeneraci pokožky. Antioxidanty mohou pomoci neutralizovat škodlivé volné radikály. Jedná se o sloučeniny, které se v průběhu času nahromadí, způsobí oxidační poškození a urychlí stárnutí.

  1. Snižuje depresi a úzkost

Kromě toho, že je dobrý pro vaše fyzické zdraví, některé studie zjistily, že pupečník by mohl mít prospěch i na vaše duševní zdraví. Je to proto, že má anxiolytické a antidepresivní vlastnosti. To znamená, že přirozeně potlačuje úzkost, pomáhá léčit depresi, uklidňovat nervy a dokonce působí jako sedativum, jež podporuje lepší spánek.

  1. Předchází žaludečním vředům

Zánět je normální biologická reakce na zranění. Chronický zánět však může způsobit vážné zmatky v těle a přispět k obtížím, jako jsou srdeční choroby, obezita, artritida, cukrovka a rakovina. Pupečník zvyšuje antioxidační aktivitu v těle. To může přispět ke snížení zánětu a pomoci při léčbě mnoha zánětlivých onemocnění.

Zdroj

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Redakce

Snažíme se hledat nejrůznější metody, které zajistí člověku zdraví i bez každodenního braní léků. Některé naše texty jsou kontroverzní svou metodickou odlišností, některé vám pomohou v diagnostice nemoci klasickou cestou. Máme tu spoustu článků pro každého, kterého zajímá zdraví a přírodní léčba.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button