Zdraví

Probouzíte se během noci? Jaké jsou příčiny a způsoby se s tímto problémem vypořádat?

Noční probouzení je nepříjemné, dokonce může způsobovat i zdravotní obtíže. Probouzíte-li se během noci pravidelně, během dne se cítíte unaveni. Důvody pro noční probouzení mohou být různé – stres, úzkost, fyzické obtíže.

Stres a úzkost

Jste-li ve stresu nebo trpíte úzkostí, uvolňuje váš mozek adrenalin a tím způsobuje obtíže se spánkem. Před spánkem procvičujte relaxační techniky. Patří mezi ně jóga, meditace nebo hluboké dýchání. Neprovádějte žádné rušivé aktivity. Přečtěte si něco uklidňujícího nebo si dejte teplou koupel.

Alkohol a kofein

Alkohol a káva před spaním zhoršují kvalitu spánku. Alkohol narušuje spánkový režim a způsobuje častější probouzení. Kofein patří mezi stimulanty, udržuje vás v bdělém stavu. Chcete-li spát celou noc, tak minimálně 4 hodiny před ulehnutím do postele nekonzumujte alkohol a nápoje s obsahem kofeinu.

Environmentální faktory

Ty zahrnují vhodné prostředí. Na spánkový cyklus má negativní vliv horko, světlá nebo hlučná místnost. Je-li vaše místnost příliš světlá, můžete mít problémy s usínáním nebo se ráno brzy probouzíte. V ložnici by mělo být chladněji. Spánek v teplém prostředí není kvalitní.

Nedostatek melatoninu

Melatonin je hormon, který je zodpovědný za kvalitní spánek. Pokud jej tělo produkuje málo, můžete se v noci probouzet. Jeho produkci podpoříte vhodným prostředím – chladným a tmavým. Také můžete konzumovat potraviny bohaté na tento hormon – banány, pomeranče, rajčata, vlašské ořechy, vejce, ryby, ananas nebo mandle.

ananas

Bylinky pro dobrý spánek

Aby se vám dobře spalo, můžete si připravit bylinný nálev. Dobrý spánek podpoří celá řada bylinek. Které to jsou?

Meduňka lékařská – uklidní nervovou soustavu. Je vhodná pro dospělé i děti. Čerstvou nebo sušenou bylinku nechte louhovat 15 minut pod pokličkou. Příjemná je i meduňková zklidňující koupel před usnutím.

Kozlík lékařský – nálev z něj připravený pomáhá bojovat s nespavostí způsobenou stresem a přepracováním. Lze si připravit nálev nebo jsou k dostání kozlíkové kapky.

Chmel otáčivý – není vhodný jen pro výrobu piva. Připravuje se z něj i čaj, který pomáhá zklidňovat a navozovat klidný spánek.

Zdroj náhledových obrázků: Pixabay

Prohlašujeme, že autoři ani provozovatel webu nepřebírají zodpovědnost za případné újmy způsobené využíváním léčebných metod v tomto článku. Ačkoliv jsou recepty, rady nebo léčebné metody v tomto článku psány s nejlepším svědomím autora textu, jejich použití je na vlastní nebezpečí a mělo by probíhat výhradně po konzultaci s vaším lékařem.

Renata

Vzhledem k tomu, že je pro mě moje zdraví důležité, zajímám se o zdravý životní styl. Chci vědět, co je pro mě dobré, co mi pomůže upevnit si celkové zdraví, které potraviny či bylinky jsou vhodné a co je nového v trendech týkajících se oblasti zdraví a zdravého životního stylu.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button