Zdraví

Proč jsou pro naše tělo důležité antioxidanty?

Antioxidanty pomáhají našemu tělu v boji s volnými radikály, chrání před nimi jednotlivé buňky. Volné radikály vznikají během procesu metabolismu. Mezi další úkoly, které antioxidanty mají v těle, patří pomoc v boji proti zánětům, posilován srdce, zlepšování kognitivních funkcí, podpora zdraví zraku, zlepšení imunity, pomoc v boji proti některým chronickým chorobám. Dostatečný příjem antioxidantů může pomoci v boji proti předčasnému stárnutí. Některé antioxidanty produkuje naše tělo samo, jiné mu musíme dodat formou stravy.

Potraviny s vyšším obsahem antioxidantů

Do této kategorie patří samozřejmě ovoce a zelenina, dále pak ořechy, luštěniny a obiloviny, bylinky, koření a některé druhy nápojů.

Do skupiny ovoce bohatého na antioxidanty se řadí bezinky, borůvky, jahody, ostružiny nebo červené hroznové víno. Do zeleniny, která obsahuje větší množství antioxidantů, patří kapusta, brokolice nebo špenát. Z ořechů jsou to především para ořechy a ořechy pekanové. Mezi luštěniny a obiloviny se řadí čirok a fazole. Ze skupiny bylinek a koření jsou to hřebíček, skořice, oregáno, kurkuma, kmín, petrželka, bazalka nebo zázvor. Z nápojů se pak jedná o zelený čaj a v malém množství červené víno.

pekanové ořechy

Jaké výhody antioxidanty nabízejí?

Podporují zdraví, zlepšují paměť a mohou pomoci snížit riziko demence. Zlepšují mikrocirkulaci v malých mozkových cévách a tím zlepší dodání kyslíku a živin do jednotlivých buněk. Pomáhají bojovat proti artritidě a to díky svým protizánětlivým vlastnostem. Jednou z příčin vzniku artritidy jsou volné radikály, proti kterým také antioxidanty bojují. Vzhledem k tomu, že antioxidanty se nacházejí v ovoci a zelenině, jejich vyšší příjem podpoří imunitní systém. Antioxidanty pomáhají vypořádat se s oxidačním stresem, který vzniká při cvičení, podporují opravu poškozené tkáně a urychlují hojení po zranění.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Back to top button